Większe jądra to niejedyny objaw. Skutki uboczne picia tych napojów szokują

2023-02-23 10:46

Chińscy naukowcy odkryli, że popularne napoje gazowane mogą zwiększać rozmiar jąder u mężczyzn. Wszystko przez to, że podnoszą poziom testosteronu. Inne skutki uboczne są jeszcze bardziej groźne.

Większe jądra to niejedyny objaw. Skutki uboczne picia tych napojów szokują
Autor: Getty Images Większe jądra to niejedyny objaw. Skutki uboczne picia tych napojów szokują

Nie od dziś wiemy, że napoje gazowane mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Ich nadmierne spożycie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób przewlekłych. Teraz okazuje się, że mogą one także negatywnie wpływać na poziom testosteronu, co odbija się na rozmiarze jąder u mężczyzn. Badanie przeprowadzono na myszach.

Kiedy udać się do psychodietetyka?

Te napoje zwiększają rozmiar jąder

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie "Acta Endocrinol" polegały na testowaniu działania dwóch napojów gazowanych na ponad 100 myszach przez 15 dni. Niektórym myszom podawano Coca-colę, a innym Pepsi. Myszy otrzymywały różne stężenia napojów. Grupie kontrolnej podawano wodę. 

Naukowcy doszli do interesujących wniosków. Mianowicie, masa jąder myszy była znacznie większa w grupach, które piły Coca-Colę i Pepsi w wysokich stężeniach.  

Zauważono również, że myszy, którym podano czystą Coca-Colę i Pepsi, miały wyższy poziom testosteronu niż grupa kontrolna. 

„Wyniki wykazały, że wysoka dawka Pepsi lub Coca-Coli może powodować wzrost i rozwój jąder” – napisali autorzy.

Długoterminowy wpływ napojów gazowanych na masę jąder i produkcję testosteronu pozostaje jednak nieznany.

Rozmiar penisa coraz większy

Inne badanie wykazało, że średnia długość penisa wzrosła o około 24 procent w ciągu ostatnich 29 lat. Jak wynika z analizy amerykańskich naukowców, od 1992 do 2021 roku, długość przeciętnego członka w stanie erekcji wydłużyła się od 12,19 do 15,24 cm.

Mężczyźni mogą być zachwyceni, jednak lekarze są zaniepokojeni tymi odkryciami, bowiem wzrost ten może być wynikiem nieprawidłowej diety, siedzącego trybu życia i wpływu chemikaliów na organizm. Te same czynniki mogą także mieć również negatywny wpływ na płodność.

Napoje gazowane podnoszą ryzyko chorób przewlekłych

Słodkie napoje gazowane to zmora dla naszego zdrowia. Zwiększają ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób przewlekłych, takich jak otyłość, cukrzyca czy nowotwory. Inne badanie wykazało, że napoje gazowane powodowały kurczenie się jajników samic u myszy. To z kolei może wiązać się z obniżoną płodnością u płci żeńskiej.