Dieta bez diety czyli jak chudnąć bez wysiłku

2014-05-04 9:39

Diety są wspaniałe, tylko nie działają. Dlatego mnóstwo kobiet ciągle jest na diecie, takiej albo innej. Jedyne wyjście to porzucić wszelkie diety i zacząć jeść. Jak jeść i nie tyć - radzi Allen Carr, autor bestsellera o rzucaniu palenia, w swojej książce "Prosta metoda jak skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów".

Dieta bez diety czyli jak chudnąć bez wysiłku
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl Chudnąć bez diety według Allena Carra

Spis treści

  1. Jak wytrwać w diecie

Gdyby diety były skuteczne, nie powstałoby tyle klinik walki z nadwagą, tyle teorii dietetycznych i programów odchudzania. Allen Carr, księgowy, który po 30 latach palenia papierosów, porzucił nałóg stosując własną, autorską metodę, postanowił zastosować ją także w przypadku nadwagi. Bo skąd biorą się zbędne kilogramy? Z niezdrowych, niszczących nawyków żywieniowych, działających tak, jak nawyk palenia tytoniu. Podstawą jego programu jest brak diety. Bo jeśli się ograniczamy i odmawiamy sobie - ciągle myślimy o jedzeniu, bardziej chce nam się jeść, cierpimy katusze albo poczucie winy, że znowu złamaliśmy dane sobie przyrzeczenie. Allen Carr uważa, że to nie ma żadnego sensu.

Własny smak, a nie dieta

Czy na pewno lubimy czekoladę, smażone kotlety, karkówkę z grilla, bigos i flaki? Według Allena Carra większość naszych kulinarnych upodobań jest kulturowym i rodzinnym dziedzictwem. Nauczyliśmy się ich tak jak mówić: proszę i dziekuję, stawać na baczoność gdy grają hymn, oraz że Mickiewicz wielkim poetą jest. Większość posiłków jemy nie ze świadomego wyboru tylko w wyniku uwarunkowania. Bo tak jadło się u nas w domu, bo to podają w modnej restauracji albo reklamują w telewizyjnych spotach czy programach kulinarnych. Kwintesencją nawykowego jedzenia jest chrupanie i pogryzanie - batonów, ciasteczek, orzeszków, chipsów. Zdaniem Allena Carra fundujemy sobie w ten sposób nawyk kompulsywnego jedzenia. Jedzenie z nawyku potraw, o których ktoś nam powiedział, że są dobre  - tego trzeba sie oduczyć. Ale miękko i pozytywnie. Nie zakazami, tylko odkrywaniem zdrowych i przede wszystkim własnych smaków.

Jak wytrwać w diecie

Ważne

Pięć przykazań Allena Carra

  • Jedz tylko wtedy, gdy czujesz głód.
  • Bądź świadoma, że jesz po to, by dostarczyć sobie najlepszego paliwa, służącego podtrzymaniu zdrowego pełnego sensu i energii życia.
  • Nie pochłaniaj  jedzenia śmieciowego.
  • Wybieraj potrawy proste, nieprzetworzone.
  • Nie ulegaj pułapce orzeszkowej (przekąsek i pogryzaczy) oraz naucz się odmawiać.

Zwierzęcy instynkt żywieniowy

Zwierząt nie trzeba uczyć zasad zdrowego odżywiania, robią to instynktownie. Wybierają to, co pożywne, co da im najwięcej dobrych składników sprzyjających przetrwaniu. Mają instynkt  żywieniowy zakodowany w genach. Allen Carr twierdzi, że my też go mamy, ale zafundowaliśmy sobie takie pranie mózgu, że uwierzyliśmy we wspaniałość tłustej śmietany (cholestrol), białego cukru (wszystko co najgorsze), czekolady (gorzka - a gorzki smak dla zwierząt oznacza truciznę), nikotyny i alkoholu ( zatruwają i uzależniają), a także całej masy przetworzonych produktów żywnościowych. Przez nie dźwigamy zbędne kilogramy, zapadamy na choroby krążenia, umieramy na udary mózgu i cierpimy w wyniku zwyrodnienia stawów. Pierwsze przykazanie Allena Carra brzmi więc - jedzmy jak zwierzę. Ale jak odkryć co nam służy? Przecież to wiemy, tylko pociągają nas owoce zakazane.

Pokochać brzydkie kaczątka

Allen Carr przytacza w swojej książce sytuację kiedy my wzdychamy do jakiegoś przystojniaka, który nie zwraca na nas uwagi, a w nas kocha się jakiś mniej efektowny osobnik. W naszym jadłospisie jest podobnie: pragniemy czegoś, co uważamy za smakołyk - lodów, deseru, pasty cztery sery, w pogardzie mając jabłko, kaszę lub brokuła. Jak pokochać brzydkie kaczątka? Allen Carr radzi wizualizację. Wyobraź sobie soczystą pomarańczę. Rozkrój ją, zobacz jak po palcach spływa słodki sok. Wyobraź sobie jak ją zjadasz, a twój organizm chciwie przechwytuje wszystko, co dobrego ma pomarańcza. Karmi się wodą, pochłania witaminy, które wspomagają rozmaite przemiany w komórkach, wygładzają skórę od środka, sprawiają, że wyglądamy młodo i czujemy się zdrowo, lekko i radośnie. A potem wyobraź sobie jak zjadasz burgera. Zwierzęta giną w okrutnej, przesyconej smrodem strachu rzeźni. Mięso trafia do magazynów, z najgorszych kawałków, często odświeżanych za pomocą kąpieli w wodzie lub środkach chemicznych, robi się mielone. Kotlety z tego surowca smażą się w wielokrotnie używanym tłuszczu, są nasiąknięte i ciężkie. Burger trafia do twojego żołądka. Cały układ trawienny mobilizuje się, by coś z nim zrobić. Kwas solny i żółć próbują sobie poradzić i z masy spalonego tłuszczu uratować trochę białek i kwasów tłuszczowych. Po tej operacji pozostaje mnóstwo cząsteczek tłuszczów trans, barwników, konserwantów, kwasu moczowego, z którymi organizm nie wie co ma zrobić. Wątroba i nerki pracują pełną parą, by pozbyć się szkodliwych składników. Cały organizm musi się zdrowo napracować, by w efekcie w twoich naczyniach odłożył się cholesterol. Apetyt twoim przewodnikiemJeśli nie przekonują cię przytoczone wyżej wizje, przeczytaj całą książkę Allena Carra i spróbuj krok po kroku postępować według jego szczegółowych wskazówek. Odkryj swój pierwotny instynkt i wybieraj tylko to, co ci służy. Ale Allen Carr daje też margines grzechu - można jego zdaniem czasem  zjeść coś niezdrowego i tuczącego. Cała jego teoria pozbywania się złych nawyków polega na tym, by do niczego się nie zmuszać, nie wprzęgać do walki silnej woli i dyscypliny - bo to patent na porażkę. Chodzi o to, byśmy odkryli co istotnie lubimy, co nam służy i  z przyjemnością z tego korzystali. Allan Carr, "Prosta metoda jak skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów", Betters, Licencjonowany Partner Allen Carr's International

Dieta kojarzy nam się z wyrzeczeniami i ograniczeniami. I to właśnie często przesądza o jej powodzeniu. W jaki sposób myśleć o diecie? Jak pokonywać kryzysy podczas odchudzania - podpowiada Elżbieta Lange, psychodietetyk i coach zdrowia.

Jak wytrwać w diecie