Jak schudnąć w miesiąc? Odstaw jeden składnik, a brzuszek spadnie

2023-09-18 11:19

Lato chyli się ku końcowi, a wielu z nas po wakacyjnej labie szuka sposobu na szybki powrót do formy. Jak schudnąć w miesiąc i zgubić brzuszek? Warto zacząć od zmiany codziennych nawyków. Oto wyzwanie, które trwa tylko miesiąc, a dzięki któremu twoja waga zacznie spadać, a trzustka ci podziękuje.

Jak schudnąć w miesiąc? Odstaw jeden składnik, a brzuszek spadnie
Autor: Getty Images Jak schudnąć w miesiąc? Odstaw jeden składnik, a brzuszek spadnie

Wiele osób jest przekonanych, że picie jednego czy dwóch piw w tygodniu nie ma negatywnego wpływu na ich zdrowie. Jednak badania sugerują, że nawet umiarkowane spożywanie alkoholu może przynosić szkodliwe konsekwencje. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co by się stało, gdybyś na miesiąc zdecydował się odstawić piwo?

Poradnik Zdrowie: Medyczna marihuana

Czy piwo jest zdrowe? Miesiąc bez piwa: efekty

Eksperci zdrowotni na całym świecie zgadzają się, że nie istnieje coś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu. Według wielu badań naukowych, regularne spożywanie alkoholu nie tylko niszczy wątrobę, ale też przeszkadza w prawidłowym funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego, mózgu, żołądka, nerek i zwiększa ryzyko zachorowania na raka.

Dotyczy to nie tylko mocnych alkoholi, ale także piwa, które jest tak popularne wśród wielu Polaków. Niektórzy miłośnicy tego napoju mogą nie zdawać sobie sprawy, że nawet sporadyczne sięgnięcie po butelkę czy puszkę piwa może prowadzić do niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Czy zastanawiałeś się, jakie korzyści przyniesie Ci rezygnacja z piwa na miesiąc?

Czy piwo tuczy? Kalorie w 500 ml

W przeciwieństwie do innych napojów piwo jest produktem bogatym w kalorie. Dodatkowo picie "browarka" zwiększa apetyt, co często prowadzi do spożywania nadmiernych ilości słonych i tłustych przekąsek lub potraw z grilla.

0,5 litra ciemnego piwa to ok. 370 kcal, a jasnego to ok. 250 kcal. Piwo bezalkoholowe ma najmniej kalorii (105 kcal w 0,5 litra). Odstawienie piwa z pewnością pomoże tym, którzy walczą z nadwagą i otyłością, a chcieliby pozbyć się dodatkowych kilogramów.

Jaki indeks glikemiczny ma piwo?

Piwo, a szczególnie piwo z dodatkami smakowymi, ma negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie trzustki. Powinni o tym pamiętać zwłaszcza pacjenci z cukrzycą i insulinoopornością. Ten popularny napój alkoholowy ma wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że trzustka musi pracować intensywnie, wytwarzając insulinę.

Ogólnie rzecz biorąc, indeks glikemiczny alkoholu jest zerowy. Jeśli jednak napój alkoholowy zawiera węglowodany, jak na przykład piwo (jednym z jego składników jest cukier – maltoza), to można ustalić wartość jego indeksu glikemicznego. W przypadku piwa ta wartość jest wyjątkowo wysoka i sięga 110.

Piwo szkodzi jelitom?

Nawet osoby, które na co dzień nie mają problemów z jelitami, mogą zauważyć, że spożywanie piwa prowadzi do wzdęć, co jest objawem dysfunkcji mikroflory jelitowej. Efektem tego jest pojawienie się tzw. piwnego brzucha. Dlatego u osób, które zdecydowały się na miesięczną abstynencję od piwa, obwód brzucha może się zmniejszyć.