Oznaki niedoboru witaminy D mogą przypominać przepracowanie. Cierpi już miliard ludzi

2023-12-24 15:28

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości, zdrowych zębów i mięśni. Bez niej ogólny stan zdrowia jest zagrożony, a mimo to problem ten jest tak powszechny, że stanowi problem globalny. Według Cleveland Clinic zmaga się z nim około 1 miliarda ludzi na całym świecie. Eksperci wyjaśniają, jak rozpoznać ten stan.

Około 1 miliarda ludzi ma niedobór witaminy D. Lekarz zdradza oznaki
Autor: Getty Images Około 1 miliarda ludzi ma niedobór witaminy D. Lekarz zdradza oznaki

„Niedobór witaminy D został powiązany z niezliczonymi ostrymi i przewlekłymi chorobami, w tym stanem przedrzucawkowym, próchnicą zębów dziecięcych, zapaleniem przyzębia, zaburzeniami autoimmunologicznymi, chorobami zakaźnymi, chorobami układu krążenia, śmiertelnymi nowotworami, cukrzycą typu 2 i zaburzeniami neurologicznymi” – mówi dr Kim Langdon, ginekolożka.

Sprawdź, jakie są objawy niedoboru witaminy D

Niedobór witaminy D to problem globalny

Eksperci są zgodni co do tego, że problem niedoboru tej ważnej witaminy nasila się zimą. Wtedy mamy mniejszy dostęp do promieni UV, rzadziej wychodzimy z domu, nasza dieta jest uboga w witaminę D. 

Także latem jesteśmy narażeni na niedobory witaminy D z uwagi na to, że pracujemy zdalnie, stosujemy filtry UV i unikamy słońca w obawie przed chorobami skóry - np. czerniakiem. 

Lekarze zalecają, aby bez względu na pogodę, spędzać co najmniej 30 minut dziennie na zewnątrz. 

Utrudnione wchłanianie witaminy D

Wiele witamin i minerałów dostarczamy organizmowi wraz z żywnością, ale warto zauważyć, że w rzeczywistości niewiele produktów spożywczych jest bogatych w witaminę D. Jej główne źródła z pożywienia to m.in. tran z wątroby dorsza, ryby (w tym łosoś i pstrąg) oraz grzyby, ale nie zmienia to faktu, że trudno jest uzyskać zadowalającą ilość witaminy D z pożywienia, większość z nas pozyskuje ją z promieni UV.

Ludzie żyjący w strefach, w których dostęp do światła słonecznego jest niewielki, a także ci, którzy noszą grube lub ciężkie ubrania lub mają ciemniejszą karnację, mogą mieć trudności z syntezą witaminy D przez skórę. Osoby te powinny porozmawiać z lekarzem o tym, czy powinni rozpocząć suplementację witaminy D. Zalecane dzienne spożycie witaminy D u większości osób dorosłych wynosi 600 IU.

Oznaki niedoboru witaminy D mogą przypominać przepracowanie

"Objawy niedoboru witaminy D można łatwo uznać za efekt uboczny intensywnego i wyczerpującego trybu życia. Ale chroniczne zmęczenie i inne objawy mogą być oznakami poważnego niedoboru witaminy D. Inne zaskakujące objawy niedoboru witaminy D to wypadanie włosów, bóle mięśni i depresja” - mówi Lisa Richards, dietetyczka.

"Niedobór witaminy D może objawiać się bólem pleców, bólem lub sztywnością stawów, skurczami mięśni, osłabieniem kości, zapaleniem stawów lub osteoporozą, wypadaniem włosów, próchnicą zębów czy zmęczeniem. Oprócz tego kobiety mogą doświadczać zespołu napięcia przedmiesiączkowego, PCOS lub problemów z płodnością, które są również związane z niedoborem witaminy D (między innymi niedoborami żywieniowymi)" - dodała Emmy Louise Kirkham, specjalistka z zakresu zdrowia hormonalnego kobiet i doradczyni ds. suplementów diety.