Dieta France Aubry – francuska wersja głodówki

2008-03-13 12:27

Dieta France Aubry jest dietą bardzo restrykcyjną, stosowana przez dłuższy czas może prowadzić do poważnych niedoborów. Miała być bronią na anoreksję wśród modelek i zachętą do przestrzegania prawidłowych nawyków żywieniowych. Ale i ta dieta stosowana dłużej niż przez tydzień prowadzi do poważnych niedoborów i zaburzeń odżywiania.

Dieta France Aubry – francuska wersja głodówki
Autor: Photos.com Dieta France Aubry – francuska wersja głodówki

France Aubry to jedna z najsłynniejszych dietetyczek na świecie. Miliony młodych kobiet dzień w dzień czytają jej poradnik żywieniowy, analizując każde słowo i stosując każdą radę i przepis. Problem w tym, że opracowana specjalnie z myślą o głodzących się modelkach dieta jest tylko kolejnym sposobem na... przechytrzenie głodu. I chociaż apetyt można na chwilę wyprowadzić w pole, to Matki Natury już się nie oszuka.

Śniadanko w diecie France Aubry

Gdyby stosować się w stu procentach do zaleceń France Aubry, okazałoby się, że nasza codzienna dieta w większości powinna składać się z wody mineralnej (niegazowanej), jabłek i gumy do żucia (bez cukru). Żeby było nieco „zdrowiej”, Aubry radzi ograniczyć ilość wypijanej dziennie kawy (do trzech filiżanek), a także nie opuszczać śniadań i dodawać do potraw chociaż minimalną ilość tłuszczy (dla ładnego wyglądu cery!). Niestety, za porządny poranny posiłek Francuzka uważa szklankę wody z rozpuszczoną tabletką multiwitaminy, popitą dla odmiany lekką herbatą ziołową, dopchaną kubeczkiem naturalnego jogurtu i jedną sztuką owocu... Na takiej dawce energii należy wytrzymać do obiadu. Modelki mają problem z głowy. Zazwyczaj bowiem przebywają w miejscach, w których nie ma zbyt wielu pokus dietetycznych poza automatami z kawą. A jeśli nawet są, to wizja dodatkowych kilogramów robi swoje. Ale co z resztą chcącą zrzucić kilka kilogramów z France Aubry?

Zdaniem eksperta
Ewa Ceborska, dietetyk z Poradni Dietetycznej Food & Diet

Dieta France Aubry jest dietą bardzo restrykcyjną, stosowana przez dłuższy czas może prowadzić do poważnych niedoborów. Już kilkudniowa znacznie obniża przemianę materii, którą trudno później przyśpieszyć. Najpoważniejszym jednak zarzutem jest brak węglowodanów pochodzących z produktów zbożowych. Produkty zbożowe są bowiem głównym źródłem energii w diecie każdego człowieka, a przy okazji bardzo dobrym źródłem witamin i składników mineralnych, niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, w zachowaniu zdrowia i urody. Ponadto dieta proponowana przez francuską dietetyczkę zawiera zbyt mało błonnika pokarmowego. Jest on niezbędny do oczyszczania przewodu pokarmowego, pobudzania perystaltyki jelit oraz by uczucie nasycenia trwało jak najdłużej. Rozsądne i skuteczne, a więc trwałe odchudzanie to nie tylko głodowanie, ale też umiejętność przestawienia swojego organizmu na dobre żywienie i lepsze nawyki.
Z kolei plusem diety France Aubry jest to, iż znajduje się w niej dość duża ilość produktów mlecznych bogatych w wapń. Wapń jest składnikiem mineralnym bardzo często w pożywieniu Polaków deficytowym. Dobra zmiana naszego jadłospisu to również ograniczanie kawy i zwiększanie ilości wody mineralnej niegazowanej (minimum 1,5 l).
Pamiętajmy, że każde kolejne bezskuteczne odchudzanie obniża przemianę materii i w przyszłości trudniej będzie nam schudnąć. Walkę z nadmiernymi kilogramami powinno rozpocząć się więc od dokładnej analizy błędów żywieniowych oraz stopniowym i umiejętnym ich poprawianiu.
wwww.food-diet.pl

Obiad i kolacja według diety France Aubry

Na to, że obiad przyniesie chociaż chwilową ulgę i nasycenie, też nie ma co liczyć. We wszystkich trzech posiłkach chodzi przede wszystkim o to, by ograniczyć ilość węglowodanów do minimum lub nawet do zera. Żadnych ziemniaków, potraw z mąki. Jakieś 150–200 g chudego mięsa lub ryby z surówką i deser w postaci chudego twarożku lub jogurtu. Równie skromnie wygląda zestaw kolacyjny.
Wszystko to brzmi dość drastycznie, ale stosowana przez tydzień dieta pozwala zrzucić nawet 4 kilogramy. Problem jednak w tym, że większość młodych kobiet po tygodniu takiej walki boi się zacząć więcej jeść i przeciąga dietę Aubry do miesiąca lub nawet pół roku. A to prędzej czy później prowadzi do poważnych niedoborów, a w skrajnych przypadkach do anoreksji.

Podstawowe minusy diety

Oprócz braku węglowodanów złożonych, niezaprzeczalnym błędem diety France Aubry jest zbyt małe urozmaicenie, szczególnie jeśli chodzi o śniadania. Każdego dnia jest ono bowiem prawie identyczne. – Ile dni pod rząd jesteśmy w stanie zjeść to samo i jak szybko pojawi się wstręt do tych produktów. Warto też zaznaczyć, że przy racjonalnym sposobie żywienia multiwitamina codziennie rano nie jest potrzebna – dodaje Barbara Dąbrowska, specjalista ds. żywienia człowieka z Dietosfery – Poradni Dietetycznej.
Dodatkowym minusem tej diety jest zbyt mała liczba posiłków (przeważnie 3). Zdrowa dorosła osoba powinna jeść co najmniej 5 razy (3 posiłki główne i dwie przegryzki) dziennie w odstępach około 3-godzinnych. – To znacznie lepszy sposób na zaspokojenie głodu niż guma do żucia. Mniejsza liczba posiłków oznacza zwolnienie tempa metabolizmu, co przy powrocie do normalnego trybu żywienia, skutkuje skłonnością to tycia i efektem jo-jo – podkreśla Dąbrowska.
Bardzo niepokojący jest też fakt, że taki sposób żywienia propaguje się wśród modelek. Są to przede wszystkim dziewczyny młode, które wciąż jeszcze rosną, rozwijają się i potrzebują urozmaiconych, racjonalnych jadłospisów i dlatego należy być bardzo uważnym proponując im kolejną dietę „cud”.

Celebrowanie posiłków zamiast restrykcyjnej diety

Francuzki nie mają dobrego zdania o dietach tego typu. Uwielbiają dobrze zjeść, a mimo to podobnie jak Japonki należą do najszczuplejszych kobiet na świecie. Sekret tkwi bowiem nie w głodzeniu się, ale w celebrowaniu posiłków, dokładnym przeżuwaniu każdego kęsa, piciu dużej ilości wody mineralnej oraz w sałacie z oliwą. Jeśli więc głodówka, to tylko przez tydzień. Potem pora na prawdziwą cuisine!