Jeździectwo - wczasy w siodle

2007-07-16 2:15

Urlop w siodle zyskuje coraz więcej zwolenników. Konie możemy dosiadać w wielu zakątkach Polski.

Jeździectwo - wczasy w siodle
Autor: Getty Images

Na terenie województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego panują doskonałe warunki do uprawiania jeździectwa toteż wspaniałych miejsc do jazdy jest tutaj całe mnóstwo. Warto więc choćby wymienić cieszące się dobrą opinią ośrodki w: Gałkowie, Żabińcu, Kierzbuniu, Kwidzyniu, Koleczkowie czy Nowęcinie. Stadnina koni Torena w Zastawnie – niedaleko Elbląga dysponuje przepięknymi, urozmaiconymi terenami, letnią bazą noclegową o standardzie turystycznym i kilkunastoma dobrze przygotowanymi końmi wierzchowymi dla jeźdźców na każdym poziomie zaawansowania.
Na pomorzu zachodnim najsłynniejsze są wczasy w siodle w Białym Borze. Warto odwiedzić gospodarstwo agroturystyczne Koński Gaj w Tanowie, prowadzące obozy i półkolonie jeździeckie, a także przepięknie położony na Pojezierzu Drawskim ośrodek jeździecki Karolewko.
Spośród licznych stajni znajdujących się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego na pewno warte uwagi są ośrodki jeździeckie w Jaszczółtowie czy Gliszczu, gdzie co roku organizowane są obozy jeździeckie. Nie sposób także pominąć najbardziej znanych ośrodków w Warszawie i województwie mazowieckim. Słynne od lat sportowe kluby, prowadzące także działalność rekreacyjną to przede wszystkim: Legia, Szwadron, Wolta. Najbardziej ekskluzywne stajnie nazywają się: Belvedere, Wilczeniec, Szumawa, Dobrzyniec i Marynki.Znane są też ośrodki dla dzieci jak Kuclandia, czy Pa-Ta-Taj.

Sprawdzone - godne polecenia

Wspaniale usytuowane w Rogalińskim Parku Krajobrazowym Centrum Hipiki w Jaszkowie niedaleko Śremu to miejsce gdzie jeździectwo jest sportem rodzinnym. Przyjeżdżają kilkulatkowie z rodzicami, a nawet dziadkami. Uczy się ich jazdy, pielęgnacji koni, ujeżdżania, skoków przez przeszkody,woltyżerki. Do dyspozycji dorosłych i młodych gości jest ponad sto pięćdziesiąt koni, z których większość to niewielkie kuce i pony. Wokół Jaszkowa rozciągają się przepiękne nadwarciańskie tereny, na miejscu są kryte ujeżdżalnie, duża baza lokalowa i świetne, domowe pierogi. Doskonała kadra jeździecka z gospodarzem Antonim Chłapowskim na czele sprawia, że Jaszkowo to obecnie ośrodek edukacji jeździeckiej o sławie międzynarodowej.
Adres:63-112 Brodnica, Jaszkowo 16, tel. 0 61 28 57 556.

Na skraju Puszczy Noteckiej, w Bucharzewie stoi Chata Zbójców - stacja turystyczna założona przez studentów ponad trzydzieści lat temu. Ośrodek czynny jest przez cały rok. Na chętnych czeka ponad 35 miejsc noclegowych,jest ciepła woda, pełny węzeł sanitarny, sala kominkowa, a do tego smaczne, domowe jedzenie. W stajni jest trzynaście wierzchowców, można też zamówić przejażdżkę bryczkami. Chata Zbójców słynie z rajdów i obozów konnych dla młodzieży. Urozmaicona okolica: jeziora, stawy, wydmowe wzniesienia i wspaniałe tereny leśne są wręcz wymarzonym miejscem do takich jeździeckich eskapad. Gospodarze Czesław i Dagmara Kołek potrafią stworzyć wspaniałą atmosferę, zorganizować ognisko i oczywiście zbójecką biesiadę.
Adres: 64 410 Sieraków Bucharzewo 16, tel. 0 61 295 30 56.

Bonanza
w Jędrzychowicach to ośrodek założony przez rodzinę państwa Gołąbków, którzy nade wszystko kochają konie i gości. Senior rodu Jan to doświadczony instruktor jeździectwa, syn jest zapalonym zawodnikiem, a córka Karina specjalizuje się w hipoterapii. Kilkanaście konie pod wierzch zadowoli najbardziej wybrednych jeźdźców, okolica świetnie nadaje się na konne przejażdżki lub wycieczki bryczką. Na miejscu organizowane są często regionalne zawody w skokach przez przeszkody, przybysze mają zapewnione wygodne spanie i smaczne jedzenie.
Adres: 67-407 Szlichtyngowa, Jędrzychowice 63, tel. 065 549 23 53.

Tuż obok słynnego zamku w Książu znajdują się zbudowane na planie czworoboku imponujące stajnie. Najbardziej znanymi mieszkańcami tych stajni są ogiery i klacze rasy śląskiej, w większości karej maści, mocnej budowy i dość zrównoważonym temperamencie. Są tu jednak także ogiery innych ras: pełnej krwi angielskiej, wielkopolskiej, angloarabskiej czy zimnokrwistej. Należące do Stada Ogierów Książ konie są udostępniane do jazdy rekreacyjnej pod opieką instruktora. Prowadzone są tu jazdy na lonży dla początkujących, jest kryta ujeżdżalnia i wspaniałe tereny wokół. Książ słynie też z organizacji międzynarodowych zawodów w powożeniu i jeżdżeniu. Organizowane są także aukcje koni.
Adres 58-306 Wałbrzych ul. Jeździecka.

Stadnina koni Strzegom i działający przy niej LKS Stragona to miejsce znane wszystkim miłośnikom szczególnej dyscypliny jeździeckiej jaka jest WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego). Na konkurs składają się trzy konkurencje, rozgrywane w trzech kolejnych dniach. Pierwszy dzień to ujeżdżenie. Nazajutrz jeździec z koniem muszą pokonać kilkukilometrowy tor z kilkudziesięcioma przeszkodami terenowymi. W trzecim dniu odbywa się konkurs skoków. To właśnie w Strzegomiu  co roku odbywa się najważniejsze impreza jeździecka w naszym kraju - Puchar Świata w WKKW Toyota Horse Trials Strzegom. W działającej tutaj szkółce można pobierać nauki jazdy, a także zgłosić się na specjalistyczny trening sportowy na najnowocześniejszym w Polsce torze crossowym.
Adres: Ludowy Klub Sportowy Stragona Strzegom Żelazów 11 58-150 Strzegom, tel. 0 74 8550342.