Ten ‘boski owoc’ ma w sobie moc. Zapobiega cukrzycy, miażdżycy i leczy jelita

2024-01-15 8:12

Owoc kaki, inaczej nazywany hurmą czy persymoną, zachwyca swoim unikalnym smakiem i soczystością, będąc jednocześnie źródłem cennych witamin. Odkryj, jakie dobrodziejstwa dla zdrowia kryją się w tej słodkiej przekąsce i w jaki sposób może ona pozytywnie wpływać na Twoje samopoczucie.

Ten ‘boski owoc’ ma w sobie moc. Zapobiega cukrzycy, miażdżycy i leczy jelita
Autor: Getty Images Ten ‘boski owoc’ ma w sobie moc. Zapobiega cukrzycy, miażdżycy i leczy jelita

Kaki, często zwane persymoną, co pochodzi od greckiego słowa oznaczającego "boski owoc", kryje w sobie wiele korzyści zdrowotnych. To owoc, który nie tylko smakuje wyśmienicie, ale również jest zbawieniem dla naszego organizmu.

Poradnik Zdrowie - Warzywa

Czy warto jeść owoc kaki?

Kaki, pochodzące z drzewa hurma, które w Polsce często określa się po prostu jako kaki, rośnie głównie w Azji, ale uprawiane jest także w krajach takich jak Grecja, Włochy czy Hiszpania. Hurma, nazywana "drzewem siedmiu cnót", owocuje późną jesienią i nawet zimą. Kaki może przyjmować różne kształty i rozmiary, począwszy od małych jak moneta, a skończywszy na większych odmianach przypominających dorodne grejpfruty. Najsmaczniejsze są te miękkie, o ciemnej skórce, którą łatwo zdjąć, ujawniając słodki, intensywnie pomarańczowy miąższ. To owoc bogaty w witaminę A, witaminy z grupy B oraz witaminy E, C i K.

Owoc kaki - właściwości

Kaki jest bogate w silne przeciwutleniacze, takie jak antocyjany, beta-karoten, flawonoidy, kwas garbnikowy i witamina C, które pomagają w ochronie przed wolnymi rodnikami. Szczególnie korzystne jest to dla serca i naczyń krwionośnych, ponieważ pomagają obniżać poziom cholesterolu LDL.

Dzięki zawartości kemferolu i kwercetyny, kaki może również redukować stany zapalne, w tym te w naczyniach krwionośnych, co pomaga w ich ochronie przed uszkodzeniami. Regularne spożywanie kaki może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi. Ponadto, dzięki obecności beta-karotenu i błonnika, kaki może pomagać w utrzymaniu stabilnego poziomu glukozy we krwi, chroniąc przed nagłymi skokami cukru i ryzykiem cukrzycy.

Owoc "drzewa siedmiu cnót" może także korzystnie wpływać na pracę układu pokarmowego, pomagając w zwalczaniu problemów z trawieniem. Dzięki błonnikowi pomaga w zapobieganiu i leczeniu zaparć. Wystarczy spożywać jedno kaki dziennie, aby zauważyć znaczną poprawę funkcjonowania jelit.

Kaki warto uwzględnić w codziennej diecie ze względu na korzyści dla wzroku, ponieważ dostarcza około 70% dziennego zapotrzebowania na witaminę A. Ponadto jest także korzystne dla zdrowia skóry, ponieważ zawiera karotenoidy, które pomagają chronić skórę przed stanami zapalnymi oraz przed negatywnym wpływem promieniowania UV, jak wykazały badania opublikowane w "Food & Function".

Czy kaki je się ze skórką?

Po pierwsze, starannie płuczemy owoce, dokładnie osuszamy je i obieramy ze skórki. Następnie najlepiej jest pokroić miąższ na kawałki o średniej wielkości lub podzielić go na cząstki, podobnie jak robimy to z pomarańczami czy mandarynkami. W przypadku bardzo dojrzałego owocu możemy rozciąć go na pół i delikatnie wyjąć miękki miąższ łyżeczką, pozostawiając jedynie skórkę.