Omijaj szerokim łukiem. Dietetyk wskazuje najgorsze pieczywo w Biedronce

2023-11-16 13:17

Odkrywamy pięć bułek z Biedronki, które dietetyk umieścił na czarnej liście! Zaskakujące wyniki badań składu i wartości odżywczych tych codziennych produktów skłaniają do zastanowienia nad tym, co faktycznie kryje się w naszym pieczywie.

Omijaj szerokim łukiem. Dietetyk wskazuje najgorsze pieczywo w Biedronce
Autor: Getty Image / TikTok @Michał Wrzosek

Od nadmiaru sztucznych dodatków po alarmująco wysoką zawartość cukru i tłuszczów trans - te bułki mogą być smaczne, ale według eksperta nie powinny znajdować się na zdrowym talerzu. Przedstawiamy, które produkty zostały najgorzej ocenione i dlaczego dietetycy radzą, aby omijać je szerokim łukiem podczas zakupów.

Poradnik Zdrowie - Warzywa

Pieczywo z Biedronki. Znany dietetyk ujawnia, których bułek unikać

Pieczywo odgrywa kluczową rolę w naszej codziennej diecie, a jego wybór może znacząco wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dr Michał Wrzosek, uznany dietetyk, przeprowadził szczegółową analizę asortymentu pieczywa dostępnego w sieci sklepów Biedronka, ujawniając, które z bułek powinniśmy omijać szerokim łukiem, a po które warto sięgać.

Pięć bułek z Biedronki, których należy unikać:

  • Ciabatta – Niski poziom błonnika. Dr Wrzosek stawia na pierwszym miejscu ciabattę, która wśród bułek dostępnych w Biedronce ma najmniej błonnika.
  • Bułka z żółtym serm jest bardzo kaloryczna i droga. Drugie miejsce zajmuje bułka z żółtym serem, krytykowana za wysoką zawartość kalorii i cenę.
  • Bułka Poznańska. Prosty skład, ale wysoki indeks glikemiczny. Ta bułka, mimo dobrego składu, zawiera rafinowaną mąkę, co skutkuje wysokim indeksem glikemicznym.
  • Bułka Codzienna – dużo soli. Następna w kolejności jest bułka Codzienna, zawierająca najwięcej soli i dwa razy droższa od grahamki.
  • Bułka Paryska – ma najwięcej cukru. Zamyka listę bułka paryska, która spośród wszystkich bułek posiada najwyższą zawartość cukru.

Jakie pieczywo kupować w Biedronce? Dietetyk radzi

Dr Wrzosek, mimo krytycznego podejścia do niektórych produktów, wskazuje również na pozytywne przykłady w ofercie Biedronki:

  • Bułka Fitness – bogata w białko i błonnik: zawiera dużą ilość białka i błonnika, co czyni ją zdrowym wyborem.
  • Bułka 100% żytnia – bez dodatku pszenicy: chociaż posiada więcej węglowodanów i kilokalorii, jest polecana dla osób dbających o zdrowie.
  • Grahamka – ulubiona dietetyka: zawiera 53% mąki graham i charakteryzuje się prostym składem, co czyni ją najlepszym wyborem według Wrzoska.