Przepis na "śpiącego kurczaka" podbija internet. Eksperci alarmują: "to niebezpieczne dla zdrowia"

2022-09-26 13:42

Obecnie multimedialna platforma TikTok jest przysłowiową wylęgarnią wszelkiego rodzaju trendów i wyzwań. W ostatnim czasie na popularności zyskuje przepis na "śpiącego kurczaka" marynowanego w syropie na kaszel. Eksperci z amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) ostrzegają przed jego stosowaniem. To może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Pokrojone w plasterki na ukos piersi z kurczaka
Autor: Getty Images

Sztab ekspertów z amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) jest przerażony najnowszym trendem szerzącym się na multimedialnej platformie TikTok. Pojawiło się mnóstwo filmików, na których użytkownicy pokazują, jak przyrządzić "śpiącego kurczaka". Polega to na tym, że smażą w wysokiej temperaturze kurczaka "zamarynowanego" w syropie na kaszel, który dostępny jest w aptekach bez recepty. Internauci określają to "nietypowe" danie jako "kurczak NyQuil" (tak nazywa się ten wspomniany lek) i są przekonani, że po jego spożyciu mają lepszy sen. Niektórzy potrafią użyć nawet pół butelki tego lekarstwa. Mało tego, krąży też opinia, że ten przepis może pomóc w walce z infekcją.

Które leki mogą wywołać krwawienie z odbytu?

"Śpiący kurczak" – niebezpieczny trend na TikToku. FDA ostrzega

Eksperci FDA zabrali głos na temat tego niebezpiecznego trendu i biją na alarm. Jak napisali w wydanym oświadczeniu, podgrzewanie syropu sprawia, że staje się on bardziej skoncentrowany i ma silniejsze, toksyczne działanie. W rezultacie może to prowadzić do uszkodzenia płuc, a nawet śmierci.

- Nawet jeśli nie jesz kurczaka, wdychanie oparów leku podczas gotowania może spowodować, że duża dawka leku dostanie się do organizmu. A to wpływa na mózg, zwłaszcza na korę przedczołową – dodali.

Syrop na kaszel, który w przepisie na "śpiącego kurczaka" służy jako marynata, zawiera substancje takie jak: paracetamol, dekstrometorfan o działaniu przeciwkaszlowym oraz doksylaminę o działaniu nasennym i uspokajającym. Amerykańska Agencja Żywności i Leków alarmuje, że zarówno nadużywanie środków na kaszel i innych leków dostępnych bez recepty, jak i zmienianie ich formy oraz przeznaczenia może skończyć się tragicznie.

W Stanach Zjednoczonych są już pierwsze przypadki młodych osób, które z powodu spożycia "śpiącego kurczaka" wymagały hospitalizacji. Jak przekazują eksperci, osoby te trafiły do szpitala w bardzo ciężkim stanie.