Boldenon - anabolik nowej generacji
Boldenon to steryd anaboliczny z grupy sterydów nowej generacji. Dlaczego jest tak nazywany? Ponieważ ma dość łagodny profil chemiczny, a przy tym jest skuteczny w budowaniu suchej masy mięśniowej. Mimo wszystko, jak każdy steryd, czyli środek, który bardzo mocno ingeruje w nasze zdrowie, nie pozostawia organizmu bez jakichkolwiek konsekwencji. Dowiedz się więcej o tym popularnym anaboliku, poznaj jego dawkowanie oraz skutki uboczne.
Spis treści:
- Boldenon - co to jest?
- Boldenon - działanie
- Boldenon – dawkowanie. Z czym łączyć boldenon?
- Boldenon – skutki uboczne stosowania
Boldenon poza tym, że jest traktowany jako steryd anaboliczny, jest przede wszystkim środkiem farmaceutycznym. Co ciekawe, boldenon potocznie nazywany jest „zwierzakiem”, ponieważ wykorzystywany jest również w weterynarii.
Boldenon został stworzony już w 1949 roku, a w latach 80. był najczęściej wybieranym sterydem przez kulturystów. Boldenon stosowali między innymi Kita Cope, Ruiz Gasso Lazaro, Antonio Silva i Martinez Maria Belen. Czym charakteryzuje się ten popularny i – jak na steryd – dość łagodny w działaniu środek?
Boldenon - co to jest?
Boldenon (a dokładnie Boldenone Undecylenate) to silny steryd anaboliczny wykazujący niewielkie działanie androgeniczne i estrogenowe. Jest pochodną testosteronu. Posiada androgeniczny skład, który nie zawiera zredukowanej formy 5-alpha w przeciwieństwie do innych, cięższych sterydów. Co ciekawe, boldenon jest sterydem, który bezpośrednio przyczynia się do samodzielnego wytwarzania przez organizm efektywniejszej formy 5-alpha, czyli dihydroboldenu.
Jest zaliczany do tak zwanych anabolików nowej generacji. Oznacza to, że jest wysoce zaawansowany chemicznie. Nie powoduje ciężkich niepożądanych efektów oraz ma niewiele skutków ubocznych (jeśli stosujemy się do zaleceń dawkowania), a przy tym jest skuteczny i daje dobre efekty sylwetkowe.
Aplikuje się go domięśniowo przez iniekcje (zastrzyk), a jego pozytywną cechą pod względem sylwetkowym jest to, że ma bardzo niską aromatyzację, co wpływa na niewielkie gromadzenie wody w organizmie po zażyciu środka. Zwiększa objętość krwi, dzięki czemu naczynka rosną szybciej i są bardziej wydajne – to wpływa na zwiększenie siły oraz suchej masy mięśniowej. Traktowany jest jako uniwersalny środek dopingujący, łagodny w skutkach i o skutecznym działaniu.
Mimo wszystko wciąż jest to steryd, więc decyzja o zażywaniu tak silnego środka chemicznego musi być świadoma i mocno przemyślana, ponieważ na pewno zostawi ślad na całym organizmie i wpłynie na jego funcjonowanie.
Czytaj też:
- Środki dopingujące w sporcie - które są legalne?
- Legalny doping – naturalne sposoby na zwiększenie wydolności i poprawę wyników sportowych
Boldenon - działanie
Działanie boldenonu na organizm nie jest bardzo niebezpieczne, ale też nie można go traktować jako środek prozdrowotny, ponieważ jest sterydem anabolicznym.
Boldenon poprawia równowagę azotową, która wpływa na zwiększenie liczby białek w komórkach mięśniowych. Steryd ten korzystnie wpływa na zwiększenie produkcji czerwonych krwinek, tj. erytrocytów. Z tego względu, doskonale działa na zwiększenie siły oraz dotlenienie mięśni. Boldenon stymuluje także wydzielanie erythropoeitiny w nerkach, czyli tzw. EPO, która jest substancją powodującą wyraźny wzrost wytrzymałości mięśniowej.
Boldenon zwiększa apetyt – co może być zarówno jego pozytywną, jak i negatywną cechą. Jednak gdy pilnujemy podaży anabolików, steryd ten może wpływać na przyrost nie tylko masy, ale i na rzeźbę. Jest traktowany jako uniwersalny środek dopingujący z tego względu, że może stanowić bazę pod inne środki – bez problemu daje się łączyć z innymi anabolikami.
Podsumowując - boldeon przede wszystkim zwiększa tak zwaną pompę mięśniową, ale nie działa jedynie wizualnie, ponieważ jego działanie ma realne przełożenie na siłę mięśniową. Poprawia apetyt oraz definicję mięśnia, tj. jego jakość, co jest bardzo ważne w sportach kulturystycznych, a zwłaszcza w sylwetkowych.
Boldeon ma zdolność do wspomagania budowy suchej masy mięśniowej, co wpływa na izolację i wyodrębnienie poszczególnych grup mięśni. Działa przede wszystkim na zasadzie stymulowania procesów odkładania nitrogenu w mięśniach oraz stymulacje procesy syntezy i resyntezy białek, a także niektórych innych składników odżywczych. Boldenon efektywnie zwiększa tzw. bilans azotowy, co przekłada się na znaczny wzrost siły i wytrzymałości mięśniowej.
Boldenon jest podobny w składzie do testosteronu, ale liczne badania naukowe pokazują, że jest od niego o wiele skuteczniejszy i wykazuje do 7 razy mocniejsze działanie.
Inne środki dopingujące:
Boldenon – dawkowanie. Z czym łączyć boldenon?
Dawkowanie boldenonu powinno zależeć od stopnia zaawansowania przyjmowanych przez nas anabolików. Ogólna dawka to 200-600 mg przez 7 dni, codziennie w jednej iniekcji.
Jednak są pewne uwagi do tych zaleceń:
- osoby początkujące powinny przyjmować nie więcej niż 200-300 mg tygodniowo. Organizm musi się przyzwyczaić.
- średnio zaawansowani powinni stosować 400-600 mg boldenonu tygodniowo
- osoby zaawansowane z powodzeniem mogą zażywać dawkę nawet 800-1000 mg na tydzień
Ten środek dopingujący zazwyczaj występuje w postaci dawki 25 mg, ale specjalnie dla zaawansowanych kulturystów powstała dawka ze stężeniem 200 mg. Ułatwia to zażywanie specyfiku i w takiej formie może być stosowany raz w tygodniu. Charakterystyką takiej strategii przyjmowania jest szybsze uwalnianie anabolika a efekt kumulacji we krwi następuje dużo wcześniej niż przy standardowym modelu przyjmowania substancji.
Niektórzy kulturyści są zdania, że boldenon daje najlepsze efekty przy wykorzystaniu fazy ładowania: polega ona na tym, że przez pierwsze 2 tygodnie stosuje się zwiększoną dawkę sterydy w wysokości 600 – 800 mg na tydzień, a przez pozostałą część cyklu używa się dawki standardowej, czyli 300 do 400 mg tygodniowo.
Ważną informacją jest to, że boldenon wstrzykiwany co tydzień pozostaje aktywny w krwioobiegu przez cztery tygodnie. Steryd ten nie jest hepatoksyczny, dlatego może być używany w długim cyklu. Najlepsze efekty uzyskuje się z włączeniem do cyklu fazy ładowania.
Boldenon zazwyczaj stosuje się około 12-16 tygodni. Ważną informacją jest to, że doping trzeba umiejętnie odstawić! W tym celu, kiedy chcemy zrezygnować z iniekcji boldenonu, powinniśmy dobrać do niego takie środki jak Clomid, Nolvadex oraz HCG. Odblokowywanie zaczynamy na 18-21 dni po ostatniej podaży Boldenonu.
Boldenon można łączyć z innymi środkami, np. Winstrolem lub Primabolanem, ale ze zdrowotnego punktu widzenia nie poleca się takich działań, ponieważ wymienione sterydy są silnie toksyczne.
Sprawdź suplementy diety i odżywki:
- Białko serwatkowe
- Soda oczyszczona
- Jabłczan kreatyny
- Monohydrat kreatyny
- Glicyna
- Glutamina
- Kwas D-asparaginowy (DAA)
- Leucyna
- Aminokwasy BCAA
- Tauryna
Boldenon – skutki uboczne stosowania
Boldenon Undecylenate jest jednym z najbezpieczniejszych anabolików, jeżeli oczywiście stosuje się go według zaleceń i nie przekracza się dozwolonych dawek. Natomiast, jak większość środków chemicznych, i ten powoduje skutki uboczne.
Najczęstsze zanotowane skutki uboczne stosowania Boldenonu to:
- przetłuszczająca się cera
- obszerny trądzik lub trądzik różowaty
- arytmia serca
- wirylizacja u kobiet (podwyższenie męskich hormonów: androgenów)
- zmiana profilu lipidowego krwi
- zwiększenie ilości hematokrytu we krwi
- wypadanie włosów lub łysienie plackowate
Boldenon w porównaniu z metanabolem czy anadrolem jest łagodniejszym dla zdrowia środkiem, ale jak każdy steryd jego stosowanie nie jest dla nas obojętne! Sterydy anaboliczne bardzo mocno ingerują w nasz organizm. Cierpią na tym przede wszystkim: serce i układ krwionośny, układ hormonalny oraz układ nerwowy.
Boldenon, biorąc pod uwagę wszystkie anaboliki, uznawany jest za łagodny, ale w kontekście stosowanych leków – nie jest bezpieczny dla naszego organizmu! Nie możemy o tym zapominać, a decyzja o jego iniekcji musi wiązać się ze świadomością konsekwencji, jakie z pewnością nastąpią.
Czytaj także:
Polecany artykuł: