SOYLENT - jedzenie przyszłości? Co to jest soylent i co zawiera?

2014-06-09 8:54

Soylent to substytut pożywienia w postaci proszku. Nie ma on jednak nic wspólnego z zupkami i innym jedzeniem w proszku, które często jest bogate w konserwanty, glutaminian sodu, sól i inne niezdrowe substancje. Soylent zawiera tylko składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z czego dokładnie składa się Soylent i czy rzeczywiście można nim zastąpić prawdziwe jedzenie?

SOYLENT - jedzenie przyszłości? Co to jest soylent i co zawiera?
Autor: Thinkstockphotos.com Soylent to substytut pożywienia w postaci proszku

Soylent to substytut (zamiennik) pożywienia w postaci proszku, jednak nie ma on nic wspólnego z niezdrowymi zupkami czy innymi daniami w proszku. Soylent pokrywa zapotrzebowanie człowieka na wszystkie składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W związku z tym produkt opracowany przez 25-letniego inżyniera oprogramowania z Californii (USA) - Roba Rhineharta, został właśnie zaaprobowany przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA).

Soylent - z czego się składa? Co zawiera?

Podstawą Soylentu są białko ryżowe, tłuszcz pochodzący z oliwy z oliwek oraz maltodekstryna, która jest otrzymana ze skrobi różnego pochodzenia (np. ziemniaczanej, kukurydzianej, tapiokowej, ryżowej, owsianej, czy grochu). Poza tym na Soylent składają się witaminy i składniki mineralne.

Wbrew temu, co może sugerować nazwa, Soylent nie zawiera soi. Nazwa substytutu pożywienia pochodzi od tytułu filmu  "Soylent Green" ("Zielona Pożywka"), w którym fikcyjna firma Soylent stwarza nowe jedzenie - zieloną pożywkę.

Soylent - gdzie można kupić składniki?

Wszystkie podstawowe składniki można zamówić przez internet, a witaminy i składniki mineralne kupić w aptece.

Soylent - jak przygotować?

Wystarczy wsypać 1 płaską miarkę (ok. 65 g) Soylentu do szklanki, zalać 200 ml wody i mieszać dokładnie przez 30 sekund,  do uzyskania gładkiej masy. Następnie Soylent należy odstawić na 5-10 minut. Produkt należy przechowywać w lodówce i spożyć w ciągu 2 dni.

To ci się przyda

W 148 g, czyli 3 porcjach, znajduje się:

Kalorie 510
Kalorie pochodzące z tłuszczu 45


pokrywa % dziennego zapotrzebowania
Tłuszcze 5 g 8%
- tłuszcze nasycone 1 g 5%
- tłuszcze trans 0 g
Cholesterol 0 g 0%
Sód 350 mg 15%
Węglowodany 84 g 28%
- błonnik 9 g 36%
- cukier 2 g
Białko 38 g

Ponadto 148 g Soylentu pokrywa 33 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę A, C, D, E, witaminy z grupy B oraz na magnez, cynk, selen, a także 15 proc. dziennego zapotrzebowania na potas, 40 proc. na żelazo, 57 proc. na jod i 37 proc. na witaminę K.

Soylent - korzyści

Dzięki Soylentowi z pewnością oszczędza się czas, który zwykle marnuje się na zakupy i przygotowywanie potraw. Jest on więc rozwiązaniem dla osób, które po całym dniu ciężkiej pracy są wykończone i nie mamy siły na nic, tym bardziej na przygotowanie posiłku. Ponadto Soylnet dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników mineralnych w jednym posiłku. Twórcy produktu przekonują, że dzięki niemu oszczędza się także pieniądze, jednak jest to kwestia sporna.

Soylent - nie taki zdrowy jak przekonują

Soylent, po przygotowaniu, nie wymaga żucia i gryzienia. A dokładne przeżuwanie każdego kęsa jest kluczem do utrzymania szczupłej sylwetki. Naukowcy już dawno udowodnili, że długie żucie pokarmu powoduje, że przewód pokarmowy wydziela odpowiednią ilość enzymów trawiennych oraz tych, które wyłączają uczucie głodu. W związku z tym żywiąc się samym Soylentem, mimo że zapewnia uczucie sytości, można odczuwać silną potrzebę ciągłego podjadania między posiłkami. Może to doprowadzić do zbyt częstego sięgania po Soylent, który nie jest przecież niskokaloryczny.

Ponadto badacze z Uniwersytetu Tohoku w Japonii przekonują, że jedzenie substytutów żywności w proszku może doprowadzić do podwyższenia stężenia glukozy we krwi, nadciśnienia, a nawet zaburzeń zachowania. Należy także zwrócić uwagę, że niektóre suplementy witaminowe (a te są zwarte w Soylencie), przyjmowane z nierozwagą, mogą doprowadzić do wielu chorób.

SPRAWDŹ>> Przedawkowanie witamin - czym grozi?

W związku z tym Soylent może zastąpić jeden posiłek dziennie, jednak trudno sobie wyobrazić życie na tego typu produkcie. Tym bardziej, że nie urzeka smakiem i wyglądem.