Zacznij od niej dzień. Organizm od razu wie, że czas zacząć działać

2023-05-22 13:55

Zaczynasz dzień od kawy czy herbaty? Zdaniem ekspertów, filiżanka herbaty o poranku może mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Daje ważny znak organizmowi.

Zacznij od niej dzień. Organizm od razu wie, że czas zacząć działać
Autor: Getty Images Zacznij od niej dzień. Organizm od razu wie, że czas zacząć działać

Poranne rytuały to dla wielu z nas ważny element codziennej rutyny. To, jak zaczniesz swój dzień może mieć ogromny wpływ na jego resztę. 

Czy herbata jest zdrowa? Jakie właściwości lecznicze posiada herbata?

Od czego zacząć dzień?

Każdy z nas jest inny i preferuje inne rytuały. Gościni programu śniadaniowego powiedziała, że w jej przypadku jest to aktywność fizyczna.

- Wiem, że nie każdy może sobie na to pozwolić, ale 15 minut z rana fajnie pobudzi krążenie - powiedziała Paulina Korol, dietetyczka kliniczna i psycholog.

Kluczową rolę w naszym samopoczuciu w ciągu dnia odgrywa również higiena snu.

- Można kłaść się mniej więcej o tej samej godzinie, wstawać o tej samej godzinie. Wtedy harmonogram snu jest zachowany, nasz organizm do tego się przyzwyczaja i jesteśmy bardziej wyspani - wyjaśniła specjalistka. 

Nie bez znaczenia pozostaje także dieta. Okazuje się, że nie tylko to, co jesz o poranku ma wpływ na twój organizm. 

 - Jeżeli jemy zdrowo, odżywiamy się tak, że nasz organizm wszystko dobrze trawi, nie mamy wzdęć, żadnych niestrawności, to noc też przebiega delikatniej, lepiej się wysypiamy - kontynuowała ekspertka.

Herbata na dzień dobry

Ważne jest także, od jakiego napoju zaczynasz swój dzień. Okazuje się, że ciepła herbata tuż po przebudzeniu daje organizmowi znak, że czas zacząć działać. Co więcej, czarna herbata zawiera teinę, która działa podobnie do kofeiny.

- Dochodzi do takiego momentu, że troszeczkę wolniej nas pobudza, ten proces jest przedłużony w czasie, ale za to dłużej działa na nas, więc jesteśmy dłużej pobudzeni - tłumaczyła ekspertka.

Ekspertka radzi, aby dzień zacząć od herbaty i sięgać po nią także w ciągu dnia. 

- Ale fajnie jest rozpocząć ten dzień [...] filiżanką smacznej, ciepłej herbaty. Od razu ogrzać się od środka, ogrzać organizm, dać znać, że zaczynamy działać, że wszystkie procesy trawienne zaczynają działać. Od razu dostajemy sygnał, że to jest nasz start dnia - podsumowała Paulina Korol.