Od zawsze króluje na talerzach Polaków. Działa jak lek na raka i otyłość

2023-03-22 13:01

Ta przyprawa ma drogocenne właściwości. Wszystko dzięki zawartości kwercetyny, która działa jak lek na raka i otyłość. Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych przez japońskich ekspertów.

Od zawsze króluje na talerzach Polaków. Działa jak lek na raka i otyłość
Autor: Getty Images Od zawsze króluje na talerzach Polaków. Działa jak lek na raka i otyłość

W kuchni używamy różnego rodzaju przypraw, nie zastanawiając się nad tym, ile "dobroci" dostarczają one naszemu organizmowi. Jedną z nich jest cebula w proszku. Okazuje się, że może ona nie tylko wspomagać proces odchudzania i chronić przed przybieraniem na wadze, ale jest także skuteczna w ochronie przed rakiem.

Gadaj Zdrów: Prof. Tarnowski: "Ludzie nie rozumieją, że skoro otyłość jest śmiertelna, to i leczenie nie jest lekkie"

Cebula w proszku pomocna w walce z otyłością

Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie "Nutrients" jasno pokazują, że kwercetyna zawarta między innymi w cebuli może pomóc w zapobieganiu otyłości. Japońscy naukowcy przeprowadzili doświadczenie, w trakcie którego jedna z grup przez 12 tygodni przyjmowała po 9 gramów cebuli w proszku, a druga grupa przyjmowała placebo

Ani uczestnicy, ani badacze nie wiedzieli, kto otrzymuje placebo, a kto przyprawę. Następnie naukowcy przeprowadzili szereg badań. Poziom trzewnej tkanki tłuszczowej zmierzono dwukrotnie za pomocą tomografii komputerowej - na początku i na końcu badania.

"Wyniki sugerują, że bogata w kwercetynę cebula może poprawiać funkcjonowanie wątroby. (...) Jednak pewnym zastrzeżeniem jest to, że badania dotyczyły małej próbki uczestników. Nie u każdego, kto spożywał żółty proszek, pojawiły się różnice w obrębie tłuszczu trzewnego" — wyjaśniają badacze.

Badacze są przekonani, że cebula w proszku może być korzystna w zapobieganiu otyłości i poprawie funkcji wątroby.

Właściwości przeciwnowotworowe cebuli w proszku

Badania pokazują także, że regularne spożywanie warzyw bogatych w kwercetynę może pomóc w zapobieganiu rozwojowi niektórych rodzajów nowotworów, w tym nowotworom prostaty, szyjki macicy, płuca, piersi i jelita grubego.

Kwercetyna wykazuje właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, które łagodzą obrzęki, zabijają komórki rakowe, są pomocne w zachowaniu zdrowego poziomu cukru we krwi i pomagają w zapobieganiu chorobom serca.

Czym właściwie jest kwercytyna?

Kwercetyna to flawonoid o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Jest obecna w wielu owocach, warzywach i ziołach, takich jak cebula, jabłka, winogrona, brokuły, kapusta i wiele innych. Oto inne właściwości zdrowotne kwercetyny:

  • działanie przeciwwirusowe - może pomóc w leczeniu infekcji wirusowych
  • działanie przeciwbakteryjne - może hamować wzrost bakterii
  • działanie przeciwzapalne - może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych

W przypadku suszonej cebuli, wystarczą już 3 łyżeczki dziennie, by zauważyć poprawę stanu zdrowia.