Diety i żywienie

Prawidłowa, zbilansowana dieta jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego modelu żywienia. W każdym przypadku należy uwzględnić szereg czynników, które determinują nie tylko skład diety, ale również gęstość energetyczną oraz ilość poszczególnych posiłków. Chcąc zadbać o dietę i żywienie warto rozważyć konsultacje z profesjonalnym dietetykiem, który pomoże wytyczyć realne cele i ułoży plan żywieniowy.

Jak niemal każda ryba, karmazyn pacyficzny wpływa znakomicie na serce, nerwy i odporność, ale wg rankingu BBC jest najlepszy. Dostał aż 89 punktów na sto, uwzględniając także wpływ na urodę, metabolizm, szczupłą sylwetkę. Nie musisz jeździć po świecie, żeby się nim zajadać. Bywa dostępny nawet w dyskontach.
W 2025 roku wybór odpowiedniej diety jest kluczowy dla utrzymania zdrowia i osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Istnieje wiele sprawdzonych planów żywieniowych, które nie tylko wspierają odchudzanie, ale także poprawiają ogólne samopoczucie. Jakie są najlepsze diety zdaniem dietetyka?
Niedogotowane mięso to poważne zagrożenie dla zdrowia, które może prowadzić do zatruć, infekcji bakteryjnych i pasożytniczych. Drób, wieprzowina czy dziczyzna wymagają szczególnej ostrożności podczas przygotowania. Sprawdź, które gatunki mięsa są najbardziej ryzykowne i jak uniknąć problemów związanych z ich spożyciem.
Od pewnego czasu w mediach społecznościowych pojawił się trend polegający na piciu galona wody dziennie, co daje 3,7 litra. To całkiem sporo, ale internauci podejmują wyzwanie, a później dzielą się tym, jak na tak dużą zmianę zareagował organizm. Choć eksperyment ma trwać 30 dni, to już po tygodniu wiele osób dostrzegło pierwsze różnice.
Skórkę pomarańczy znamy jako dodatek do pączków, czy innych słodkości. Kiedy jednak kupujemy te owoce, najczęściej zjadamy sam miąższ. Najnowsze badania nigeryjskich naukowców opublikowane w grudniu 2024 roku wskazują, dlaczego pozbywanie się skórki pomarańczy to duży błąd.
Dieta wegańska i wegetariańska u dzieci – czy taki sposób żywienia to dobry pomysł u młodych, a nawet bardzo młodych osób? Czy można zrezygnować z mięsa w diecie dziecka? Na jakie niedobory mogą szczególnie być narażone dzieci, które nie jedzą mięsa? Dietetyczka Anna Guzy rozwiewa wątpliwości w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie.
Na PCOS – zespół policystycznych jajników – choruje co 7. Polka. To też jedna z częstszych przyczyn problemów z zajściem w ciążę. Ponadto PCOS powoduje wiele trudności, od nadmiernego owłosienia po nadmierną masę ciała. Co można jeść przy PCOS, żeby schudnąć z brzucha? Czego nie jeść przy PCOS? Sprawdzamy zasady diety dla osób z zespołem policystycznych jajników.
W mediach społecznościowych znajdziemy wiele żywieniowych porad, które często brzmią kusząco, ale nie zawsze mają oparcie w nauce. Eksperci ostrzegają przed niebezpiecznymi mitami, które mogą szkodzić zdrowiu, a nawet prowadzić do poważnych problemów. Warto wiedzieć, które z popularnych trendów należy traktować z dużą ostrożnością.
Naukowcy zbadali 47 warzyw pod kątem wartości odżywczych i witamin. Zwycięskie warzywo okazało się niespodzianką! Sprawdź, które jest najzdrowsze i dlaczego warto je jeść.
Łatwiejsze odchudzanie i poprawa zdrowia metabolicznego? To możliwe, jak informuje pismo "Nutrients". A wszystko za sprawą spożywania soku z owoców z drzewa, które w Polsce jest bardzo pospolite. O tym warto wiedzieć.
Wybór odpowiedniego sposobu żywienia może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia serca. Dieta ketogeniczna, oparta na tłuszczach i ograniczająca węglowodany, oraz dieta mięsożerna skupiona na produktach zwierzęcych budzą kontrowersje. Która z nich bardziej obciąża układ sercowo-naczyniowy?
W borówkach znajdziemy całą masę najróżniejszych związków bioaktywnych. Nic więc dziwnego, że często chwytamy za ten owoc, by wspomóc swoje zdrowie. Okazuje się jednak, że nie tylko świeże borówki niosą wiele dobrego. Zespół badaczy dokonał niesamowitego odkrycia.
Owoce starożytnych drzew, które od wieków były cenione w medycynie tradycyjnej, teraz ponownie zyskują uznanie. Naukowcy odkryli ich potencjał we wspomaganiu pracy mózgu, zwłaszcza u osób w starszym wieku. Czy zapomniane owoce jujuba mogą stać się przełomem w walce z chorobą Alzheimera i Parkinsona?
Badania wskazują, że jajka mogą wspierać proces odchudzania dzięki wysokiej zawartości białka, które zwiększa uczucie sytości i ogranicza uczucie głodu. Ile jajek warto zjeść dziennie, by wesprze odchudzanie bez obaw o poziom cholesterolu? Na to pytanie odpowiada dietetyczka i specjalistka ds. żywienia Isabela Ramos.
Dieta wegetariańska i wegańska cieszą się coraz większym powodzeniem. Coraz więcej mówi się również o tym, że spożycie mięsa – szczególnie w nadmiarze – może niekorzystnie wpływać na zdrowie. Zauważono jednak, że dieta bezmięsna może sprzyjać obniżeniu nastroju. Jaka jest tego przyczyna i czy badania w tym zakresie są wiarygodne? Sprawdzamy.
Choć ziarno to okrzyknięte zostało "biblijnym", to bez problemu kupimy je w niemal każdym sklepie spożywczym. Dla niewtajemniczonych, chodzi o ciągle zyskującą popularność soczewicę zieloną. Jest nie tylko bardzo smaczna, ale również ma wiele cennych właściwości zdrowotnych. Jakich? I jak ją wykorzystać w kuchni?
Zrób sobie znakomity napój kolagenowy dosłownie za grosze. Gotowy przepis podsuwa dr Bartek Kulczyński, znany dietetyk kliniczny. Tylko czy aby na pewno to to samo, co "pewniak" w suplemencie? Ekspert, jak zwykle, szczegółowo wyjaśnia. Cudów nie ma, są plusy.
Dieta śródziemnomorska od lat wskazywana jest przez grono ekspertów jako najzdrowsza wśród wszystkich, które znamy. Naukowcy co rusz dostrzegają kolejne jej zalety, a tym razem badacze z Uniwersytetu Tulan sugerują, że taka forma żywienia wiąże się z korzyściami dla mózgu.
Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z dużą ilością pysznego jedzenia i uczuciem ciężkości, które towarzyszy nam jeszcze długo po zakończeniu świętowania. Wiele osób szuka prostych sposobów na oczyszczenie organizmu i powrót do formy. Czy soki i koktajle mogą przywrócić dobre samopoczucie?
Śniadanie powinno być królewskie, mówi nam popularne porzekadło. Sporo w tym racji, bo trzeba dobrze zacząć dzień, ale co to dokładnie znaczy dla seniora? Według nauki kluczowe jest właściwe zbilansowanie pierwszego posiłku. Wtedy można dłużej cieszyć się zdrowiem i dobrą formą. Czyli?
W rankingach jakości życia i opieki zdrowotnej Holendrzy od lat są w czołówce. Obowiązujące w tym kraju zalecenia żywieniowe obowiązują od 2015 roku i najwyraźniej się sprawdzają. Nie ma dużych zaskoczeń, chociaż jedna zasada zwraca uwagę i jest trudna do przełknięcia przez mięsożerców.

Choć dieta może kojarzyć się z kuracją odchudzającą, jest to błędne postrzeganie tego pojęcia. Jako dietę należy rozumieć zrównoważony system odżywiania, który dostarcza odpowiedniej ilości mikro- i makroskładników, fitoskładników, a także witamin i minerałów. Niezbędnym elementem żywienia jest także prawidłowe nawodnienie organizmu.

Dobrze ułożona dieta powinna uwzględniać wiek i płeć, tryb życia, aktywność fizyczną oraz indywidualne ograniczenia zdrowotne (np. choroby glutenozależne, problemy z układem pokarmowym).

Na odpowiednie żywienie musimy uważać wszyscy, ale szczególną uwagę powinny na nią zwrócić dzieci i młodzież w wieku rozwojowym, kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku oraz sportowcy, u których występuje wyraźna zależność między dietą a wynikami.

Wśród dostępnych modeli żywienia można znaleźć zarówno diety codzienne, jak i wykluczające. Przykładem diet wykluczających jest np. weganizm lub wegetarianizm, które opierają się na unikaniu spożywania określonego rodzaju pokarmów. Należy pamiętać, aby eliminować poszczególne produkty z diety wyłącznie na podstawie przesłanek medycznych, po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. W przeciwnym razie łatwo doprowadzić do niedoborów żywieniowych, a nawet wyindukować różnego rodzaju choroby, jak np. refluks żołądka. Żaden model żywienia, poza okresowo stosowanymi dietami medycznymi, nie powinien prowadzić do wyniszczenia organizmu.

Znajomość podstaw zdrowego odżywiania ułatwia przygotowywanie posiłków, które będą nie tylko smaczne, ale dostarczą organizmowi niezbędnych substancji.