Mikstura z sody oczyszczonej i soku z cytryny - właściwości zdrowotne

2020-10-29 9:30

Mikstura z sody oczyszczonej, wody i soku z cytryny to popularne remedium na wiele problemów zdrowotnych. Jest polecana osobom chcącym poprawić trawienie, mającym problem ze zgagą, a także tym, którzy chcą oczyścić organizm z toksyn.

Mikstura z sody oczyszczonej i soku cytryny - prozdrowotne działanie
Autor: Getty Images Mikstura z sody oczyszczonej i soku cytryny - prozdrowotne działanie

Spis treści

  1. A jakie właściwości ma połączenie sody oczyszczonej z sokiem z cytryny i wodą:

Mikstura z sody oczyszczonej, soku z cytryny i wody ma swoich zwolenników. Czy ma jakiś wyjątkowe właściwości zdrowotne? Czy jest lepsza niż zwykła woda z cytryną? Okazuje się, że może mieć jeszcze lepsze działanie. Ale uwaga - są pewne przeciwwskazania do jej picia!

Zacznijmy od tego, że mikstura z sody oczyszczonej i soku z cytryny zawiera liczne antyoksydanty, które chronią przed zachorowaniem na nowotwory - antyoksydanty niszczą wolne rodniki odpowiedzialne za liczne choroby, w tym właśnie rozwój nowotworów.

Polecamy: Czy warto pić wodę z cytryną?

Sok z cytryny jest polecany przez dietetyków zwłaszcza osobom, które chcą schudnąć - przyspiesza przemianę materii, poprawia trawienie i reguluje rytm wypróżnień.  Z kolei soda  pomaga w oczyszczeniu jelit ze złogów.

A jakie właściwości ma połączenie sody oczyszczonej z sokiem z cytryny i wodą:

  • zwalcza zgagę

Zgaga dotyczy zazwyczaj osób otyłych, kobiet ciężarnych i palaczy, ale może także pojawić się jednorazowo - uczucie pieczenia w przełyku powodują kwasy żołądkowe, które przesuwają się tam z żołądka. I tu na pomoc przychodzi soda oczyszczona. Wystarczy rozpuścić jedną łyżeczkę sody w połowie szklanki wody i do smaku dodać do napoju odrobinę soku z cytryny. Naszą miksturę należy pić przez trzy dni do dwóch razy dziennie.

Jednak ta metoda nie jest dla wszystkich! Powinny jej unikać ciężarne i osoby z nadciśnieniem.

  • poprawia trawienie i niweluje wzdęcia

To kolejna zaleta sody oczyszczonej i soku z cytryny - usprawnia proces trawienia i pomaga pozbyć się wzdęć.

  • oczyszcza

Soda oczyszczona w połączeniu z sokiem z cytryny jest świetna, jeśli chodzi o detoks organizmu. Pozwala oczyścić wątrobę z toksyn, dostarcza nam potasu, wielu antyoksydantów i dużej ilości witaminy C. Jest to świetny sposób dla osób planujących rozpocząć odchudzanie!

  • zapobiega grypie

Dr Volney S. Cheney z USA uważa, że soda oczyszczona zapobiega przeziębieniom i grypie. Zdaniem lekarza nie tylko zapobiega, ale też przyspiesza proces regeneracji organizmu jeśli już doszło do infekcji. 

  • wybielanie zębów

Soda oczyszczona usuwa kamień nazębny, likwiduje przykry zapach z ust, ogranicza powstawanie próchnicy i wybiela zęby. Jednak uwaga - przesadzanie z sodą oczyszczoną może mieć przykre konsekwencje - uszkadza ona szkliwo. A jeśli stosujemy ją razem z sokiem z cytryny i przesadzimy, to możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego - częste picie kwaśnych napojów sprawia, że szkliwo staje się coraz cieńsze i słabsze.

Szkliwo to naturalna warstwa ochronna zębów, a bez niego będą bardziej podatne na ubytki, rozwój próchnicy oraz ciepło i zimno.

Polecamy: Skutki uboczne picia wody z cytryną

  • odkwaszanie

Mikstura z sody oczyszczonej i soku cytrynowego ma alkalizujący wpływ na organizm. Soda w połączeniu z cytryną pomaga nerkom usunąć toksyny i powrócić do pracy.

  • zapobiega nowotworom

Cytryna zawiera w swoim składzie fitosterole, które rozbijają warstwę ochronną komórek nowotworowych. Jednak "leczenie" nowotworów za pomocą sody oczyszczonej jest bardzo niepewne - zdaniem włoskiego onkologa dr Tullia Simoncini otoczenie nowotworu i sam guz nowotworowy mają odczyn kwaśny (poniżej 7 w skali pH. Zdrowe komórki mają odczyn lekko zasadowy (pomiędzy 7,2 a 7,5).

Soda posiada pH 10,3, a więc jest zasadowa. Zwiększając pH wokół i we wnętrzu komórek nowotworowych, teoretycznie można doprowadzić do ich bardzo szybkiej śmierci. Teoretycznie.

Poradnik zdrowie: Witamina C