Co JEŚĆ, by się ŁADNIE ZESTARZEĆ?

2012-04-12 12:25

Niestety, nawet jeśli zdecydujesz się na poprawę swojej urody za pomocą botoksu, i tak na dłuższą metę nie zatrzymasz działania czasu. O wiele skuteczniejsze niż odmładzające zabiegi jest bowiem prawidłowe odżywianie!

dieta na ladna starosc
Autor: Photos.com Niestety, nawet jeśli zdecydujesz się na poprawę swojej urody za pomocą botoksu, i tak na dłuższą metę nie zatrzymasz działania czasu. O wiele skuteczniejsze niż odmładzające zabiegi jest bowiem prawidłowe odżywianie!

Co trzeba jeść, żeby dłużej żyć ? Czy istnieje dieta, która sprawi, że będziesz dłużej żyć? Tak. Przede wszystkim jedz... owoce i warzywa.

Oby jedzenie było twoim jedynym lekarstwem

Ta myśl Hipokratesa, antycznego greckiego lekarza i filozofa, uważanego za ojca medycyny, niech będzie myślą przewodnią twojego życia. Można mu zaufać, bo sam dożył sędziwego wieku 90 lat, propagując dietę bogatą w owoce i warzywa.
Do dziś przestrzeganie jego zaleceń jest jak najbardziej aktualne, gdyż warzyw i owoców w diecie przeciwdziała chorobom serca i nowotworowym.  Bogate w witaminy i mikroelementy owoce i warzywa zapobiegają infekcjom, na które wraz z wiekiem jesteś coraz bardziej narażona.

Owoce i warzywa w praktyce

Wziąwszy pod uwagę współczesne badania, owoce i warzywa powinno się spożywać do pięciu razy dziennie w porcjach – 300 g owoców i 400 do 500 g warzyw. Dorodne jabłko lub  duża pomarańcz to ok. 250 g, mniej więcej tyle samo waży gruszka, tuzin truskawek lub garść czereśni to ok. 150 g.
Żeby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie wystarczy kończyć (lub zaczynać) każdy posiłek jedząc owoc. Można też jeść dziennie jeden posiłek złożony tylko z owoców – np. śniadanie lub kolację.

  • Choć istnieją szkoły dietetyczne, które zalecają spożywanie owoców do godz. 15.00, by nie wytwarzać na noc zbyt wielu kwasów.

Jeśli chodzi o warzywa – najbardziej praktyczne jest jedzenie ich w postaci zupy. Gorącej w chłodne dni – zimnej w upały. Jest tak wiele warzyw i przepisów na ich przyrządzanie, że wystarczy na cały rok! Dobrze pamiętać o tym, że nawet mrożone warzywa i owoce zachowują część swoich właściwości odżywczych, ale oczywiście najlepsze są świeże. No i należy pamiętać o sałacie i jej znakomitym wpływie na zdrowie.

Cenny dla zdrowia i urody - jogurt

Legenda mówi, że jogurt został przyniesiony na ziemię przez anioły, aby przedłużyć życie proroka Abrahama. I w – jak w każdej legendzie – jest ziarnko prawdy, gdyż na początku XX wieku, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie biologii, profesor Ilia Miecznikow prowadził badania nad długowiecznością wśród populacji stulatków na południu Bułgarii. I odkrył, że żyjący ponad 100 lat tamtejsi pasterze żywią się przede wszystkim… jogurtem. Ich długowieczność spowodowana była zahamowaniem procesu degradacji przewodu pokarmowego, polegającej na jego coraz większym wyjałowieniu wraz z wiekiem. Dzięki spożywaniu jogurtu zostaje odbudowana flora bakteryjna w przewodzie pokarmowym. Wzmacnia się też system odpornościowy organizmu.
Drugą ważną właściwością jogurtu jest dostarczanie dużej ilości wapnia do organizmu, a to zapobiega osteoporozie i innym chorobom kości, pojawiającym się po 60. roku życia.

Razowy chleb, woda i szklaneczka czerwonego wina…

Chleb z pełnego przemiału jest bogaty w błonnik, a ten z kolei odgrywa ważną rolę w procesie powstrzymywania starzenia. Wzbogacony siemieniem lnianym będzie dostarczał tak ważnego dla organizmu kwasu omega-3.
Woda – kiedy jesteśmy odwodnieni czujemy się źle. Woda jest niezwykle ważna, bo z niej przecież w większości się składamy. Starzenie się komórek jest powiązane z coraz większą utratą wody. Należy pamiętać, że im jesteśmy starsi, tym mniej czujemy pragnienie. Trzeba więc pamiętać, żeby się nawadniać.
Szklaneczka czerwonego wina nie zaszkodzi, wręcz przeciwnie, gdyż zawarte w winie polifenole opóźniają procesy starzenia. Tak mówią ostatnie naukowe badania!

I jeszcze czekolada!

Jest bogata w antyutleniacze. Kakao jest chyba najbogatszym źródłem ochronnie działających flawonoidów. Ale nie można też pominąć jej roli w przynoszeniu uczucia przyjemności, które ma nieocenione znaczenie dla samopoczucia. Jeśli już się zestarzeć – to mając poczucie szczęścia i spełnienia.