Dieta baletnicy - czy jest bezpieczna? Zasady i efekty

2019-02-13 9:34

Dieta baletnicy z założenia jest dietą odchudzającą. Jeśli jednak bliżej przyjrzeć się jej jadłospisowi, można dojść do wniosku, że dieta baletnicy to bardzo restrykcyjna dieta, która polega na głodowaniu, co wyniszcza organizm i gwarantuje efekt jo-jo. Mimo to niektóre kobiety, omamione wizją szybkiej utraty wagi, są gotowe do poświęcenia zdrowia w imię chwilowo szczupłej sylwetki. Sprawdź, na czym polega dieta baletnicy i jakie szkody może wyrządzić organizmowi.

Dieta baletnicy - czy jest bezpieczna? Zasady i efekty
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dieta baletnicy - na czym polega, jadłospis
  2. Dieta baletnicy - czy dieta baletnicy jest bezpieczna?
  3. Dieta baletnicy - efekty
  4. Jak zdrowo schudnąć - rady psychodietetyka

Dieta baletnicy to 10-dniowa dieta odchudzająca, która - teoretycznie - daje oszałamiające efekty. Pozwala bowiem na zrzucenie 10 kg. Nawet jak na dietę odchudzającą tempo zrzucania wagi jest bardzo szybkie. Wszystko dlatego, że dieta baletnicy to tak naprawdę półgłodówka, która prowadzi do spadku masy ciała kosztem wyniszczenia organizmu.

Jednak mimo to dieta baletnicy jest popularna. Dlaczego? Istnieje duży nacisk kulturowy na ideał szczupłej sylwetki, a nazwa diety sugeruje, że jej efektem jest figura tancerki baletowej, która jest idealnie, wręcz nienaturalnie smukła. Owszem, baletnice są bardzo szczupłe - w końcu ich kariera związana jest z koniecznością utrzymania niskiej masy ciała i odpowiedniej budowy. Jednak często płacą za to wysoką cenę. Wiele profesjonalnych tancerek baletowych cierpi na zaburzenia odżywiania, czego konsekwencją jest brak miesiączki, oraz nadużywa substancji psychoaktywnych i przeciwbólowych.¹

Ponad połowa badanej grupy tancerek z Polski, zarówno młodszych jak i starszych uważa, że mężczyźni wolą szczupłe kobiety – przy czym u młodszych kobiet odsetek odpowiedzi twierdzących był większy (80%).³

W jednym z badań wykazano, że 63% tancerzy próbowało schudnąć podczas swojej kariery baletowej , a 32% podjęło taką próbę 3 razy lub więcej.¹ Wykazano również, że 40% tancerek paliło papierosy (25% codziennie), 36% często używało środków przeciwbólowych, a 25% upijało się przynajmniej raz w miesiącu.¹ Co prawda badanie przeprowadzono na zaledwie 21 profesjonalnych tancerek baletowych z chorwackiego Zespołu Baletu Narodowego, jednak specjaliści zgodnie twierdzą, że podobne problemy mają baletnice na całym świecie, także w Polsce.

Badanie przeprowadzone na 16 dziewczętach w wieku 14–16 lat Szkoły Baletowej Fundacji Edukacji Artystycznej w Krakowie wykazało, że badane dziewczęta posiadały niedowagę. Prawidłową masę miało tylko kilka badanych baletnic.² Porównując zawartość składników pokarmowych w całodziennych racjach pokarmowych badanych dziewcząt w stosunku do zalecanych norm, stwierdzono niedobory tłuszczów, błonnika jak również K, Ca, Fe, Mg, oraz witamin: B1 i PP.²

Dieta baletnicy - na czym polega, jadłospis

  • 1. i 2. dzień - przez pierwsze dwa dni należy pić wyłącznie wodę. Można także pić kawę, ale pod warunkiem, że nie będzie ona słodzona (ewentualnie może być z dodatkiem odtłuszczonego mleka), w ilości nie przekraczającej 4 filiżanki o pojemności 250 mililitrów dziennie
  • 3. i 4. dzień - można sięgać wyłącznie po odtłuszczony nabiał - biały ser, jogurty i mleko
  • 5. i 6. dzień - w diecie dominują ziemniaki w mundurkach, które można zjeść w liczbie max. 11 sztuk
  • 7. i 8. dzień - w jadłospisie znajduje się tylko białe, gotowane mięso (do 0,5 kg dziennie)
  • 9. i 10. dzień - podczas dwóch ostatnich dni diety można jeść wyłącznie warzywa - głównie zielone
Polecamy
jesz co lubisz odchudzanie

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci z łatwością schudnąć, jeść zdrowo i smacznie, a przy tym uniknąć pułapek "cudownych" diet odchudzających. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Dieta baletnicy - czy dieta baletnicy jest bezpieczna?

Dieta baletnicy jest uważana przez dietetyków za jedną z najbardziej niezdrowych diet odchudzających. Już sam jej początek, czyli głodówka, doprowadza do niedoboru wielu składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a w konsekwencji do jego powolnego wyniszczenia.

Proces ten nastąpi zdecydowanie szybciej, jeśli osoba odchudzająca się zdecyduje się nie tylko na picie wody, lecz także jedynie kawy, która "wypłukuje" część witamin i składników mineralnych z organizmu, czego konsekwencją jest jego odwodnienie.

Przez następne dwa dni trwania diety zaleca się spożywać niskotłuszczowe produkty białkowe, po czym nagle następuje przeskok na ziemniaki, czyli na dużą ilość węglowodanów, które mają wysoki indeks glikemiczny. Jedynym zdrowym punktem diety są warzywa.

CZYTAJ TEŻ:

Zdaniem eksperta
Agnieszka Ślusarska, dietetyk

Dieta baletnicy - opinie eksperta

Mam 24 lata i jestem na 3. dniu tzw. diety baletnicy. Wiem, że jest ona niezdrowa, ale naprawdę próbowałam już wszystkiego (treningi, tabletki, zdrowe odżywianie, diety i głodówki). Głodówki wszystkie, oprócz właśnie tej, więc można powiedzieć, że jest moją ostatnią nadzieją. Problem w tym, że nie mogę wytrzymać bez jedzenia.

Agnieszka Ślusarska, dietetyk: Takimi radykalnymi dietami i głodówkami strasznie zaburzasz pracę swojego organizmu, on nie wie, co robić. Nie schudniesz, stosując wymienione wyżej sposoby, spowolnisz tylko jeszcze bardziej tempo swojego metabolizmu, bo spalisz mięśnie. Jeśli nie dostarczasz ciału paliwa do pracy, to w pierwszej kolejności on czerpie energię z mięśni, a nie z tłuszczu, tak jak byś chciała [...]

Całą poradę eksperta znajdziesz w artykule "Czy dieta baletnicy jest bezpieczna dla zdrowia? [Porada eksperta]"

Dieta baletnicy - efekty

Dieta baletnicy nie jest skuteczna. Już w pierwszym jej etapie, czyli głodówce (zaczyna się ona wtedy, gdy nie je się nic od 6 godzin), organizm przełącza się na tryb oszczędzania energii. Magazynuje wtedy absolutnie wszystko, co jest mu potrzebne do przeżycia, w tym tłuszcz.

W związku z tym spadek wagi jest głównie efektem utraty wody. Nawet jeśli komuś uda się schudnąć na diecie baletnicy, powinien liczyć się z efektem jo-jo, czyli powrotem nadmiernej liczby kilogramów.

Po zakończonej kuracji odchudzającej, "wygłodzony" organizm domaga się sporej dawki kalorii, ponieważ musi zrobić zapasy na wypadek kolejnej głodówki, czego konsekwencją jest wilczy apetyt.

Niestety, metabolizm działa nadal na poziomie z czasu diety niskokalorycznej, jest zwolniony, w związku z tym nadmierne kilogramy przybywają w zastraszająco szybszym tempie.

Jak zdrowo schudnąć - rady psychodietetyka

Każdy z nas marzy o szczupłej i zgrabnej sylwetce. Jednak nie wszystkie sposoby na odchudzanie są dobre dla naszego zdrowia. W jaki sposób mądrze i zdrowo się odchudzać? Posłuchajcie naszego eksperta - psychodietetyka i coacha zdrowia Elżbiety Lange.

Jak zdrowo schudnąć - rady psychodietetyka

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie

Źródło:

1. Peric M., Zenic N,m Sekulic D, Kondric M., Zaketel P., Zaburzenia odżywiania, brak miesiączki oraz używanie i nadużywanie substancji psychoaktywnych i przeciwbólowych wśród profesjonalnych tancerek baletowych – analiza wstępna, Medycyna Pracy 2016;67(1):21–27

2. Zulawa G., Pilch W., Ocena sposobu żywienia uczennic szkoły baletowej fundacji artystycznej w Krakowie, "Roczniki Państwowego Zakładu Higieny", 2012, 63, Nr 1, 105 - 110

3. Ołpińska–Lischka M., Ocena gotowości anorektycznej i obraz ciała tancerek z Polski i Niemiec, „Journal of Education, Health and Sport” 2017, 7(7), 423–440.