Serce to doceni. Pijąc te napoje, zmniejszysz ryzyko udaru

2023-06-09 16:26

Nadciśnienie tętnicze jak nic innego sprzyja udarowi mózgu, dlatego tak istotne jest, by zwracać uwagę na ten ważny parametr. Pomocne w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi może okazać się spożywanie napojów bogatych w jeden z minerałów, który jest szczególnie istotny dla zdrowia serca. Wyjaśniamy dlaczego.

Serce to doceni. Pijąc te napoje, zmniejszysz ryzyko udaru
Autor: Getty Images Serce to doceni. Pijąc te napoje, zmniejszysz ryzyko udaru

Z udarem nie ma żartów, ponieważ to bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia. Jeśli wystąpi, liczy się czas. Im szybciej pacjent otrzyma odpowiednią pomoc medyczną, tym jego skutki będą mniejsze. W przypadku profilaktyki udaru niezwykle istotne są aspekty takie jak rezygnacja z palenia tytoniu, utrzymanie w ryzach poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi, zapobieganie rozwojowi cukrzycy oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. Na większość z tych czynników ma wpływ to, co spożywamy.

Potas pomaga obniżyć ciśnienie krwi

- Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do udaru na różne sposoby. Może prowadzić do powstawania zakrzepów krwi w mózgu i może uszkodzić maleńkie naczynia krwionośne głęboko w nim. Może również zwiększyć prawdopodobieństwo udaru z powodu krwawienia w mózgu – podkreślają eksperci ze Stroke Association.

Jednym ze sposobów na obniżenie ciśnienia krwi jest zwiększenie spożycia potasu. Ten pierwiastek jest niezwykle istotny dla zdrowia serca. Przede wszystkim jest elektrolitem i minerałem niezbędnym do funkcjonowania organizmu.

Rola potasu jest powiązana ściśle z innym pierwiastkiem, czyli sodem.

Oba są niezwykle ważne dla utrzymania równowagi fizjologicznej i wiążą się z ryzykiem chorób przewlekłych, zwłaszcza chorób układu krążenia.

Wysokie spożycie soli negatywnie wpływa na ciśnienie krwi, zwiększając je, co może być czynnikiem ryzyka chorób serca. Z kolei potas pomaga rozluźnić naczynia krwionośne i wydalić sól z organizmu, a przy tym obniżyć ciśnienie krwi.

Nowoczesne metody leczenia udaru mózgu

Napoje, które dobrze wpływają na serce

Potas naturalnie występuje w wielu produktach spożywczych. Można go także dostarczać do organizmu w postaci zdrowych soków.

Te napoje są bogate w potas, dlatego w trosce o zdrowie serca, warto je pić:

  • sok z suszonych śliwek,
  • sok z marchwi,
  • sok pomidorowy,
  • mleko,
  • sok pomarańczowy,
  • sok morelowy.

Bogate w potas są także inne produkty takie jak banany, warzywa liściaste, suszone owoce czy łosoś.

Nadmiar potasu w organizmie to hiperkaliemia. Takiemu stanowi mogą towarzyszyć objawy takie jak zmęczenie, osłabienie, duszność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca.