Mediator: czy lek Mediator był zarejestrowany w Polsce?

2013-07-11 19:03

Lek Mediator, firmy farmaceutycznej Les Laboratoires Servier, pojawił się na rynku światowym w 1976 roku. Szacuje się, że od tego czasu zażyły go ponad 2 miliony osób. Mediator stosowany był jako środek wspomagający walkę z otyłością u osób chorych na cukrzycę. Wielu lekarzy, m.in. Pierre Dukan - twórca słynnej diety białkowej - przepisywało go jednak również osobom zdrowym, które chciały zrzucić kilka kilogramów nadwagi.

Mediator: czy lek Mediator był zarejestrowany w Polsce
Autor: Photos.com

Przeciwcukrzycowy lek Mediator nie jest i nigdy nie był zarejestrowany w Polsce. Oznacza to, że nie był przepisywany przez polskich lekarzy ich pacjentom. W sprawie stosowania leku Mediator w Polsce wypowiedział się, jeszcze w 2010 roku, podsekretarz stanu Marek Twardowski. W piśmie kierowanym do marszałka sejmu, w związku z interpelacją poselską w sprawie stosowania leku Mediator, Marek Twardowski wyjaśnia, że "produkt leczniczy Mediator, jak również żaden inny produkt zawierający substancję czynną benfluorex, nie jest i nie był dopuszczony do obrotu w Polsce". Zaznacza także, że "minister zdrowia nie otrzymywał żadnych raportów dotyczących działań niepożądanych powyższego leku. Jednakże, opierając się na doniesieniach Europejskiej Agencji Leków dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności leku, można wnioskować, że podawanie leków zawierających benfluorex powoduje w konsekwencji podwyższone ryzyko wystąpienia chorób serca. Benfluorex był zatwierdzony na rynku Unii Europejskiej  (m.in. we Francji) do stosowania, w połączeniu z odpowiednia dietą, w leczeniu nadwagi u pacjentów z cukrzycą".

Według statystyk w samej tylko Francji sprzedano ok. 145 mln opakowań leku Mediator. W Hiszpanii, Włoszech i Stanach Zjednoczonych zakazano sprzedaży tego preparatu już w latach 90., a we Francji dopiero w 2009 r. Obecnie mówi się o liczbie od 500 do 2000 ofiar śmiertelnych w efekcie powikłań sercowych po stosowaniu Mediatora. Liczba ta może być jednak większa, zważając na fakt, że tysiące osób cierpi na poważne schorzenia układu sercowo-naczyniowego, do których powstania przyczyniło się zażywanie leku.

Według badań Mediator przyczynia się głównie do rozwoju migotania zastawek serca, a w konsekwencji do jego niewydolności. Szef koncernu Les Laboratoires Servier produkującego Mediator został oskarżony we Francji o nieumyślne spowodowanie śmierci. Konsekwencje ponoszą też lekarze, którzy przepisywali lek jako preparat wspomagający odchudzanie, jeszcze zanim został wycofany ze sprzedaży - jest wśród nich Pierre Dukan, twórca słynnej diety białkowej, który 10 lipca 2013 r. został ukarany przez francuską izbę medyczną zakazem wykonywania zawodu. Izba uznała, że Dukan zachował się nieetycznie, przepisując lek niezgodnie z przeznaczeniem, musi też zapłacić odszkodowanie (6 tys. euro) jednemu z pacjentów, który miał problemy z sercem po zażyciu Mediatora.