NUTRIDRINKI - rodzaje, wskazania i przeciwwskazania do stosowania

2021-07-20 15:36

Nutridrinki są powszechnie stosowane w żywieniu w chorobie, ponieważ ich celem jest zapobieganie lub leczenie niedożywienia organizmu. Nutridrinki w małej buteleczce zawierają skarbnicę witamin i składników mineralnych, dlatego są szczególnie polecane  osobom zmagającym się z chorobami nowotworowymi, ponieważ w szybkim czasie pomagają zregenerować wyniszczony organizm. Można je także wprowadzić do diety niejadka, jak i osoby starszej, która z różnych powodów nie może spożywać tradycyjnych pokarmów. Sprawdź jakie jeszcze są zalety stosowania nutridrinków.

NUTRIDRINKI a żywienie w chorobie. Nutridrinki wyleczą niedożywiony organizm
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Nutridrink: co to jest?
 2. Nutridrink: dla kogo?
 3. Nutridrink: skład
 4. Nutridrink: rodzaje
 5. Nutridrink: dawkowanie
 6. Nutridrink: przeciwwskazania
 7. Nutridrink dla chorych na raka
 8. Nutridrink dla dzieci

Nutridrink: co to jest?

Nutridrink to wysokoenergetyczny płynny preparat odżywczy stosowany w celu zapobiegania lub leczeniu dwóch rodzajów niedożywienia organizmu: ilościowego - związanego z niską podażą energii, utratą masy ciała i wycieńczeniem organizmu oraz ilościowego – związanego z niedoborem niektórych składników odżywczych. Przyczynami tych dwóch rodzajów niedożywienia są najczęściej:

Ortoreksja - kiedy zdrowe odżywianie wyniszcza organizm

Nutridrink: dla kogo?

Nutridrinki są przeznaczone dla osób, które ze względów zdrowotnych powinny przybrać na wadze lub grozi im drastyczna utrata masy ciała, a także dla tych, które powinny uzupełnić niedobór odpowiednich składników odżywczych w organizmie. Nutridrinki w małej objętości dostarczają nie tylko wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, lecz także dużo energii – jedno opakowanie zawiera 300 kalorii.

Nutridrinki są także przeznaczone dla osób z nadwagą i otyłością, które cierpią na niedożywienie jakościowe (niedożywienie na poziomie komórkowym). Organizm osoby z nadwagą nie radzi sobie z regulacją masy ciała z powodu niedoboru niezbędnych składników odżywczych, potrzebnych do procesu przemiany materii bądź detoksykacji. Ponadto organizm osoby z otyłością ma zwiększone zapotrzebowanie na zróżnicowane składniki odżywcze, w związku z tym ich brak lub niski poziom może tylko zaostrzyć stan chorobowy. W takiej sytuacji najlepiej zastosować zbilansowaną dietę, którą można uzupełnić nutridrinkami.

Nutridrink: skład

Nutridrinki w ok. 200 ml zawierają:

 • odpowiednie proporcje składników mineralnych, takich jak: sód, potas, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, miedź, mangan, fluor, selen i molibden – pierwiastek odpowiedzialny m.in. za utrzymanie sprawności umysłowej;
 • witaminy: witamina A, D, E, K , tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy, witamina B6 kwas foliowy, witamina, biotyna, witamina C;
 • kazeinę – najważniejsze białko mleka;
 • węglowodany - wolno wchłaniane maltodekstrynę i sacharozę;
 • tłuszcze TLC.

Nutridrinki zazwyczaj są wolne do laktozy i glutenu.

Ważne

Nutridrink: kalorie

Nutridrinki, pomimo właściwości prozdrowotnych, nie mogą być stosowane jako jedyne źródło pożywienia, ponieważ stanowią uzupełnienie codziennej diety. Jedynie w wyjątkowych przypadkach, za zgodą lekarza, nutrdrinki mogą zastąpić tradycyjne pokarmy.

Chory może je spożywać  do momentu, w którym będzie w stanie pokryć swoje potrzeby żywieniowe za pomocą tradycyjnego pożywienia. Do tego momentu może przyjmować od 5 do 7 opakowań dziennie. W ten sposób dostarczy organizmowi 1500-2100 kcal.

Nutridrink: rodzaje

Nutridrinki są dostępne w formie napojów mlecznych, jogurtów, soków owocowych i zup. Niezależnie od tego, na jaką formę się zdecydujemy, do wyboru mamy nutridrinki:

 • tradycyjne - zawierające podstawowy skład. Są przeznaczone szczególnie dla dzieci i osób starszych;
 • wysokobiałkowe - zawierają większą dawkę protein. Są przeznaczone dla osób, którym zalecane jest zwiększone spożycie białka, np. dla osób zmagających się chorobą nowotworową oraz przechodzących chemio i radioterapię;
 • z błonnikiem - zwierają 6 rodzajów błonnika Multifibre i stosowane są w celu poprawienia perystaltyki jelit i zapobiegania zaparciom;
 • bez tłuszczów - są przeznaczone dla osób, którym zalecane jest zmniejszenie spożycia tłuszczów, np. osobom z kamicą, zapaleniem pęcherzyka żółciowego czy dnie moczanowej.

Nutridrink: dla cukrzyków

Istnieją nutridrinki dla diabetyków zawierające niską zawartość węglowodanów oraz substancje słodzące, takie jak acesulfam K i sacharynian sodu, które sprawiają, że nutridirnki bez obaw mogą spożywać także diabetycy.

Nutridrinki można kupić w każdej aptece za ok. 8 zł.

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci jeść zdrowo i smacznie, nawet gdy lekarz zalecił Ci dietę leczniczą. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online od Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się profesjonalnie skomponowanym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Nutridrink: dawkowanie

Tradycyjna terapia nutridrinkami trwa 2 tygodnie. W tym czasie należy spożywać preparat 2 razy dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami.

Nutridrink: przeciwwskazania

Nutridrink dla chorych na raka

Żywienie medyczne to jedna z metod wspomagania leczenia w chorobach nowotworowych. Jego celem jest dostarczenie organizmowi wyniszczonemu przez raka składników odżywczych lub zwiększenie ich podaży, jeśli chory nie jest w stanie uzupełnić braków poprzez spożywanie tradycyjnych posiłków.

W trakcie choroby nowotworowej pacjent często cierpi na zespół kacheksja–anoreksja, czyli zespół jadłowstrętu i wyniszczenia nowotworowego, który utrudnia terapię. Dlatego tak ważna jest zbilansowana dieta, w której głównym składnikiem odżywczym powinno być białko. W takiej sytuacji nutridirnki z dużą dawką protein pozwolą zregenerować wyniszczony organizm i ułatwić leczenie.

Nutridrink dla dzieci

Nutridrink to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego. Z tego powodu należy go stosować pod nadzorem lekarza, szczególnie jeśli przyjmują go dzieci w wieku 3-6 lat.

Nutridrinków nie należy stosować u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 3. roku życia.

Czy grozi Ci cukrzyca?

Pytanie 1 z 15
Czy ktoś z twojej najbliższej rodziny (matka, ojciec, siostra, brat) ma cukrzycę?