Marietta Witkowska schudła 20 kg. "Nie muszę się bać efektu jo-jo"

2023-06-23 13:06

Marietta Witkowska znana z programu “Hotel Paradise” przeszła ogromną metamorfozę. Celebrytka schudła aż 20 kilogramów, i jak sama przyznaje “nie boi się efektu jo-jo”. Jaki jest jej sekret?

Marietta Witkowska schudła 20 kg. Nie muszę się bać efektu jo-jo
Autor: instagram.com/marietta_witkowska Marietta Witkowska schudła 20 kg. "Nie muszę się bać efektu jo-jo"

Marietta Witkowska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych uczestniczek programu “Hotel Paradise”. W pierwszej edycji show dotarła do finału wspólnie z Krzysztofem „Chrisem” Duckim. Teraz, gdy zwyciężczyni zyskała popularność, chętnie udziela się w mediach społecznościowych. 26-latka w niedawnym wywiadzie wyznała, że bardzo schudła.

Marietta Witkowska schudła 

Marietta Witkowska po programie postanowiła uporać się z nadprogramowymi kilogramami. Ile schudła?

- 20 kilogramów. I więcej nie chcę. Tak jak jest, tak zostaje. Ale wymaga to ode mnie dużo pracy, bo ja mam tendencje do tycia, więc cały czas muszę nad tym pracować, żeby tak to wyglądało - wyznała w rozmowie z “JastrząbPost”.

Marietta nie boi się efektu jo-jo

Finalistka “Hotelu Paradise” wyznała również, że jest spokojna o swoją sylwetkę i nie obawia się, że utracone kilogramy powrócą. Jak do tego doszła? 

- Ja to cały czas to robiłam z głową i zimnym podejściem. Nie chciałam robić tego na czas, na już. Najważniejsze było dla mnie moje zdrowie, żeby sobie nie rozwalić hormonów, bo jestem już w takim wieku, gdzie jest to bardzo ważne. Nie muszę się bać efektu jo-jo, bo wszystko jest dobrze robione - kontynuowała.

26-latka zdradziła również, z czego zrezygnowała i jakie zmiany wprowadziła w swojej codziennej rutynie.

- Z alkoholu i z imprezowania. Zawsze jak byłam singielką to dość dużo imprezowałam, jak piłam, to lubiłam sobie dużo zjeść i to było takie błędne koło. I zaczęłam też pić bardzo dużo wody, do czego zachęcam - podsumowała.

Na czym polega efekt jo-jo?

Efekt jo-jo występuje często u osób, które przeszły szybką i drastyczną utratę wagi, zwykle w wyniku stosowania restrykcyjnych diet. Efekt jo-jo to nic innego, jak powrót do poprzedniej lub jeszcze większej masy ciała. 

Do efektu jo-jo przyczynia się kilka czynników:

  • spowolniony metabolizm - w czasie diety gwałtowne ograniczenie spożycia kalorii może spowodować spadek tempa przemiany materii, a naturalną reakcją organizmu na niedobór kalorii jest oszczędzanie energię, co w efekcie prowadzi do spowolnienia metabolizmu;
  • utrata masy mięśniowej - gdy nie odchudzamy się w sposób właściwy i szybko tracimy na wadze, tracimy nie tylko tkankę tłuszczową, ale również masę mięśniową co także spowalnia metabolizm, ponieważ mięśnie spalają więcej kalorii niż tkanka tłuszczowa;
  • stosowanie restrykcyjnych diet może być stresujące dla organizmu i umysłu - ograniczenia żywieniowe i poczucie odmawiania sobie ulubionych potraw mogą prowadzić do frustracji, w wyniku czego po zakończeniu diety może pojawić się chęć uzyskania nagrody za masę wyrzeczeń, co prowadzi do przejadania się i powrotu do dawnych nawyków żywieniowych.

Aby uniknąć efektu jo-jo, zaleca się zrównoważone podejście do odchudzania, które obejmuje stopniową i trwałą zmianę nawyków żywieniowych oraz regularną aktywność fizyczną. Warto przejść przez ten proces pod okiem doświadczonego dietetyka.