Zdradzamy sekret farmaceutów. Zawsze to piją, by uniknąć kaca

2023-10-13 11:15

Niby cudów nie ma, jak przesadzisz, swoje musisz odcierpieć, a jednak wiedza i nauka przychodzi z pomocą nawet w tak prozaicznej i ludzkiej kwestii, jak kac. "Piguły" pewnie faszerują się pigułami? Nic podobnego. Wręcz przeciwnie, zniechęcają do brania leków przeciwbólowych, bo to może nawet sprawę pogorszyć, dokładając nam dodatkowych problemów zdrowotnych. Sami jednak coś tam z aptecznej półki zabierają. Zdradzamy, co.

Zdradzamy sekret farmaceutów. Zawsze to piją, by uniknąć kaca
Autor: GettyImages

Niemal każdy w swoim arsenale życiowych mądrości ma "sprawdzone sposoby na kaca", a zarazem wszyscy wiemy, że jak się z alkoholem przesadzi, to mądrych na to nie ma. Im większe zatrucie, tym cierpienie większe i uzdrawiającą moc zwykle ma przede wszystkim czas. To, jak bardzo źle się czujesz następnego dnia, zależy od wielu czynników. Jeśli kolejnego dnia koty tupią, to pewnie się odwodniłeś. Na tym się skup i posłuchaj, jak z kacem walczą farmaceuci.

Przed śmiercią wypił LITR WÓDKI Znani których ZNISZCZYŁ alkohol l Niezapomniani

Skąd ten ból głowy po alkoholu?

Kac to zwykle nie tylko skutek przedawkowania alkoholu , ale także:

  • palenia papierosów (często w pomieszczeniu, dosłownie jeden za drugim), w tym biernego,
  • niewyspania,
  • przejedzenia lub picia na głodniaka,
  • niewietrzenia pomieszczeń.

Najgorsze jest jednak odwodnienie. Tak, procenty w płynie nas odwadniają. Przecież im więcej piliśmy, tym bardziej nas suszy. Jednym z najbardziej upiornych objawów odwodnienia jest ból głowy. Czasem to właśnie on nie pozwala podnieść się z łóżka. Jak z nim wygrać, zapytaliśmy farmaceutkę.

Tego na ból głowy po alkoholu nie stosuj

Uważaj na leki przeciwbólowe, które wyglądają tak, jakby leczyły kaca. Jeśli zawierają aspirynę czy paracetamol, mogą ci zaszkodzić. Aspiryna z alkoholem sprzyja krwawieniom z układu pokarmowego. Paracetamolu nie lubi wątroba, zwłaszcza obciążona już wystarczająco alkoholem.

Jeśli już upierasz się przy leku przeciwbólowym, postaw na ibuprofen, ale wyłącznie w bezpiecznej dawce (zgodnej z zaleceniami zawartymi w ulotce) i dopiero po tym, jak uda ci się coś zjeść. Lek nie powinien być stosowany na pusty żołądek, a na kacu niełatwo o pełny.

Co na kaca stosują farmaceuci?

Paulina Front, farmaceutka, na kaca poleca przede wszystkim elektrolity z glukozą. Trzeba bowiem pamiętać, że przy odwodnieniu czysta woda nie jest wystarczającym lekarstwem.

Dlaczego miałoby to pomóc na ból głowy?

- Najczęściej wynika on właśnie z odwodnienia. Mówię zupełnie serio, nie znam farmaceuty, który jadąc gdzieś, gdzie będzie możliwe spożycie alkoholu, nie wziął ze sobą elektrolitów.

Jak je należy stosować?

- Najlepiej zaraz po spożyciu, zapobiegawczo, i później rano - by łagodzić skutki lub nie dać im się rozwinąć. Mówię o tym często pacjentom, ale nie mam złudzeń. Zwykle się nie stosują, tymczasem to naprawdę bardzo pomaga - zapewnia farmaceutka.