Odstaw na dwa tygodnie i zobacz, co się stanie. Ekspert wymienia listę korzyści

2023-07-27 12:52

Uzależnia jak żaden inny produkt spożywczy - i w dodatku jest niemal wszędzie, dlatego niełatwo z niego zrezygnować. Ale warto spróbować odstawić, albo przynajmniej ograniczyć cukier, nawet tylko na dwa tygodnie. A efekty nie tylko poczujesz, ale też zobaczysz.

Odstaw na dwa tygodnie i zobacz, co się stanie. Ekspert wymienia listę korzyści
Autor: Getty Images Odstaw na dwa tygodnie i zobacz, co się stanie. Ekspert wymienia listę korzyści

Polacy jedzą bardzo dużo cukru. Większość nieświadomie

Każdy Polak spożywa przeciętnie 11 kg czystego cukru rocznie - tak przynajmniej wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Większość oczywiście nie pochodzi z cukierniczki. Duże ilości cukru obecne są w pozornie wolnych od niego produktach, chociażby w daniach gotowych, owocowych jogurtach, a nawet w pieczywie - dlatego często spożywamy go bezwiednie.

Jak bardzo szkodzi nam cukier?

O szkodliwości cukru mówi się od lat. Cukier jest dla nas źródłem energii - jedna jego łyżka dostarcza około 50 kcal. Jednak jadając dużo produktów z jego dodatkiem dostarczamy kalorii, których nasz organizm nie jest w stanie zużyć. Nadmiar cukru w diecie to prosta droga do nadwagi i otyłości, ale też wielu innych problemów zdrowotnych: cukrzycy, kłopotów z nerkami, wątrobą, sercem, czy wzrokiem, a nawet zaburzeń natury psychicznej.

Niecodzienny sposób na to, byśmy naocznie przekonali się, jak bardzo jest szkodliwy jest cukier, zaproponował dr Eric Berg - lekarz, który od lat promuje zdrowe metody odżywiania się. Jego oficjalny kanał na YouTube ma niemal 11 subskrybentów, zaś profil na Facebooku obserwuje ponad milion osób. W jednym z filmów ekspert wyjaśnił, jakie zmiany zachodzą w ciele, gdy odstawimy cukier zaledwie na czternaście dni.

Co daje cukrowy detoks? Lista korzyści  

Jakie zatem korzyści możemy odnieść z ograniczenia cukru lub jego całkowitego odstawienia? Paradoksalnie, będziemy mieć więcej energii. Chociaż glukoza to podstawowe paliwo dla komórek, usunięcie cukru z menu sprawi, że jej poziom we krwi się ustabilizuje, dzięki czemu zniknie uczucie zmęczenia, zwłaszcza po posiłku. 

Brak wahań stężenia cukru we krwi wiąże się również z ograniczeniem apetytu i napadów głodu (do których dochodzi, gdy poziom cukru gwałtownie rośnie i równie szybko spada).

Rezygnacja z cukru będzie widoczna również w lustrze. Już w pierwszym tygodniu cukrowego detoksu organizm zacznie pozbywać się nadmiaru wody, dlatego ubrania staną się ciut luźniejsze, zmniejszą się również obrzęki. Poprawi się też stan cery, zwłaszcza przetłuszczającej się i skłonnej do wyprysków.

Odstawienie cukru korzystnie wpłynie również na samopoczucie, co odczują osoby zestresowane, skłonne do gwałtownych zmian nastroju. Dwa tygodnie detoksu powinny sprawić, że łatwiej będzie się zrelaksować, poprawią się też zdolności skupienia i koncentracji.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że osoby, które rezygnują z cukru, lepiej śpią. Ma to bezpośredni związek ze sposobem, w jaki organizm pozbywa się jego nadmiaru: wydala go wraz z moczem, również w nocy, przez co trzeba wstawać do toalety.

Wreszcie - dwa tygodnie detoksu z reguły wystarczy, by organizm przestał domagać się stałych dostaw cukru w jakiejkolwiek postaci. A korzyść jest w tym wypadku oczywista: brak ochoty na "coś słodkiego".  

W formie: Czym zastąpić cukier?