Wyrzucasz skórkę od banana? To błąd! 7 zastosowań skórki od banana

2020-07-17 14:11

Wiele produktów spożywczych, które na co dzień goszczą w naszej kuchni i są wyrzucane do śmieci, możemy wykorzystać, dając im szansę na drugie życie. Maseczki, polerka do butów - to tylko kilka pomysłów na... skórkę od banana, która zwykle ląduje w koszu na śmieci. Gdy następnym razem będziesz jeść banana, nie wyrzucaj skórki, tylko ją wykorzystaj. Sprawdź 8 zastosowań skórki od banana.

Wyrzucasz skórkę od banana? To błąd! 7 zastosowań skórki od banana
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. 1. Mniej zmarszczek dzięki skórce od banana
 2. 2. Skórka od banana to sprawdzony krem nawilżający
 3. 3. Chcesz mieć bielsze zęby? Pocieraj je skórką od banana
 4. 4. Jak polerować buty na lustrzany połysk? Najlepiej skórką od banana
 5. 5. Jak wyczyścić srebro? Pomoże skórka od banana
 6. 6. Skórka od banana idealnym składnikiem kompostu, nawozów pod inne rośliny
 7. 7. Skórka od banana wabikiem dla pięknych ptaków i motyli?

Wyrzucasz skórkę od banana? Popełniasz duży błąd. Okazuje się, że skórka od banana ma wiele zastosowań. Można ją wykorzystać np. w celach pielęgnacyjnych i nie tylko. Można ją także zjeść. Jednak najlepiej wcześniej wysuszyć skórki i dodawać je potem np. do dipów. Skórkę od bananów można też gotować lub smażyć. Nie zaleca się jeść surowej skórki od banana. Tę można wykorzystać w celach innych niż kulinarne.

1. Mniej zmarszczek dzięki skórce od banana

Skórka od banana działa jak emulsja odwracająca oznaki starzenia się. Oczywiście efekt odmładzający nie będzie natychmiastowy, nie pojawi się po pierwszym zabiegu, ale regularne okłady twarzy ze skórki od banana mogą zahamować proces powstawania zmarszczek. Wszystko dzięki temu, że skórka od banana obfituje, m.in. w potas, żelazo, magnez, witaminę A, witaminę C oraz witaminy z grupy B, które sprzyjają odnowie skóry.

Czytaj też: Banany z brązowymi plamami są szkodliwe – MIT

Polecamy
jesz co lubisz odchudzanie

Autor: Time S.A

 • Diety dostępne bez wychodzenia z domu
 • Listy zakupowe dostosowane do typu diety
 • Baza ponad 2000 posiłków
 • Niezbędne informacje na temat składników
 • Opieka specjalistów ds. żywienia
 • Możliwość integrowania diety z planem treningowym

2. Skórka od banana to sprawdzony krem nawilżający

W skład domowego kremu wchodzi połowa startej skórki z banana, połowa świeżego, zielonego ogórka, połowa awokado oraz 3 łyżki wody. Wszystko razem blendujemy. W efekcie powinniśmy otrzymać w miarę gęstą substancję, którą następnie trzeba nałożyć na twarz. Po kwadransie należy spłukać ją letnią wodą, a cały zabieg powtarzać ok. 3 razy w tygodniu, aby dostrzec konkretny efekt poprawy stanu suchej skóry.

Czytaj też: Dieta bananowa może wpłynąć na nasz nastrój - PRAWDA

3. Chcesz mieć bielsze zęby? Pocieraj je skórką od banana

Skórka od banana to naturalna forma wybielania zębów. W tym przypadku nie musisz łączyć skórki od banana z innymi składnikami. Jedynie potrzyj zęby wewnętrzną częścią skórki. Wiele osób potwierdza działanie wybielające.

Czytaj też: W końcówce banana mogą być jaja pająków? – MIT

4. Jak polerować buty na lustrzany połysk? Najlepiej skórką od banana

Nadaj blask starym butom! Jeśli skórka od banana nie jest jeszcze w stanie całkowitego rozpadu, wypróbuj ją na swoich butach. Wystarczy ze zewnętrzną częścią skórki będziesz pocierać buty, a szybko dostrzeżesz, że stanowi ona dobrą alternatywę dla środków nabłyszczających.

Oczywiście ta opcja sprawdza się tylko w przypadku nielicznych materiałów, z których wykonane są buty. Najlepiej sprawdza się w przypadku tworzywa skóropodobnego. Zamsz czy inne materiały nie wchodzą w grę.

Dodatkowo trzeba pamiętać, aby nie trzeć z całej siły. Skórka nie powinna się ścierać lub rozwarstwiać. Ma ona jedynie nabłyszczać za pomocą rytmicznego i w miarę delikatnego ocierania.

5. Jak wyczyścić srebro? Pomoże skórka od banana

Dzięki skórce od banana możesz wypolerować srebrną biżuterię. Jednak w tym przypadku pocieranie zewnętrzną częścią skórki nie wystarczy. Skórkę od banana należy zmiksować w blenderze, a na koniec dodać trochę wody, aby powstała konsystencja pasty do zębów. Następnie nałoż powstałą pastę na bizuterię i pocieraj ją za pomocą miękkiej szmatki, a przebarwienia znikną.

6. Skórka od banana idealnym składnikiem kompostu, nawozów pod inne rośliny

Ogrodnictwo to twoja pasja albo przynajmniej lubisz otaczać się w domu pięknymi kwiatami? Wykorzystaj skórki od bananów. Masz 2 możliwości. Możesz stworzyć z nich płynną odżywkę do kwiatów lub przerobić skórkę w kompost, który następnie podkłada się pod rośliny, np. w ogrodzie.

Pierwsza opcja wymaga jedynie zalania bananowych skórek wodą i odczekania dobę. Następnie powstałą substancją nalezy podlać rośliny. Drugi wariant zakłada, że posiadasz kompostownik, do którego wrzucasz naturalne odpady. Następnie te są przerabiane w nawóz całkowitego pochodzenia organicznego.

7. Skórka od banana wabikiem dla pięknych ptaków i motyli?

Preferujesz spędzanie czasu wolnego, zwłaszcza w lecie, na świeżym powietrzu? Możesz postarać się uatrakcyjnić relaks, szukając niespotykanych rozwiązań. Jak zaprosić do swojego ogrodu piękne ptaki lub motyle, by móc je podziwiać?

Pomocna może okazać się... skórkaod banana. Posiada ona słodki aromat, dlatego jest doskonałym wabikiem dla ptaków i motyli. Przylecą, aby przynajmniej sprawdzić, czy człowiek przez nieuwagę nie zostawił na zewnątrz smakowitych rzeczy, które mogą stanowić dla nich pokarm.

Uważaj jednak na owady, takie jak, np. osy, dla których słodycz bananów również jest wabikiem.

Czy jesteś oszczędna w kuchni?

Pytanie 1 z 10
Czy zdarza ci się ugotować obiad na bazie resztek jedzenia?
Czy jesteś oszczędna w kuchni?