Niszczą twoje ciało po 30-tce. Lepiej zrezygnuj z tych 3 nawyków

2023-06-12 16:08

Po trzydziestce nasze ciało w dużej mierze się zmienia. Później co dekadę traci ono średnio od 3 do 5 proc. masy mięśniowej. Aby temu zapobiec, warto prowadzić zdrowy styl życia, czyli prawidłowo się odżywać i regularnie uprawiać aktywność fizyczną. Eksperci wskazują, jakich złych nawyków należy wystrzegać się po 30. roku życia.

Niszczą twoje ciało po 30-tce. Lepiej zrezygnuj z tych 3 nawyków
Autor: Getty Images Niszczą twoje ciało po 30-tce. Lepiej zrezygnuj z tych 3 nawyków

Przekroczenie trzydziestki to doskonały czas na to, by wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe, które pomogą zachować zdrowie, a także sprawność i dobre samopoczucie na każdym etapie życia. Wszelkie złe przyzwyczajenia należy porzucić jak najszybciej. Powód? Mogą siać spustoszenie w organizmie według dietetyków. Wymienili nawyki, z których lepiej zrezygnować. 

Stosowanie diety ubogiej w wapń i witaminę D

Wraz z ukończeniem 30. roku życia kości zaczynają bardzo powoli tracić gęstość. Na szczęście dieta, bogata w składniki odżywcze ważne dla układu kostnego, jest w stanie spowolnić ten proces. Wapń i witamina D3 pomagają w prawidłowym utrzymaniu zdrowych i mocnych kości.

- Niewystarczające spożycie wapnia i witaminy D może zmniejszyć gęstość kości, tym samym zwiększając ryzyko osteoporozy i złamań – powiedziała w rozmowie dla portalu eatthis.com Katherine Gomez, dietetyk i recenzent medyczny w czasopiśmie "PsycheMag". Według niej niezwykle ważne jest spożywanie produktów, które obfitują w wapń, na przykład: produkty mleczne, warzywa liściaste oraz dbanie o odpowiednią ilość czasu spędzanego na słońcu w okresie wiosenno-letnim. Gdy brakuje słońca warto sięgnąć po suplementację.

Ekspertka dodała, że suszone śliwki i mleko wspierają także zdrowie kości. 

Błędy w odchudzaniu

Jedzenie zbyt dużej ilości cukru

Po przekroczeniu 30. roku życia należy ograniczyć cukier lub zastąpić go zdrowymi zamiennikami. – Spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym po trzydziestce (np. białego chleba, krakersów, słodkich wypieków) powoduje stały wzrost poziomu cukru we krwi, co skutkuje nadmiarem insuliny, który pobudza apetyt i wiąże się z dalszym rozrostem tkanki tłuszczowej – wyjaśniła Kara Landau, doradca żywieniowy w organizacji Global Prebiotic Assocation.

Jak dodała specjalistka, włączenie do menu zarówno produktów o niższym indeksie glikemicznym, jak i produktów zawierających skrobię oporną może pomóc w zakresie regulacji poziomu cukru we krwi oraz zwiększyć zdolność komórek do reagowania na insulinę. – To razem może pomóc w utrzymaniu szczupłej sylwetki i zapobieganiu zaburzeniom metabolicznym mimo upływu lat – dodała Landau.

Imprezowanie i spożywanie za dużo alkoholu

Eksperci wskazują kolejny zły nawyk, które sieje spustoszenie w organizmie tuż po ukończeniu 30. roku życia. Chodzi dokładnie o imprezy do białego rana i picie zbyt dużej ilości napojów alkoholowych.

- Spożywanie nadmiernej ilości alkoholu wiąże się z przyrostem masy ciała oraz wyższym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia i innych zaburzeń metabolicznych – mówiła dietetyczka Carmelita Lombera.

Przypominała też, że "upijanie definiuje się jako wypicie więcej niż czterech drinków przez kobiety, a więcej niż pięć drinków przez mężczyzn".