Dieta owsiankowa długoterminowa. Fazy diety owsiankowej

2015-03-11 8:37

Dieta owsiankowa (inaczej dieta owsiana) jest dość radykalna i monotonna. Może powodować niedobory witamin, minerałów, wzdęcia i bóle brzucha. Z tego powodu dieta owsiankowa zalecana jest tylko osobom dorosłym i całkowicie zdrowym. Zaletą tej diety jest utrata nawet 2 kg tygodniowo.

Dieta owsiankowa długoterminowa. Fazy diety owsiankowej
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dieta owsiankowa - zasady
  2. Dieta owsiankowa - jadłospis. Faza pierwsza
  3. Dieta owsiankowa - faza druga
  4. Dieta owsiankowa - faza trzecia
  5. Dlaczego warto jeść owsiankę
  6. Dieta owsiankowa - zalety
  7. Dieta owsiankowa - wady

Dieta owsiankowa występuje w kilku odmianach: dieta owsiankowa jednodniowa, dieta owsiankowa tygodniowa oraz dieta owsiankowa długoterminowa.

Dieta owsiankowa - zasady

Dieta owsiankowa długoterminowa polega na zmianie jadłospisu na dwa miesiące. Oczyszcza organizm i gwarantuje ubytek kilogramów. W trakcie diety owsiankowej należy całkowicie odstawić produkty tłuste, wysoko przetworzone, alkohol, soki, słone przekąski i fast-foody oraz napoje gazowane i napoje słodzone.

W diecie owsiankowej długoterminowej możemy wyróżnić trzy zasadnicze fazy. Pierwsza z nich ma na celu radykalną zmianę sposobu odżywiania, która zmusza organizm do oczyszczenia się i zrzucenia pierwszych zbędnych kilogramów. Druga faza to moment stabilizacji i dodania do jadłospisu owoców i warzyw. Trzecia faza potrzebna jest na czas pomiędzy dietą a powrotem do normalnego sposoby odżywiania.

Dieta owsiankowa - jadłospis. Faza pierwsza

Pierwsza faza dwumiesięcznej diety owsiankowej powinna trwać tydzień.

Dieta owsiankowa - jadłospis:

  • 3-4 razy dziennie należy jeść wyłącznie płatki owsiane z chudym mlekiem krowim lub mlekiem sojowym albo jogurtem naturalnym.
  • płatki można przyprawić słodzikiem lub ziołami do smaku.
  • płatki owsiane powinny być zwykłe (nie błyskawiczne lub mielone).

Dieta owsiankowa - faza druga

Druga faza diety owsiankowej trwa miesiąc. W tym czasie oprócz owsianki 3-4 razy dziennie należy włączyć do codziennego menu warzywa i owoce. Na obiad można dodatkowo zjeść rybę, grillowaną pierś z kurczaka lub inny lekkostrawny posiłek.

Polecamy
jesz co lubisz odchudzanie

Autor: Time S.A

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci z łatwością schudnąć, jeść zdrowo i smacznie, a przy tym uniknąć pułapek "cudownych" diet odchudzających. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Dieta owsiankowa - faza trzecia

Trzecia faza diety owsiankowej trwa dwa tygodnie. To czas poświęcony na zakończenie diety i ponowne włączenie do jadłospisu większej ilości produktów. Raz dziennie należy nadal jeść owsiankę w ulubionej wersji.

Pozostałe potrawy mogą być już urozmaicone, pod warunkiem że są lekkostrawne. Po zakończeniu diety owsiankowej zaleca się ograniczenie na stałe białego pieczywa, niepełnoziarnistego makaronu, słodyczy, słonych przekąsek, fast foodów, słodzonych soków, gazowanych napojów słodzonych, alkoholu.

Źródło: x-news.pl/Agencja TVN

Dlaczego warto jeść owsiankę

Dieta owsiankowa - zalety

Zaletą diety owsiankowej jest wysoka zawartość błonnika, dzięki któremu zapobiega uczuciu głodu i oczyszcza organizm. To jedna z niewielu diet, na których nie powinnaś być głodna! Dieta owsiankowa jest prosta, nie wymaga skomplikowanych łączeń składników. Ponadto pomaga schudnąć nawet 2 kg na tydzień. Ziarno owsa zawiera aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, lekkostrawne białko, witaminy B6, PP i E, potas, selen, magnez, wapń i jod.

Dieta owsiankowa - wady

Dieta owsiankowa może powodować niedobory witamin i minerałów. Łatwo zauważyć, że jest to dieta monotonna, którą nie każdy będzie tolerował. Z tego samego powodu może też działać na organizm wyczerpująco. Warto wiedzieć, że płatki owsiane są kwasotwórcze. Ich codzienne jedzenie może powodować wzdęcia i bóle brzucha.

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie