Te dwa napoje wymiatają cholesterol. Bez problemu przygotujesz je w domu

2023-05-24 13:33

To poważny sygnał ostrzegawczy, którego nie należy ignorować. Wysoki poziom cholesterolu we krwi może mieć zgubne konsekwencje dla naszego zdrowia. Na szczęście są sposoby na obniżenie jego stężenia. Warto pić te dwa napoje, a efekty można zauważyć już po kilku tygodniach.

Kobieta robi herbatę
Autor: Getty Images Te dwa napoje wymiatają cholesterol. Bez problemu przygotujesz je w domu

Bez wątpienia wysoki cholesterol dotyczy dużej części społeczeństwa. Choć nie wywołuje charakterystycznych objawów, organizm może dawać sygnały na wiele sposobów. Jeśli zostaną zignorowane, mogą  doprowadzić do wielu groźnych chorób.

Cholesterol jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ale jak powszechnie wiadomo, jego nadmiar jest też niebezpieczny dla zdrowia.

Cholesterol dzieli się na dwie frakcje: dobrą (HDL) i złą (LDL). Zbyt duże nagromadzenie cholesterolu LDL może przyczynić się do przewlekłych chorób układu krążenia. Groźnym powikłaniem jest miażdżyca tętnic, która może prowadzić do zawału serca i udaru.

Kontrola poziomu cholesterolu

Dwa napoje na zbicie cholesterolu

Utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu w ryzach ma kluczowe znaczenie. Można to osiągnąć dzięki prawidłowo zbilansowanej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Jak wskazuje ekspert dr Tim Bond z Tea Advisory Panel, warto też regularnie pić dwa gorące napoje, które wykazują właściwości obniżające tzw. "zły" cholesterol. Zalicza do nich: czarną i zieloną herbatę.

- Kilka badań wykazało, że czarna herbata, nawet z dodatkiem mleka pomaga obniżyć czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym cholesterolu – wyjaśnił specjalista w rozmowie dla portalu express.co.uk.

Wyniki przeglądu 11 badań, które ukazały się na łamach czasopisma "The Cochrane Library", pokazują, że te dwa napoje zmniejszają stężenie cholesterolu LDL. – Uważa się, że herbata wykazuje taką właściwość ze względu na zawartość katechin, które są przeciwutleniaczami – wyjaśnił. Związki te redukują zbyt wysoki cholesterol, a także pozytywnie wpływają na ciśnienie krwi.

Herbata może pomóc zwalczyć cholesterol

Jak zaznaczył ekspert, regularnie picie tych dwóch napojów sprawi, że poziom złego cholesterolu spadnie po 12 tygodniach. Powołał się na wyniki badań (Preventive Medicine), które dowiodły tę zależność. W ramach obserwacji uczestnicy pili 200 g czarnej herbaty lub ciepłą wodę trzy razy dziennie. Na podstawie tego uczeni wywnioskowali, że czarna herbata sprzyja redukcji stężenia cholesterolu LDL.

Jeśli chcemy zwalczyć podwyższony cholesterol, zdaniem dr Bonda warto w ciągu dnia wypić od dwóch do trzech filiżanek herbaty. – To powinno załatwić sprawę – dodał.

Ekspert zaznaczył jeszcze, że obniżając poziom cholesterolu, można także zminimalizować ryzyko rozwoju chorób serca.