Śmieciowe jedzenie rujnuje twój sen. Tych produktów unikaj jak ognia

2023-05-25 12:29

Dietetyczka Carrie Gabriel w rozmowie z “Everyday Health” zwróciła uwagę na kilka produktów spożywczych, które negatywnie wpływają na nasz sen. Wszystko przez błąd, który często popełniamy przed położeniem się do łóżka. Skutki mogą być opłakane. 

Śmieciowe jedzenie rujnuje twój sen. Tych produktów unikaj jak ognia
Autor: Getty Images Śmieciowe jedzenie rujnuje twój sen. Tych produktów unikaj jak ognia

“Śmieciowe jedzenie” to zabójstwo dla naszego zdrowia. Szybkie dania instant, mrożonki, fast foody i słodycze źle wpływają na organizm. Mogą także zakłócać spokojny sen.

Poradnik Zdrowie: higiena snu

Dlaczego nie należy jeść tuż przed snem?

Zjedzenie dużego posiłku tuż przed snem może być trudne do strawienia. Dodatkowo może prowadzić do zgagi i refluksu jelitowo-żołądkowego.

- Osoby z bardziej przewlekłą postacią refluksu żołądkowo-jelitowego (...) mogą mieć więcej problemów ze snem - powiedziała dietetyczka.

Refluks ma miejsce, gdy mięsień na dnie przełyku działa nieprawidłowo, Przez co pokarm cofa się z żołądka. Nie sprzyja temu przybranie pozycji leżącej, ponieważ może pogarszać ten stan.

Te produkty zaburzają twój sen

Dorosły człowiek potrzebuje średnio od siedmiu do dziewięciu godzin snu każdej nocy. A codzienna dieta może zaburzać sen.

Choć każdy organizm jest inny, to w wielu przypadkach niezdrowa żywność może przyczyniać się do pogorszenia jakości snu. Oto główni winowajcy zaburzeń snu. 

Pizza i przetworzone jedzenie

Wysoko przetworzone jedzenie ma negatywny wpływ na zdrowie i sen. Dietetyczka jako pierwszy przykład podała uwielbianą przez wszystkich pizzę, która jest bogata w tłuszcze nasycone i sól. To nie wszystko. Lista jest znacznie dłuższa.

- W nocy należy unikać pokarmów o wyższej zawartości tłuszczów nasyconych – na przykład masła, lodów i smażonych potraw, takich jak frytki - powiedziała dietetyczka.

Niewielkie badanie opublikowane opublikowane w 2016 roku w “Journal of Clinical Sleep Medicine” wykazało, że osoby o normalnej wadze, które zwykle spały od siedmiu do dziewięciu godzin w nocy, ale spożywały tłuszcze nasycone przez cały dzień, miały lżejszy sen, a tym samym mniejszą szansę na regenerację organizmu w tym czasie.

Inna dietetyczka Bonnie Taub-Dix przestrzega przed produktami o wysokiej zawartości soli. 

- Wiele wysoko przetworzonych produktów spożywczych jest również bardzo słonych, co może powodować, że budzisz się w nocy, aby sięgnąć po coś do picia - podkreśliła.

Smoothie nie takie zdrowe

Nadmierne ilości cukru występujące na przykład w smoothie są powiązane z wieloma problemami zdrowotnymi – w tym cukrzycą, przyrostem masy ciała, wysokim ciśnieniem krwi i stłuszczeniem wątroby. Mogą także utrudniać sen.

Opublikowane w “British Medical Journal Open” badania z 2016 r. wykazało, że gotowe do kupienia smoothie zawierają średnio jeszcze więcej cukru na porcję (około dwóch i pół łyżeczki) niż słodzone soki. Około 40 proc. testowanych produktów zawierało prawie cztery łyżeczki cukru.

Ser przyspiesza pracę serca

Choć białko zawarte w serze dostarcza tryptofanu – aminokwasu, który może pomóc w relaksacji i zasypianiu - nie wszystkie sery mają takie właściwości. Przed snem nie należy wybierać bardzo dojrzałych rodzajów sera, takich jak cheddar, gruyère i parmezan. Z informacji podanej przez Mayo Clinic wynika, że zawierają one dużo tyraminy - aminokwasu, który przyspiesza pracę serca. 

Ostre sosy powodują refluks

Ostre sosy i pikantne potrawy mogą powodować refluks żołądkowy.

- Refluks żołądkowy może się nasilić podczas snu, ponieważ kiedy leżymy, to mieszanka kwasu żołądkowego i trawionych pokarmów może cofnąć się do przełyku - wyjaśniła jedna z dietetyczek.

Po zjedzeniu pikantnych potraw, warto odczekać przynajmniej trzy godziny, zanim położysz się spać. Niektóre badania potwierdzają, że żywność zawierająca kapsaicynę, która jest odpowiedzialna za pikantność może także zakłócać sen poprzez podnoszenie temperatury ciała.