10 produktów spożywczych bogatych w składniki odżywcze

2021-08-27 17:12

W ciągu dnia możemy zjeść określoną ilość jedzenia, w tym także składników odżywczych. Aby mądrze zarządzać budżetem kalorii, należy spożywać pokarmy, które zawierają ich jak najwięcej. Sprawdź, jakie produkty są najbardziej bogate w składniki odżywcze.

10-produktow-spozywczych-bogatych-w-skladniki-odzywcze
Autor: Getty Images

Dlaczego składniki odżywcze są ważne?

Przyjmowanie składników odżywczych w odpowiedniej ilości jest bardzo istotne dla naszego zdrowia. Substancje dostarczane przez pokarm są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W wyniku trawienia są wchłaniane i transportowane do krwi.

Sprawdź, jakie produkty są szczególnie groźne dla zdrowia

Składniki odżywcze pełnią trzy funkcje:

  1. Budulcową – zapewniają niezbędne substancje, które są wykorzystywane do tworzenia nowych lub naprawy uszkodzonych tkanek, a także utrzymują ich prawidłowy stan.
  2. Energetyczną – dostarczają organizmowi niezbędnej do życia energii.
  3. Regulującą – wspomagają regulacje procesów zachodzących w organizmie.

Czy zauważasz u siebie częste bóle głowy, skurcze łydek i drżenie powieki? Może brakuje ci konkretnych witamin i minerałów.

Sprawdź, jakie produkty są bogate w składniki odżywcze

Czy zdrowo się odżywiasz?

Pytanie 1 z 9
Ile jesz posiłków dziennie?
Zdjęcie
P.Pupiec
Patrycja Pupiec
Redaktorka specjalizująca się w tematyce promocji zdrowia i psychologii. Ciekawość ludzi i ich historii popycha ją do podejmowania trudnych społecznie tematów. Autorka cyklu #StrefaKobiety poświęconego zdrowiu kobiet, w którym rozmawia z lekarzem o profilaktyce i problemach, z jakimi się zmagają. Lubi być na bieżąco, dlatego śledzi naukowe odkrycia, zwłaszcza te dotyczące medycyny. Prywatnie miłośniczka zwierząt, pieszych wędrówek i twórczości Edwarda Stachury.