Wątroba naprawdę kocha te owoce. Dodasz je do diety, a szybko poczujesz różnicę

2024-03-21 13:13

O zdrowie wątroby warto i trzeba dbać. Nie wystarczy jednak unikać alkoholu i pić dużo wody. Jeśli chcesz, by twoja wątroba pracowała prawidłowo, musisz też dostarczyć jej wielu cennych mikro i makroelementów. Podpowiadamy, gdzie możesz je znaleźć. Koniecznie przeczytaj, zanim przygotujesz listę zakupów.

Wątroba naprawdę kocha te owoce. Dodasz je do diety, a szybko poczujesz różnicę
Autor: Getty Images Wątroba naprawdę kocha te owoce. Dodasz je do diety, a szybko poczujesz różnicę

To narząd, którego głównym zadaniem jest detoksykacja organizmu. Odpowiada za metabolizowanie tłuszczów, białek, węglowodanów. Czuwa nad gospodarką hormonalną i stabilnym poziomem cukru we krwi. Po te produkty należy sięgać, by wspomóc funkcjonowanie wątroby.

Poradnik zdrowie: Zdrowo odpytani - wątroba

Co jeść, żeby wesprzeć wątrobę?

Grejpfruty dzięki zawartości przeciwutleniaczy i witaminy C pomagają eliminować toksyny z organizmu, a tym samym – poprawiać pracę wątroby. Co więcej, badania wykazały, że ich spożywanie może zmniejszać stan zapalny i ograniczyć rozwój groźnego zwłóknienia wątroby.

Każdy pacjent cierpiący na stłuszczenie wątroby – ale nie tylko - powinien do swojej diety obowiązkowo dodać owoce jagodowe. Te bogate w przeciwutleniacze produkty pomogą walczyć z problemami z wątrobą. Podobnie jak żurawina, która dzięki zawartości antocjanów, także pozytywnie wpływa na zdrowie tego organu.

Banany są dobrym źródłem wielu witamin np. witaminy A i witaminy B6. Wątroba docenia te owoce za ich właściwości przeczyszczające i moczopędne, które wspierają ją w detoksykacji organizmu.

Z kolei winogrona są naładowane resweratrolem, który może poprawić zdrowie wątroby i ogólnego dobrostanu organizmu poprzez swoje właściwości antyoksydacyjne.

Limonki i cytryny to także owoce, które przysłużą się zdrowiu tego narządu. Są bogate w potas oraz bioflawonaidy, które pomogą w detoksykacji i zmniejszeniu stanu zapalnego.

Stłuszczenie wątroby: jak się chronić?

By promować zdrowie wątroby, warto sięgać po kawę i herbatę. Badania wykazały, że regularne picie kawy pozytywnie działa na ten organ, nawet u osób, które już mają problemy z wątrobą. Co więcej, sięganie po herbatę i kawę może zmniejszać ryzyko rozwoju raka wątroby i innych schorzeń związanych z jej pracą.

Co ważne, herbata może obniżać poziom enzymów wątrobowych u osób z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby. Inne korzyści zdrowotne związane z piciem herbaty na zdrowie wątroby potwierdziły badania, w których naukowcy analizowali m.in. matchę, herbatę oolong i czarną herbatę.

Jednak w przypadku problemów z tym narządem ostrożność zachować należy w przypadku stosowania suplementów z ekstraktem z zielonej herbaty. Dotychczas pojawiło się kilka doniesień świadczących o uszkodzeniu wątroby w wyniku stosowania tego typu preparatów.

Orzechy bogate w zdrowe tłuszcze, przeciwutleniacze, witaminę E i korzystne dla zdrowia związki roślinne, także mają w sobie wiele korzyści zdrowotnych, zwłaszcza dla zdrowia serca i wątroby. Mogą np. zapobiegać rozwojowi NAFLD.

Należy pamiętać, że wątroba nie cierpi alkoholu i przetworzonej żywności. Cukier również jest dla niej szkodliwy, dlatego w trosce o jej zdrowie nie należy przesadzać z ilością zjadanych owoców, które naturalnie są bogate w cukry proste.