Zwiększa libido i łagodzi stres. Ta roślina to remedium na trudny dzień

2023-08-19 15:01

Przemęczenie, stres i życie w biegu wpływają nie tylko na zdrowie, ale również na samopoczucie. Zanim jednak zdecydujesz się, by sięgnąć po kolejną kawę, lub suplementy w tabletkach, poznaj prozdrowotne działanie roślin. Ten nietypowy korzeń, który dostaniesz w sproszkowanej formie, może pomóc ci złagodzić stres.

Zwiększa libido i łagodzi stres. Ta roślina to remedium na trudny dzień
Autor: Fot. Getty Images

Choć ta roślina nie występuje naturalnie w naszym środowisku, to jednak z każdym rokiem zyskuje na popularności i uznaniu. Sięgają po nią głównie kobiety, ponieważ badania wykazują, że korzeń Maca łagodzi i zapobiega skutkom menopauzy. Jego zastosowanie jest dużo szersze. Dlatego, analizujemy, jak wpływa na nasze zdrowie.

Zdrowo Odpytani: "Nie miałam żadnych objawów". Ginekolog zdradza, które kobiety najlżej przejdą menopauzę

Korzeń Maca, pomaga nie tylko kobietom

Ta nietypowa roślina pochodzi z wulkanicznych gleb i rośnie głównie na terenie Andów peruwiańskich. Tamtejsza ludność od wieków ceniła właściwości korzenia Maca. Używano jej jako środka, który wzmaga witalność i ogranicza uczucie zmęczenia. 

W publikacji naukowej Technology Transfer & Development – TTD International Pty Ltd, Therapeutic Research Oceania w Australii, opracowanej przez lekarzy z Prywatnego Gabinetu Ginekologicznego w Poznaniu oraz specjalistów z Instytutu Roślin i Przetworów Zielarskich podano szereg zastosowań korzenia Maca.

Wyniki wielu badań wykazały, iż roślina wpłynęła korzystnie na następujące problemy:

  • regulację gospodarki hormonalnej,
  • prawidłowe funkcjonowanie tarczycy,
  • łagodzenie objawów przedmiesiączkowych,
  • wzmożenie popędu seksualnego u mężczyzn i kobiet, także w okresie menopauzy,
  • utrzymanie zdrowych kości.

Naturalny sposób na skutki menopauzy? 

We wspomnianym powyżej opracowaniu naukowym przytoczono również problem menopauzy. Uciążliwe dolegliwości, z którymi zmagają się kobiety, nierzadko wymagają terapii hormonalnej. 

Jednak National Institute of Health (NIH) w USA wydał oświadczenie, z którego jasno wynikało, że stosowanie HTZ mającej na celu złagodzenie lub zapobieganie skutkom menopauzy niesie ze sobą spore zagrożenie.

Okazało się, że zastosowana terapia hormonalna przyczyniała się do występowania inwazyjnego typu raka piersi, schorzeń układu sercowo-naczyniowego, a nawet wylewów krwi do mózgu oraz zakrzepów. Wówczas rozpoczęto poszukiwania alternatywnej formy leczenia, bez szkody dla pacjentek.

Przystąpiono do badań mających na celu zweryfikowanie działania korzenia Maca w stosunku do uciążliwych objawów klimakterium. Wyniki prac ukazały, że roślina może być stosowana zarówno w przypadku dolegliwości związanych z menopauzą jak i okresem menstruacyjnym.

Peruwiańczycy sięgają po korzeń Maca w celu leczenia zaburzeń hormonalnych, w problemach z płodnością, czy nieregularnym miesiączkowaniem. Ponadto kobiety wykorzystują roślinę do walki z objawami klimakterium takimi jak:

  • uderzenia gorąca,
  • suchość pochwy,
  • trata energii,
  • spadek libido,
  • stany depresyjne.

Choć nadal trwają badania nad wprowadzeniem korzenia Maca jako leku, to z pewnością włączenie go do codziennej diety może przynieść wiele korzyści. Wystarczy wsypać łyżeczkę do jogurtu, czy koktajlu. Lekko orzechowy smak sprawi, że roślina komponuje się idealnie także z mleczną kawą i deserami.

Pamiętaj jednak, aby pod żadnym pozorem nie odstawiać przepisanych przez lekarzy środków farmakologicznych. Jeśli przyjmujesz hormony, to przed spożyciem korzenia Maca skonsultuj się ze specjalistą, aby nie zaburzyć działania preparatu.