Dieta OMAD to prawdziwy hit. Stosuje ją wokalista Coldplay

2023-03-23 14:31

Dieta OMAD stała się hitem w ostatnim czasie. Pomaga stracić zbędne kilogramy i daje masę korzyści zdrowotnych. Stosują ją znani muzycy, jak wokalista zespołu Coldplay czy gitarzysta i kompozytor Bruce Springsteen. Na czym polega dieta OMAD?

Dieta OMAD to prawdziwy hit. Stosuje ją wokalista Coldplay
Autor: instagram.com/coldplayd Dieta OMAD to prawdziwy hit. Stosuje ją wokalista Coldplay

Spożywanie jednego posiłku dziennie to rodzaj postu przerywanego, który ogranicza spożycie kalorii w określonym przedziale czasowym. Właśnie na tym polega dieta OMAD (z ang. One Meal A Day), na którą decyduje się coraz więcej osób, w tym także gwiazd.

Jedną z nich jest Bruce Springsteen, który do skorzystania z diety OMAD zainspirował Chrisa Martina - wokalistę zespołu Coldplay. Na czym konkretnie polega dieta OMAD i jakie daje efekty?

Kiedy udać się do psychodietetyka?

Dieta OMAD - jak to działa?

Spożywanie jednego posiłku dziennie to praktyka, która przybliża do osiągnięcia upragnionej sylwetki i poprawy ogólnego stanu zdrowia. Osoby stosujące dietę OMAD zazwyczaj ograniczają spożycie kalorii do jednego posiłku lub jedzą w krótkim "okienku czasowym" w ciągu dnia.

Największe korzyści wynikające ze stosowania diety OMAD są przede wszystkim związane z postem — ograniczeniem spożycia kalorii w określonym czasie — i ogólnie z ograniczeniem kalorii.

Jednym ze sposobów na wdrożenie diety OMAD jest spożywanie tylko jednego posiłku i poszczenie przez resztę dnia lub spożywanie jednego posiłku i spożywanie ograniczonych ilości pokarmu w okresach postu.

Dieta OMAD jest skuteczna w utrzymaniu deficytu kalorii, co silnie wspiera utratę nadprogramowych kilogramów. Dodatkowo, ten rodzaj diety uznawany jest za skuteczny w zmniejszaniu czynników ryzyka chorób serca, obniżenia poziomu cukru we krwi i łagodzenia stanów zapalnych.

Czy dieta OMAD jest zdrowa?

Ze stosowania diety OMAD niewątpliwie płynie wiele korzyści zdrowotnych, ale jak niemal każdy rodzaj diety, ma też ona swoje minusy. Warto zauważyć, że spożywanie wyłącznie jednego posiłku dziennie jest jedną z najbardziej ekstremalnych metod postu przerywanego.

Większość zwolenników diety OMAD decyduje się na spożywanie tylko obiadu, chociaż są też tacy, którzy jedzą wyłącznie śniadanie lub lunch. Niektóre wersje tego wzorca żywieniowego pozwalają na przekąskę lub dwie oprócz jednego posiłku. Osoby decydujące się na jeden posiłek w ciągu dnia bez przekąsek, mają godzinę na jego zjedzenie.

Ile można schudnąć na OMAD?

W utracie wagi kluczowy jest deficyt kaloryczny. Można to osiągnąć na dwa sposoby - albo ograniczając kalorie, albo zwiększyć intensywność ćwiczeń.W przypadku diety OMAD utrata wagi będzie wynikała przede wszystkim z ograniczenia kalorii i długiego okresu postu. 

To, ile się chudnie na diecie OMAD zależy od wielu czynników i będzie kwestią indywidualną dla każdego człowieka.

Badania pokazują wiele korzyści ze stosowania diety OMAD, która jest ściśle powiązana z postem przerywanym. Zaobserwowano spadek poziomu cukru we krwi i "złego" cholesterolu. Z kolei sam post przerywany powiązano ze zmniejszeniem markerów stanu zapalnego i korzyściami dla zdrowia układu nerwowego.

Należy zatem wziąć pod uwagę, że korzyści wynikające ze stosowania diety OMAD wynikają tak naprawdę głównie ze stosowania krótkiego okna żywieniowego, które stosuje się w poście przerywanym. 

Mimo to, jedzenie jednego posiłku dziennie może być dobrym sposobem na odchudzanie, ale prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem dla ogólnego stanu zdrowia.Większość pracowników służby zdrowia odradza wzorce żywieniowe OMAD ze względu na ich ekstremalny charakter i zachęca do poprawy stanu zdrowia za pomocą bardziej zrównoważonych metod.

Co warto wiedzieć?

Jeśli jesz jeden posiłek dziennie, postaraj się, aby zawierał jak najwięcej składników odżywczych. Te posiłki powinny dostarczać co najmniej 1200 kcal. Taka ilość kilokalorii może być trudna do przyjęcia w ciągu godzinnego okna żywieniowego.

W takiej sytuacji można wydłużyć okno żywieniowe o około godzinę i podzielić posiłek na dwa mniejsze. Może to pomóc w uzyskaniu wystarczającej ilości składników odżywczych i kalorii bez uczucia przejedzenia.