Unikaj przed snem jak ognia. Te produkty zadziałają jak zastrzyk kofeiny

2023-09-25 16:43

Jedzenie przed snem nie służy szczupłej sylwetce, ale także utrudnia zasypianie. Szczególnie spożywanie tych produktów może wpłynąć na jakość nocnego wypoczynku, a to już prosta droga do gorszego samopoczucia następnego dnia. Chcesz uniknąć takich kłopotów? Zmień niezdrowe nawyki żywieniowe. Od razu poczujesz różnicę.

Unikaj przed snem jak ognia. Te produkty zadziałają jak zastrzyk kofeiny
Autor: Getty Images Unikaj przed snem jak ognia. Te produkty zadziałają jak zastrzyk kofeiny

Na higienę snu składają się nawyki, które mają zapewnić zdrowy, regularny odpoczynek nocny. Odpowiednia dawka snu ma wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz regenerację. Niestety, bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że to, co jemy, a także ile jemy, ma duży wpływ na jakość snu w nocy. Coraz więcej osób skarży się na trudności w zasypianiu, utrzymanie snu lub zbyt wczesne pobudki.

W formie 24: produkty, które smakują lepiej niż fast foody

Tego nie jedz przed snem

Ekspertka ds. snu, Katherine Hall postanowiła wyjaśnić w rozmowie z portalem The Mirror, skąd biorą się tego typu problemy. Jak się okazuje, głównym winowajcą są złe nawyki żywieniowe. Spora część z nas późnym wieczorem ma ochotę na niezdrowe przekąski. Być może na chwilę poprawiają nastrój, ale fatalnie odbijają się na jakości snu.

Specjalistka radzi, by wyrzucić z wieczornego menu produkty wysoko przetworzone, zwłaszcza chipsy oraz solone orzeszki ziemne. Dlatego, że są bogate w sól, która niszczy organizm na różne sposoby. – Powoduje zatrzymanie płynów i podwyższone ciśnienie krwi, co utrudnia organizmowi całkowite wyłączenie się po zjedzeniu przekąsek – dodaje.

Wrzucenie na ruszt tak ciężkostrawnych produktów przed snem sprawi, że znacznie pogorszy się jakość nocnego wypoczynku. Możemy przewracać się z boku na bok, doświadczać płytkiego zasypiania i kilku pobudek w nocy. Co więcej, jedzenie zbyt dużej ilości soli może powodować nadmierne oddawanie moczu – nocne wycieczki do toalety są sporym utrapieniem i niewątpliwie zaburzają naturalny rytm snu.

Co zrobić, by spać jak suseł? Sposób jest prosty

Katerine Hall ma złotą radę: zrezygnuj ze słonych przekąsek na rzecz zdrowej, zbilansowanej kolacji. Warto pamiętać, że posiłek przed snem nie powinien obciążać żołądka. Należy zjeść coś lekkostrawnego. Zdaniem ekspertki, jeśli mamy ochotę na przekąskę, możemy śmiało sięgać po banany.

- Zawierają one zarówno tryptofan, aminokwas odpowiedzialny za produkcję melatoniny, jak i magnez, środek rozluźniający. Obydwa sprzyjają relaksowi i zasypianiu, więc odłóż chipsy na bok i zjedz banana przed snem – poradziła ekspertka.

Zadbaj o wieczorne rytuały, a noc prześpisz bez żadnych zakłóceń.