Sok z cytryny lub sok cytrynowy - właściwości. Dlaczego warto go pić?

2020-10-22 16:38

Sok z cytryny, czasem nazywany sokiem cytrynowym, warto pić. Jest zdrowy, bogaty w witaminę C, przyspiesza metabolizm, odtruwa organizm, działa moczopędnie... A to tylko niektóre cudowne właściwości soku z cytryny.

Sok z cytryny lub sok cytrynowy - właściwości. Dlaczego warto go pić?
Autor: Getty Images Sok z cytryny lub sok cytrynowy - właściwości. Dlaczego warto go pić?

Sok cytrynowy lub sok z cytryny ma wiele właściwości zdrowotnych. Sprawdza się nie tylko stosowany wewnętrznie, ale także i zewnętrznie. Jest jednym z najtańszych kosmetyków! Na co pomaga sok z cytryny i co zawiera?

Spis treści

 1. Sok z cytryny - właściwości
 2. Sok z cytryny - na co pomaga?
 3. Sok z cytryny - zastosowania w domu

Sok z cytryny - właściwości

Sok z cytryny jest źródłem cennych flawonoidów, czyli związków przeciwutelniających, których zadaniem jest ochrona organizmu przed wolnymi rodnikami. Flawonoidy mogą zapobiegać rozwojowi nowotworów i innych groźnych chorób, także tych dotyczących układu krążenia. Sok cytrynowy obniża ciśnienie krwi, zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę, zapobiega rozwojowi cukrzycy.

W soku z cytryny znajdziemy także kwas cytrynowy, związek, który zapobiega wiązaniu się wapnia i powstawaniu nierozpuszczalnych kamieni nerkowych. Liczne badania na ludziach potwierdziły, że estry kwasu cytrynowego pomagają w rozpuszczeniu istniejących kamieni nerkowych i zapobiegają tworzeniu się nowych.

Sok z cytryny może także przyspieszać wydzielanie żółci, dzięki czemu tłuszcz z pokarmu jest szybciej trawiony.

Picie soku z cytryny w połączeniu z wodą na czczo jest zalecane - odświeża oddech, pobudza lepiej niż kawa, reguluje rytm wypróżnień, łagodzi zgagę, przyspiesza metabolizm. Jednak sok cytrynowy można także stosować zewnętrznie na skórę. 

Czytaj też: Skutki uboczne picia wody z cytryną

Sok z cytryny - na co pomaga?

 • rozjaśnianie przebarwień - jeśli masz ciemniejsze plamy na skórze, które powstały po opalaniu lub mają związek ze zmianami hormonalnymi, to możesz je rozjaśnić właśnie za pomocą soku z cytryny. W tym celu przez 6 tygodni należy smarować miejsce na skórze dwa razy dziennie nierozcieńczonym sokiem z cytryny;
 • na trądzik - kwas cytrynowy przyspiesza gojenie się ran, zawiera także substancje bakteriobójcze. Nie sprawi, że trądzik od razu zniknie, ale może pomóc w załagodzeniu zmian;
 • na włosy - sok cytrynowy wcierany w skórę głowy stymuluje wzrost włosa, a płukanka z cytryny (litr wody wymieszany z wyciśniętą połówką cytryny) pozostawia włosy błyszczące i odżywione;
 • na łupież - sok cytrynowy w połączeniu z olejem kokosowym może nam pomóc w walce z łupieżem. Maskę należy nałożyć na 20 min przed myciem - a potem dokładnie spłukać. Dzięki właściwościom bakteriobójczym pomoże nam pozbyć się świądu skóry głowy i łupieżu;
 • do paznokci - wcierany w paznokcie pomaga w pozbyciu się przebarwień płytki i czyści!

Sok z cytryny można stosować nie tylko do picia czy smarowania. Można go także wykorzystać w domu!

Sok z cytryny - zastosowania w domu

Sok z cytryny jako odświeżacz

Sok z cytryny pomaga neutralizować zapachy - można go wykorzystać do czyszczenia lodówki, a także jako odświeżacz powietrza w toalecie. W celu usunięcia aromatów z lodówki wystarczy umyć ją ściereczką nasączoną sokiem z cytryny. Przy okazji podpowiemy wam, że sok z cytryny nada się do umycia rąk - w takim sensie, że szybko usuniemy zapach czosnku czy ryby, jeśli akurat jesteśmy po gotowaniu i chcemy odświeżyć dłonie. 

Sok z cytryny do czyszczenia

Sok cytrynowy sam lub w połączeniu z sodą oczyszczoną czyści:

 • srebro,
 • miedź,
 • brąz,
 • szkło,
 • kabiny prysznicowe,
 • zlew,
 • armaturę.

W połączeniu z solą czyści i odświeża drewniane deski kuchenne.

Sok z cytryny usuwa plamy na ubraniach - działa jak naturalny wybielacz do ręczników czy prześcieradeł, które trzeba przed praniem namoczyć na kilka godzin w gorącej wodzie z dodatkiem soku z kilku cytryn.

Sok z cytryny na owady

Framugi drzwi i okien przetarte sokiem z cytryny odstraszają komary, muchy i inne owady. Dojrzała cytryna nakłuta goździkami odstrasza mole.

Polecamy: Mikstura z sody oczyszczonej i soku cytryny - właściwości zdrowotne