Czy można jechać na rowerze ulicą, gdy obok jest ścieżka rowerowa?

2020-05-19 10:10

Choć powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, bywa tak, że kierujący tymi jednośladami wolą jechać jezdnią obok. Czy to zgodne z przepisami? Czy za jazdę po ulicy, gdy obok znajduje się ścieżka dla rowerzystów, można dostać mandat?

Jazda na rowerze po ulicy, gdy obok jest ścieżka
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jazda ulicą obok ścieżki rowerowej niezgodna z prawem
  2. Jazda rowerem po chodniku
  3. Kiedy nie wolno jechać ulicą

Niektórzy rowerzyści nadal wybierają jezdnię i jadą między samochodami, narażając się na ryzyko. Narzekają, że na ścieżce rowerowej jest zbyt dużo innych rowerzystów, amatorów jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach, często na ścieżkę wchodzą też piesi.

Jazda ulicą obok ścieżki rowerowej niezgodna z prawem

Zgodnie z Kodeksem Drogowym (a konkretnie art 33. Prawa o ruchu drogowym), który reguluje przepisy dodatkowe o ruchu rowerów, motorowerów) „kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.”

Z powyższego przepisu jasno wynika, że jeśli wzdłuż danej drogi przebiega ścieżka rowerowa, rowerzysta ma obowiązek z niej korzystać. W przypadku, gdyby przy ulicy nie było drogi rowerowej (lub ścieżki pieszo-rowerowej) rowerzyści są wręcz zobowiązani do jazdy ulicą, ponieważ po chodniku wolno im jeździć tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Przeczytaj: Sprawdzone sposoby na rowerowe usterki

Jazda rowerem po chodniku

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

  • Opiekuje się on dzieckiem w wieku do lat 10, które porusza się po chodniku na swoim rowerze.
  • Szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
  • Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Przeczytaj: Rowerowy savoir-vivre

Kiedy nie wolno jechać ulicą

Są okoliczności, w których bezwzględnie nie wolno jeździć rowerem po ulicy. Taki zakaz panuje na autostradzie i drodze ekspresowej.

Przeczytaj: Jak uniknąć bólu pleców podczas jazdy na rowerze

Sonda
Co o tym sądzisz?