Spalają "tłuszczyk" i spowalniają proces starzenia. Na liście znalazła się kawa

2023-03-28 10:55

Niektóre napoje mogą pomóc spalić tłuszcz z brzucha i spowolnić proces starzenia. To dobra wiadomość dla tych, którzy nie przestrzegają ściśle żadnej diety, ale chcą zachować zdrowy wygląd. Eksperci wymienili 5 produktów.

Spalają tłuszczyk i spowalniają proces starzenia. Na liście znalazła się kawa
Autor: Getty Images Spalają "tłuszczyk" i spowalniają proces starzenia. Na liście znalazła się kawa

Dieta odgrywa kluczową rolę w tym, jak wygląda twoje ciało. Dotyczy to nie tylko sylwetki i "tłuszczyku" na brzuchu, ale także zmarszczek. Zgodnie z badaniem opublikowanym w "Nutrients", niektóre desery, słodkie przekąski i potrawy smażone, pieczone lub grillowane mogą znacznie postarzać i uszkadzać skórę.

Z kolei "Harvard Health" podaje, że biały chleb, słodkie napoje, rafinowane węglowodany i zbyt dużo tłuszczów nasyconych w diecie może przyczynić się do zwiększenia ilości tłuszczu w okolicy brzucha. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie zrezygnować z jedzenia, które kochasz. Wystarczy, że zachowasz zdrową równowagę. Jak to zrobić?

W formie 24: fakty na temat odchudzania

Jeśli zdarza ci się przesadzić ze słodkościami czy smażonymi potrawami, rozważ sięgnięcie po te napoje. Pomogą one zrekompensować część szkód, jakie wyrządza niezdrowe jedzenie. 

Kombucza wspiera pracę jelit

Jeśli chcesz zadbać o figurę i zatrzymać proces starzenia się, spróbuj kombuczy. Napój ten swoje cenne właściwości zawdzięcza głównie procesowi fermentacji. W jego przebiegu powstają probiotyki, które pomagają utrzymać mikrobiom jelitowy w dobrym stanie, a wiadomo, że zdrowsze jelita sprzyjają regulacji wagi.

Badanie opublikowane w "Scientific Reports" powiązało zdrowy i zróżnicowany mikrobiom jelitowy z mniejszą ilością tłuszczu trzewnego. Tłuszcz trzewny to ten, znajdujący wokół narządów jamy brzusznej. 

Woda pomaga utrzymać zdrowy metabolizm

Woda zapewnia odpowiednie nawodnienie, które może pomóc w utrzymaniu zdrowego metabolizmu. Woda jest także skuteczna w łagodzeniu skutków starzenia się.

Według raportu opublikowanego w Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology picie dużej ilości wody i utrzymywanie nawodnienia na prawidłowym poziomie jest kluczem do utrzymania nawilżenia i młodszego wyglądu skóry. 

Woda ma wpływ nie tylko na skórę. Odmładza także mózg, chroniąc go między innymi przed upośledzeniem funkcji poznawczych.

Czarna kawa na redukcję tkanki tłuszczowej z brzucha

Czarna kawa nie ma kalorii, ale nawadnia i zawiera wiele przeciwutleniaczy. Podkręca metabolizm i pomaga spalać tłuszcz oraz przeciwdziała starzeniu, utrzymując jędrność i nawilżenie skóry. 

Jedno z badań opublikowanych w "Nutrients" wykazało, że codzienne picie kawy wiązało się z mniejszą częstością występowania tłuszczu w okolicy brzucha. Mowa tu o gorzkiej kawie. Każda ilość cukru dodanego do tego napoju zmniejsza szansę na pozbycie się tkanki tłuszczowej z brzucha.

Czarna i zielona herbata 

Zielona herbata zawiera przeciwutleniacze, które powstrzymują stany zapalne i gwarantują doskonałe nawodnienie organizmu.

Badanie opublikowane w Journal of Environmental Research and Public Health wykazało związek między wysokim spożyciem zielonej herbaty a mniejszym ryzykiem otyłości brzusznej. Wiele badań wskazuje na związek między zieloną herbatą i redukcją tłuszczu trzewnego. Niewiele dowodów istnieje na wpływ zielonej herbaty na proces starzenia się.

Czarna herbata także doskonale sprawdzi się jako napój spalający tłuszcz z brzucha i spowalniający starzenie. Wszystko dzięki zawartości przeciwutleniaczy, które pomagają schudnąć, zwalczać zmarszczki i zapobiegać stanom zapalnym. 

Jak wynika z raportu opublikowanego w "Molecules", czarna herbata zawiera polifenole, które są pomocne w kontrolowaniu wagi i zmniejszaniu ryzyka otyłości

Kalkulator BMI

kobieta
mężczyzna
dziecko
BMI dziecka
Normy BMI stosujemy dla dorosłych.
Do sprawdzenia prawidłowej wagi (a także wzrostu i obwodu głowy) dzieci do lat 18 używane są siatki centylowe, określające czy dziecko rośnie proporcjonalnie do wieku.