Zrób test zapałki, żeby nie stracić na zdrowiu. Tak rozpoznasz prawdziwy miód

2023-10-03 13:28

Miód prawdziwy czy miód sztuczny? Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać identycznie, to wpływ na zdrowie mają zupełnie odmienny. Aby był zdrowy, miód musi być prawdziwy. Jak rozpoznać, który miód powstał w ulu, a który w fabryce? Okazuje się, że prosty test zapałki pozwoli to sprawdzić.

Zrób test zapałki, żeby nie stracić na zdrowiu. Tak rozpoznasz prawdziwy miód
Autor: Getty Images Zrób test zapałki, żeby nie stracić na zdrowiu. Tak rozpoznasz prawdziwy miód

Test zapałki zdradzi - miód prawdziwy czy sztuczny?

Miód prawdziwy to czysty, niefiltrowany, naturalny produkt. Miody sztuczne są modyfikowane m.in. za pomocą barwników i cukrów, które mają za zadanie upodobnić ich kolor, smak i konsystencję do prawdziwych miodów.

Jednak pozorne podobieństwo to pułapka dla konsumenta, który może spotkać miód, w którym w ogóle nie ma miodu pszczelego, są natomiast m.in. syropy glukozowe, syrop kukurydziany, trzcinowy, buraczany, cukier inwertowany. Taki produkt jest tańszy, ale poza niską ceną nie ma wielu zalet. Jak rozpoznać fałszywy miód?

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 13 Witamina C

Test zapałki - jak zrobić?

W sztucznym miodzie charakterystyczna jest konsystencja – gładka, lejąca, nawet w niskiej temperaturze. Oprócz tego brak krystalizacji i charakterystycznych dla prawdziwego miodu grudek. Powierzchnia sztucznego miodu jest gładka i pozbawiona białego nalotu.

Oprócz naocznej obserwacji można przeprowadzić kilka prostych doświadczeń, żeby sprawdzić, czy mamy do czynienia z prawdziwym miodem. Krystalizacja oznacza, że miód jest prawdziwy. Sztuczny miód ma konsystencję syropu przez cały czas

Po umieszczeniu w wodzie prawdziwy miód opada na dno. Co dzieje się ze sztucznym miodem w wodzie? Zaczyna się rozpuszczać. Z kolei po umieszczeniu na dłoni w temperaturze pokojowej, prawdziwy miód pozostaje kroplą. Jak zachowuje się sztuczny miód? Spływa i rozlewa się na dłoni lub palcu.

Test zapałki brzmi zaskakująco, ale jest prostym i skutecznym sposobem pozwalającym odróżnić miód sztuczny od prawdziwego. Po zanurzeniu w miodzie spróbuj zapalić zapałkę. Po kontakcie z prawdziwym miodem, będzie ona płonąć. Ta zapałka, która była zanurzona w miodzie sztucznym, nie będzie się palić, ponieważ pozostanie wilgotna.

Miód - właściwości i zalety

Prawdziwy miód ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Działa zbawiennie na serce, m.in. zmniejszając ryzyko miażdżycy i regulując ciśnienie tętnicze. Zauważono również korzystny wpływ na układ pokarmowy. Miód to również prawdziwy hit na przeziębienia, łagodzi bóle gardła, poprawia odporność.

Zauważono, że miód może działać uspokajająco w stanach wzmożonego napięcia, sprzyjać zasypianiu, a jednocześnie jako źródło glukozy, pobudzać umysł do działania. Miód działa również korzystnie na skórę, przyspieszając m.in. gojenie ran.