Obniża ciśnienie i... poprawia nastrój. Banan to prawdziwy owoc-cud!

2024-01-24 15:32

Banany to jeden z owoców, które lubi większość ludzi. Cenimy je nie tylko za smak, ale także za witaminy czy zawarty w nich potas. Zdaniem naukowców mają one coś jeszcze do zaoferowania, dlatego warto po nie sięgać.

Obniża ciśnienie i... poprawia nastrój. Banan to prawdziwy owoc-cud!
Autor: Getty Images

Banany to nie tylko świetny dodatek do deserów, ale także składnik wielu koktajli. Sięganie po te owoce przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Ich spożycie może przyczynić się między innymi do obniżenia ciśnienia, a z drugiej strony trzeba z nimi uważać jeśli mamy problemy z wahaniami poziomu cukru we krwi. Okazuje się, że jest coś, czego mogliśmy nie wiedzieć na temat bananów.

Banany: jakie mają właściwości? Dlaczego warto jeść banany?

Owoce, które poprawiają humor. Zaskakujące doniesienia

Dr Shawn Talbott to biochemik żywieniowy, który specjalizuje się w badaniu powiązań między odżywianiem a nastrojem. Ekspert odniósł się do kwestii spożywania badanów. Zaznaczył, że już jeden banan zawiera 20 procent zalecanej dziennej dawki witaminy B6.

Natomiast na przestrzeni nauka wykazała, że witamina ta zmniejsza objawy depresji i lęku, łagodzi zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), łagodzi skutki stresu oraz ogólnie poprawia nastrój

Biochemik wskazuje, że witamina B6 bierze udział w produkcji serotoniny, czyli potężnego neuroprzekaźnika mózgowego, który jest nazywany "hormonem szczęścia". Dr Talbott dodaje, że w bananach znajdziemy również błonnik prebiotyczny i potas, które są innymi składnikami odżywczymi związanymi z dobrym nastrojem.

Jak wskazuje portal, thehealthy.com, badania opublikowane w British Journal of Nutrition, wykazały, że osoby, które spożywały dietę bogatą w potas, doświadczały mniej objawów depresji i cieszyły się lepszym nastrojem. Dr Talbott wyjaśnia, że witaminy, w tym B6, są jednym ze sposobów na wsparcie ciała i umysłu w radzeniu sobie z obniżonym nastrojem. 

Oczywiście ani bananów, ani żadnych suplementów nie można traktować jako leku na depresję, czy inne schorzenie. Włączenie owoców do codziennego menu jest ważne w kontekście wzbogacenia flory jelitowej oraz dostarczenie do organizmu niezbędnych witamin i minerałów cennych nie tylko w kontekście walki z chorobami, ale i w dniu codziennym.

Dania z bananami. Wybierz to, co lubisz najbardziej

Jeżeli wysoki indeks glikemiczny bananów nie jest twoim zmartwieniem, to sięgnij czasem po te owoce. Będą świetną przekąską jeśli jesteś w trasie czy po treningu. Dobrym rozwiązaniem jest również przyrządzenie chlebka bananowego. Jeśli nie przepadasz za konsystencją bananów, możesz z nich przygotować również muffinki, placuszki, czy ciasta. Wybierz najlepszą wersję.

W codziennej diecie bardzo ważny jest błonnik, dlatego dobrym rozwiązaniem jest spożywanie koktajli nie tylko owocowych. Banan świetnie pasuje także do szpinaku lub innych warzyw. Dzięki temu przyspieszysz metabolizm, poprawisz nastrój i dostarczysz do organizmu wielu cennych witamin i minerałów.