Sok z karczocha - właściwości, zastosowanie. Świetny dla wątroby!

2020-10-06 11:54

Sok z karczocha to napój, który ma wiele zdrowotnych właściwości. Przede wszystkim jest polecany osobom, które chcą zadbać o swoją wątrobę, a także zmagają się z różnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Sok z karczocha - właściwości, zastosowanie. Świetny dla wątroby!
Autor: Getty Images Sok z karczocha ma specyficzny smak, ale niewątpliwie jest bardzo zdrowy. Uznawany jest za eliksir młodości oraz remedium na wszelkie problemy z układem pokarmowym.

Sok z karczocha ma specyficzny smak, ale niewątpliwie jest bardzo zdrowy. Sok z karczocha uznawany jest za eliksir młodości oraz remedium na wszelkie problemy z układem pokarmowym. Dodatkowo sok z karczocha przyspiesza odchudzanie, co zostało udowodnione!

Spis treści

 1. Sok z karczocha - właściwości
 2. Sok z karczocha - działanie
 3. Sok z karczocha - odchudzanie
 4. Sok z karczocha - dla urody i przeciw nowotworom
 5. Sok z karczocha - dla kogo?
 6. Sok z karczocha - przeciwwskazania
 7. Sok z karczocha - dawkowanie

Sok z karczocha - właściwości

W soku z karczocha, jak i w samych karczochach znajdziemy cynarynę, czyli substancję o działaniu żółciopędnym i przyspieszającym obniżanie poziomu złego cholesterolu we krwi. Były prowadzone badania kliniczne, które udokumentowały, że może ona obniżyć poziom cholesterolu całkowitego nawet o 60%, a lipidów o 25%. Wynik imponujący!

W soku z karczocha znajdziemy także inulinę (substancja, która działanie podobnie do błonnika), niacynę oraz liczne antyoksydanty (sylimaryna, kwas chlorogenowy, rutyna), karotenoidy, flawonoidy, witaminę C, witaminę K, wapń, żelazo, magnez, fosfor

Kwas chlorogenowy, co zostało potwierdzone w badaniach, wykazuje działanie spowalniające wydzielanie glukozy do układu krwionośnego po posiłku. Obniża więc poziom glukozy i insuliny, zapobiegając rozwojowi cukrzycy typu 2.

Sok z karczocha - działanie

Sok z karczocha wykazuje działanie:

Sok z karczocha - odchudzanie

Karczochy, a także sok z nich ma skuteczne działanie odchudzające. Sok z karczocha jest niskokaloryczny, przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, a inulina (jak błonnik) zapewnia uczucie sytości na długo. Niacyna, której w karczochach znajdziemy spore ilości przyśpiesza procesy przemiany kwasów tłuszczowych i węglowodanów.

Sok z karczocha - dla urody i przeciw nowotworom

W soku z karczocha znajdziemy liczne antyoksydanty: kwercetynę, rutynę, antocyjany, kwas galusowy, luteolinę, kwas kawowy, kwas chlorogenowy, sylimarynę i cynarynę. Jak wiemy antyoksydanty niszczą wolne rodniki, zapobiegając tym samym rozwojowi chorób nowotworowych oraz opóźniając proces starzenia.

Sok z karczocha - dla kogo?

 • dla osób dbających o prawidłowe funkcjonowanie wątroby
 • dla osób odżywiających się nieprawidłowo,
 • dla osób z dietą bogatą w posiłki ciężkostrawne,
 • dla osób spożywających alkohol,
 • dla osób o obniżonej zdolności do trawienia tłuszczów,
 • i wreszcie dla osób przyjmujących regularnie leki syntetyczne.

Sok z karczocha - przeciwwskazania

W przypadku niewydolności dróg żółciowych sok z karczocha może wywołać skurcze i bolesne kolki wątrobowe. Jeśli pacjent ma zdiagnozowane kamienie żółciowe powinien w pierwszej kolejności zapytać lekarza o możliwość wzbogacenia diety o sok z karczocha.

Sok z karczocha - dawkowanie

Wystarczy pić sok z karczocha każdego dnia, aby odczuć jego dobroczynne właściwości. Sok z karczocha powinno się pić przed posiłkiem. Wystarczy pić 30 ml soku z karczocha za każdym razem.