Spacer naprawdę odchudza. Tyle kroków wystarczy, by zrzucić jeden kilogram

2023-09-15 9:30

Odchudzanie wielu z nas kojarzy się z długą listą wyrzeczeń i ciężkim treningiem. Jednak tak naprawdę często wystarczy zmienić kilka nawyków i wprowadzić zwyczaj codziennych spacerów. Odpowiednia ilość kroków pozwoli zrzucić zbędne kilogramy. Jeśli dołożysz do tego zdrową dietę, efekty mocno cię zaskoczą.

Spacer naprawdę odchudza. Tyle kroków wystarczy, by zrzucić jeden kilogram
Autor: Fot. Getty Images

Aktywność fizyczna ma wiele wymiarów. Dlatego jeśli nie lubisz biegać, siłownia to zupełnie nie twój klimat, a basen kojarzy ci się z zapachem chloru, koniecznie wybierz spacery. Wbrew pozorom piesze wędrówki również pomagają schudnąć, a włączając je do codziennej rutyny wzmocnisz serce, dotlenisz mózg i poprawisz kondycję.

Zdrowe odchudzanie

Ile kroków wystarczy żeby schudnąć? Prosty rachunek

Podczas odchudzania kluczowe jest zachowanie deficytu kalorycznego. W ten sposób organizm zamiast pobierać energię z dostarczanego pokarmu, zaczyna spalać tłuszcz. Spacery przyspieszają cały proces, dlatego warto o poranku lub wieczorem udać się na wędrówkę.

Wbrew pozorom nawet codzienne czynności wymuszają na nas ruch. Ważne jednak, żeby każdego dnia zrobić odpowiednią liczbę kroków. Żeby spalić jeden kilogram tkanki tłuszczowej, trzeba spalić 7000 kalorii. Oznacza to, że by pozbyć się 1kg trzeba przejść 140 tys. kroków, czyli 112 km.

To dużo, ale dzieląc ten wysiłek na siedem dni wystarczy zrobić 20 000 kroków dziennie, czyli średnio 12 km. Dzięki temu każdego dnia spalamy około tysiąca kalorii i już po tygodniu na wadze zobaczymy o kilogram mniej.

Jak schudnąć w miesiąc? Połącz ruch z dietą

Jeśli każdego tygodnia uda ci się zrobić w sumie 140 000 kroków to po miesiącu twoja waga powinna zmniejszyć się o cztery kilogramy. Chcąc poprawić efekty, zmień nawyki żywieniowe, pamiętaj jednak, aby pod żadnym pozorem nie głodzić organizmu. W ten sposób nie tylko zabraknie ci energii, by wykonać określony dystans, ale także nabawisz się efektu jo-jo, osłabisz odporność i zaszkodzisz zdrowiu.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja ze słodyczy i białego pieczywa. Jedz chude mięso, chudy nabiał, ryby i dużo zielonych warzyw. Sięgnij po jajka, awokado i orzechy. Nie zapominaj o wodzie. Odpowiednia dawka wody nie tylko nawilża skórę i wspomaga pracę narządów wewnętrznych, ale także usuwa toksyny i przyspiesza metabolizm.

Dzięki temu już po miesiącu możesz schudnąć nawet pięć kg, ale pamiętaj, że jeśli poczujesz się wyczerpany, to w pierwszej kolejności słuchaj organizmu. Sen jest niezbędny aby organizm mógł pozbywać się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Kiedy się wysypiamy spada poziom kortyzolu i greliny, dzięki czemu po przebudzeniu nie dokucza nam wzmożony apetyt i łatwiej walczyć z pokusą sięgania po słodycze lub słone przekąski.