Trzy sposoby, które pomogą obniżyć ciśnienie. Proste, naturalne i skuteczne

2023-05-29 14:39

Brak kontroli nad ciśnieniem krwi to prosta droga do groźnych powikłań, dlatego obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia, ma ogromne znaczenia dla zdrowia. Zdaniem eksperta wystarczą trzy proste kroki, które pomogą naturalnie obniżyć ciśnienie krwi i chronić przed niebezpiecznymi skutkami tego stanu.

Trzy sposoby, które pomogą obniżyć ciśnienie. Proste, naturalne i skuteczne
Autor: Getty Images Trzy sposoby, które pomogą obniżyć ciśnienie. Proste, naturalne i skuteczne

Ciśnienie krwi jest jednym z najważniejszych parametrów życiowych. Zbyt wysokie ciśnienie grozi m.in. zawałem serca, udarem mózgu lub niewydolnością nerek. Obok leków, zmiany w diecie mogą pomóc naturalnie je obniżyć i zapobiegać licznym powikłaniom. - Aby spróbować w naturalny sposób obniżyć ciśnienie krwi, powinieneś skupić się na poprawie swojej diety – wskazuje farmaceuta George Sandhu, zastępca kierownika apteki w "Well Pharmacy".

Domowe sposoby na nadciśnienie

Jadaj przynajmniej pięć porcji warzyw i owoców dziennie

Pierwszym krokiem zalecanym przez specjalistę jest zmiana nawyków żywieniowych. Farmaceuta radzi, by pamiętać o odpowiedniej ilości warzyw i owoców w diecie oraz dążyć do co najmniej pięciu porcji tych produktów w swoim jadłospisie każdego dnia.

Owoce jagodowe, ale także warzywa takie jak buraki, bataty, zielone warzywa liściaste są nie tylko źródłem błonnika i cennych witamin, ale pomagają obniżać ciśnienie krwi. Potwierdziły to liczne badania naukowe przeprowadzone w różnych zakątkach świata.

Unikaj dodatkowej soli

Drugą równie ważną wskazówką, która pomoże obniżyć ciśnienie krwi, na jaką zwraca uwagę ekspert, jest ograniczenie spożycia soli. - Powinieneś unikać dodawania dodatkowej soli do żywności lub jako przyprawy – zaleca specjalista. - Dąż do spożywania łącznie mniej niż 6 g soli dziennie – dodaje.

Ogranicz kofeinę i alkohol

Trzecim krokiem w celu obniżenia ciśnienia krwi, jest ograniczenie dwóch rodzajów napoi. Chodzi o alkohol i napoje zawierające kofeinę, które wpływają na pracę serca i ciśnienie krwi.

Wiele produktów takich jak tłuste, przetworzone mięso, solone przekąski, fast foody czy gotowe mieszanki przypraw pełne sodu, mogą negatywnie wpływać na ciśnienie krwi, dlatego jeśli dana osoba cierpi na nadciśnienie tętnicze, powinna ich unikać.