II edycja Pikniku Historycznego w Lipkowie już za nami!

2017-06-04 12:15

Piknik Historyczny odbył się 27 maja br. na Polanie w Lipkowie w gminie Stare Babice. "Pojedynek Jurko Bohuna z imć Panem Michałem Wołodyjowskim" przyszły obejrzeć całe rodziny.

II edycja Pikniku Historycznego w Lipkowie już za nami!
Autor: Materiały prasowe II Piknik Historyczny w Lipkowie przeniósł nas w czasy, które znamy z "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.

Przez jeden dzień w roku polana w Lipkowie staje się widowiskiem historycznym, odtwarzającym scenerię i atmosferę wydarzeń sprzed lat. Miejsce pikniku jest nieprzypadkowe, bowiem to właśnie tu na lipkowskiej polanie Henryk Sienkiewicz umiejscowił akcję słynnego pojedynku Jurko Bohuna z imć Panem Michałem Wołodyjowskim, zapisanego na kartach "Trylogii".

Piękna majowa pogoda sprawiła, że w miejscu słynnego powieściowego pojedynku pojawili się liczni odwiedzający, na których czekało wiele historyczno-literackich atrakcji, tj. warsztaty rzemiosła dawnego: m.in. z kaligrafii, kowalstwa, garncarstwa, tkactwa, dzięki którym każdy uczestnik wydarzenia mógł wcielić się w rolę dawnych rzemieślników i sprawdzić swoje umiejętności. Dzięki zaś przybyłym do Lipkowa grupom rekonstrukcyjnym goście zwiedzali obozowiska historyczne wojsk kozackich, polskich oraz szwedzkich, mogąc poznać tym samym dawną oręż, zbroje, zwyczaje, stroje z epoki i posłuchać opowieści z powieściowych lat.

W wyjątkowy nastrój z ówczesnej epoki wprowadziło zebranych również odczytanie przez wychowanków z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach oraz przez Grupę Teatralną Hurragram, która działa przy Nowodworskim Ośrodku Kultury fragmentów powieści Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem’". Duże zainteresowanie zebranych budziły również pokazy sprawności bojowej wojowników konnej chorągwi husarskiej zaprezentowanej przez Chorągiew Husarską Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Najbardziej emocjonującym jednak punktem wydarzenia, na który czekali wszyscy zebrani uczestnicy była inscenizacja "Pojedynku podpułkownika kozackiego Jurko Bohuna z imć Panem Michałem Wołodyjowskim", w którym to szabla Wołodyjowskiego dosięga Bohuna.

Piknik Historyczny w Lipkowie to niezwykła lekcja polskiej historii, kultury oraz literatury odbywająca się na łonie natury na skraju Puszczy Kampinoskiej. Kolejna, III edycja Pikniku już za rok.

piknik-1.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl
piknik-2.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl