Wątroba kocha te owoce. Kiedy dodasz je do diety, poczujesz różnicę

2023-05-15 14:33

Wątroba jest jednym z największych i najważniejszych organów organizmu. Ten narząd pełni wiele kluczowych funkcji, dlatego należy dbać o jego zdrowie. Wątrobie w pracy można pomóc. Wystarczy regularnie sięgać po produkty, które korzystnie wpływają na jej funkcjonowanie.

Wątroba kocha te owoce. Kiedy dodasz je do diety, poczujesz różnicę
Autor: Getty Images Wątroba kocha te owoce. Kiedy dodasz je do diety, poczujesz różnicę

To narząd, którego głównym zadaniem jest detoksykacja organizmu. Odpowiada za metabolizowanie tłuszczów, białek, węglowodanów. Czuwa nad gospodarką hormonalną i stabilnym poziomem cukru we krwi. Po te produkty należy sięgać, by wspomóc funkcjonowanie wątroby.

Wspierają pracę wątroby i zmniejszają stan zapalny

Grejpfruty dzięki zawartości przeciwutleniaczy i witaminy C pomagają eliminować toksyny z organizmu, a tym samym – poprawiać pracę wątroby. Co więcej, badania wykazały, że ich spożywanie może zmniejszać stan zapalny i ograniczyć rozwój groźnego zwłóknienia wątroby.

Każdy pacjent cierpiący na stłuszczenie wątroby – ale nie tylko - powinien do swojej diety obowiązkowo dodać owoce jagodowe. Te bogate w przeciwutleniacze produkty pomogą walczyć z problemami z wątrobą. Podobnie jak żurawina, która dzięki zawartości antocjanów, także pozytywnie wpływa na zdrowie tego organu.

Banany są dobrym źródłem wielu witamin np. witaminy A i witaminy B6. Wątroba docenia te owoce za ich właściwości przeczyszczające i moczopędne, które wspierają ją w detoksykacji organizmu.

Z kolei winogrona są naładowane resweratrolem, który może poprawić zdrowie wątroby i ogólnego dobrostanu organizmu poprzez swoje właściwości antyoksydacyjne.

Limonki i cytryny to także owoce, które przysłużą się zdrowiu tego narządu. Są bogate w potas oraz bioflawonaidy, które pomogą w detoksykacji i zmniejszeniu stanu zapalnego.

Owoce jagodowe - dlaczego warto je jeść?

To lubi wątroba

By promować zdrowie wątroby, warto sięgać po kawę i herbatę. Badania wykazały, że regularne picie kawy pozytywnie działa na ten organ, nawet u osób, które już mają problemy z wątrobą. Co więcej, sięganie po herbatę i kawę może zmniejszać ryzyko rozwoju raka wątroby i innych schorzeń związanych z jej pracą.

Co ważne, herbata może obniżać poziom enzymów wątrobowych u osób z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby. Inne korzyści zdrowotne związane z piciem herbaty na zdrowie wątroby potwierdziły badania, w których naukowcy analizowali m.in. matchę, herbatę oolong i czarną herbatę.

Jednak w przypadku problemów z tym narządem ostrożność zachować należy w przypadku stosowania suplementów z ekstraktem z zielonej herbaty. Dotychczas pojawiło się kilka doniesień świadczących o uszkodzeniu wątroby w wyniku stosowania tego typu preparatów.

Orzechy bogate w zdrowe tłuszcze, przeciwutleniacze, witaminę E i korzystne dla zdrowia związki roślinne, także mają w sobie wiele korzyści zdrowotnych, zwłaszcza dla zdrowia serca i wątroby. Mogą np. zapobiegać rozwojowi NAFLD.

Należy pamiętać, że wątroba nie cierpi alkoholu i przetworzonej żywności. Cukier również jest dla niej szkodliwy, dlatego w trosce o jej zdrowie nie należy przesadzać z ilością zjadanych owoców, które naturalnie są bogate w cukry proste.