Jak karmić DZIECKO, by wspierać rozwój jego INTELIGENCJI?

2009-11-02 13:47

Aby twoje dziecko było mądre i inteligentne, trzeba dostarczyć mózgowi niezbędnych składników. Zadbaj o odpowiednią dietę, bogatą w wielonienasycone kwasy tłuszczowe - nie ma bowiem żadnych wątpliwości, że sprzyja ona rozwojowi inteligencji.

Jak karmić DZIECKO, by wspierać rozwój jego INTELIGENCJI?
Autor: thinkstockphotos.com

Nie powinno w niej zabraknąć wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazały, że dzieci kobiet jadających w ciąży tłuste ryby morskie miały wyższy iloraz inteligencji od maluchów, których mamy nie jadły ryb.

W diecie ważne są również długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe zwane LCPUFA (od angielskiej nazwy long chain poly-unsaturated fat acid), które są budulcem błon wszystkich komórek organizmu. Kwasy te pełnią również ważną rolę w procesach rozwoju ośrodkowego układu nerwowego, poprawiają pracę mózgu i ostrość widzenia. Są one m.in. w rybach, które można podawać malcowi od 10. miesiąca życia (alergikom w 2. roku życia). 
A wcześniej? Jeśli karmisz piersią, sama jedz ryby, badania przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców dowiodły bowiem, że w pokarmie jest wtedy więcej cennych kwasów LCPUFA. Ponieważ skład mieszanek dla niemowląt musi być jak najbardziej podobny do składu pokarmu kobiecego, dlatego również w nich znajdują się kwasy tłuszczowe. Ich profil oraz zawartość w mleku określa specjalna dyrektywa Unii Europejskiej. Zgodnie z nią, w mieszance jest:

  • ponad 40 proc. kwasów tłuszczowych nasyconych
  • ok. 40 proc. kwasów jednonienasyconych
  • ponad 10 proc. kwasów wielonienasyconych.

Pochodzą one przede wszystkim z olejów roślinnych sojowego, palmowego, kukurydzianego lub kokosowego. Od niedawna do niektórych mieszanek dodawane są również kwasy LCPUFA pozyskiwane z morskich alg i ryb.

O tym, co jeszcze możesz zrobić, by wychować mądre dziecko, czytaj w Mądre od kołyski

miesięcznik "M jak mama"