Odchudza i obniża cholesterol. Wystarczy łyżka dziennie

2023-08-16 8:20

Wsyp do wody łyżkę tej wyjątkowej rośliny i wypij zaraz po przebudzeniu. Okazuje się, że kozieradka, coraz bardziej popularna jako dodatek do potraw, może mieć rewelacyjne właściwości odchudzające i zdolność obniżania poziomu cholesterolu. Ale czy woda z nasionami kozieradki naprawdę może działać w ten sposób? Przyjrzymy się bliżej tej kwestii.

Odchudza i obniża cholesterol, wystarczy łyżka dziennie
Autor: Getty Image

Jak to możliwe, że wypicie wody z nasionami kozieradki rano może mieć tak pozytywny wpływ na organizm, a także wspomagać proces odchudzania? Wielbiciele tej metody twierdzą, że rano nasz żołądek jest pusty, a to, co spożyjemy, może korzystnie wpłynąć na nasze ciało, stymulując metabolizm.

Kozieradka jak spożywać

Kozieradka to znacznie więcej niż tylko przyprawa - od wieków wykorzystywana w hinduskiej kulturze jako naturalne lekarstwo na różne dolegliwości. Nasiona tej rośliny posiadają zdumiewające właściwości. Jednym ze sposobów ich wykorzystania jest przygotowanie wody z kozieradką poprzez zaparzenie 1-2 łyżek nasion wrzącą wodą i pozostawienie ich do ostygnięcia. Taki napar można przygotować wieczorem.

Według różnych źródeł namoczone nasiona można także spożywać. W tym przypadku używa się mniejszej ilości wody, aby zalać nasiona, a po ostygnięciu dodaje się je do ulubionego dania. Niemniej jednak zwolennicy picia wody z kozieradką na czczo twierdzą, że ma ona jeszcze silniejsze działanie.

Woda z kozieradką na odchudzanie

Woda z nasionami kozieradki może skutecznie wspomagać redukcję masy ciała poprzez przyspieszenie trawienia i stymulację metabolizmu. Namoczone nasiona kozieradki pomagają utrzymać właściwą kwasowość, co sprzyja procesom trawiennym i je ułatwia. Picie tego napoju na czczo daje najlepsze efekty. Spożywanie namoczonych nasion może także pomóc opanować apetyt i zmniejszyć zapotrzebowanie kaloryczne.

Może obniżyć poziom cholesterolu

Woda z kozieradką może również wspomóc redukcję poziomu cholesterolu we krwi, przyczyniając się tym samym do poprawy zdrowia serca.

Może obniżyć poziom cukru we krwi

To skuteczny sposób na zmniejszenie poziomu glukozy oraz prewencję cukrzycy. Ten napój zwiększa wrażliwość na insulinę, co prowadzi do obniżenia poziomu cukru we krwi. Poprawia stan skóry

Woda z kozieradką może poprawić kondycję skóry

Składniki takie jak witamina K i witamina C zawarte w nasionach kozieradki doskonale wspierają walkę ze znanymi problemami skórnymi. Regularne dostarczanie tych składników odżywczych może pomóc w zmniejszeniu liczby wyprysków, niedoskonałości oraz cieni pod oczami.

Łagodzi bóle menstruacyjne

Okazuje się, że jest to także dobry sposób na złagodzenie bolesnych dolegliwości związanych z miesiączką. Woda z kozieradką może łagodzić skurcze i inne popularne dolegliwości towarzyszące okresowi. Dzięki zawartości alkaloidów może również przynieść ulgę w bólu.

Wspomaga laktację

Nasiona kozieradki są także stosowane jako naturalne remedium na trudności w laktacji. Uważa się, że ten napój może zwiększyć produkcję mleka u kobiet. Należy jednak pamiętać, że brakuje jednoznacznych dowodów naukowych na potwierdzenie tego działania.

Poradnik Zdrowie - Warzywa