Produkty na oczyszczenie jelita grubego – czy warto je stosować?

2021-12-09 16:41

Masz ciągłe zaparcia i nagle widzisz nagłówek: te trzy produkty sprawią, że oczyścisz swoje jelita! Wchodzisz, testujesz i... nic. Dlaczego? Jak skutecznie oczyścić jelita?

Kobiecy brzuch
Autor: Getty Images Młoda kobieta pokazuje serce na tle brzucha.

Zacznijmy od tego, że robienie raz na jakiś czas diety mającej na celu oczyszczenie jelit nie ma większego sensu. Należy zmienić nawyki żywieniowe na stałe - tylko to zapewni nam pozbycie się złogów kałowych z jelit oraz regularne wypróżnianie. Jeśli jednak na co dzień nie odżywiasz się najlepiej, cierpisz na zaparcia, jesteś zmęczony i senny - możesz spróbować oczyszczania jelit jako początku nowego trybu odżywiania.

Polecamy: 10 najważniejszych zasad zdrowego odżywiania

Gwarantujemy, że jeśli cierpisz na zaparcia i dobrze się oczyścisz, to od razu poczujesz różnicę. I będziesz mieć motywację, aby znowu nie powrócić do problemów z wypróżnianiem.

Na skutek nieprawidłowej diety, ubogiej w błonnik, w jelitach zalegają złogi kału, zaburzając sprawną pracę jelit. Z takich resztek przemiany materii cały czas uwalniają się toksyny, które mogą powodować nasze złe samopoczucie - m. in. zmęczenie, senność, ból głowy. Podobno w jelitach zalega od 5 do 8 kg złogów. U osób otyłych, których metabolizm jest drastycznie spowolniony, może to być nawet 15 kg. Wniosek jest prosty - jeśli się ich pozbędziemy, od razu stracimy na wadze!

Żeby skutecznie oczyścić jelita wystarczy jeść zdrowiej. Więcej produktów bogatych w błonnik, więcej surowych warzyw, dużo jabłek oraz produkty wspomagające trawienie, np:

I nie można zapominać o piciu dużej ilości wody.

A czy można oczyścić jelita w kilka dni? Cóż, można, choć monodiety nie są zazwyczaj polecane przez dietetyków. Co nam zapewni takie przeczyszczenie? Kefir, jabłka, sok z kiszonek. Jednym słowem wszystko, po czym będziemy mieć rozwolnienie. Tylko nie zapomnijcie o dużej ilości wody, żeby nie odwodnić organizmu jednocześnie. 

JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?

Pytanie 1 z 9
Jak określisz swoje samopoczucie?
JAKICH WITAMIN I MINERAŁÓW CI BRAKUJE?