Dieta OXY - bezpieczna wersja diety białkowej

2016-08-18 1:00

Chociaż znaną na całym świecie dietę białkową szybko uznano za niezdrową, jej popularność wcale nie słabła. Zmieniono ją więc tak, by nadal była skuteczna, ale nie szkodziła. Poznaj dietę OXY.

Dieta OXY - bezpieczna wersja diety białkowej
Autor: thinkstockphotos.com Dieta białkowa, skuteczna, ale nie szkodzi. Poznaj dietę OXY.

Spis treści

  1. Dieta OXY - zdrowsza alternatywa dla diety Dukana
  2. Dieta OXY - etapy odchudzania

Najsłynniejsza dieta wysokobiałkowa, nazwana od nazwiska jej twórcy dietą Dukana, ma już ponad 10 lat. Jej najważniejszą zasadą jest maksymalne zwiększenie ilości białka zwierzęcego przy jednoczesnym ograniczeniu (w początkowej fazie wręcz wyeliminowaniu) tłuszczów i węglowodanów. Jadłospis składał się więc z nabiału, mięsa, a później również niewielkiej ilości wybranych warzyw. Niestety, takie odżywianie przynosiło efekty uboczne w postaci zaparć, bólów głowy, problemów z wątrobą i nerkami. Stosowana dłużej dieta ta zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy.

Dieta OXY - zdrowsza alternatywa dla diety Dukana

Dieta OXY to nowa dieta proteinowa, która ma stanowić alternatywę dla kontrowersyjnej diety Dukana. Została opracowana w Polsce przez dietetyczkę Patrycję Mazur. To dieta o obniżonej kaloryczności, która charakteryzuje się zwiększoną ilością białka. Ma być nieszkodliwa dla organizmu ze względu na krótki okres jej stosowania, włączenie do diety białek nie tylko pochodzenia zwierzęcego, ale również roślinnego, a także specjalnie skomponowanego shake’a. Jest w niej więcej warzyw, a najbardziej restrykcyjna faza trwa krócej.Menu OXY ma usprawniać trawienie, usuwać toksyny z organizmu, oczyszczać drogi moczowe i poprawiać samopoczucie. W przeciwieństwie do diety Dukana ma nie powodować efektu jo-jo.

Dieta OXY - etapy odchudzania

Aby zminimalizować ryzyko, jakie towarzyszy szybkim, do tego niezbilansowanym dietom, odchudzanie rozłożono na pięć etapów: detox, fat burning, step, balance, stabilizacja. Każdy z nich trwa dokładnie tydzień. Dzięki temu organizm płynnie przechodzi z jednej fazy do drugiej i ma czas na przyzwyczajenie się do nowych produktów, a jednocześnie najbardziej „ryzykowna” faza trwa dość krótko.Dietę można stosować samodzielnie, ale pomysłodawczyni diety, Patrycja Mazur, zachęca do odwiedzenia strony www.dietaoxy.pl, gdzie dostępny jest test psychologiczny, który ma pomóc w doborze jadłospisu, tak aby przygotowywanie posiłków nie było zbyt czasochłonne, a same produkty trafiały w indywidualny gust.

Więcej we wrześniowym numerze Zdrowiaw sprzedaży od 18 sierpnia

miesięcznik "Zdrowie"