Pomóżmy curlerom juniorom wyjechać na MŚ

2019-11-26 14:29

Już 11 grudnia 2019 reprezentacja Polski do lat 21 rozpocznie Mistrzostwa Świata Juniorów w curlingu. Jednak zanim do tego dojdzie, musi zebrać 20 tysięcy złotych na pokrycie kosztów wyjazdu na zawody w Finlandii.

Pomóżmy curlerom juniorom wyjechać na MŚ
Autor: materiały prasowe

Spis treści

  1. Wniosek o rozwiązanie Polskiego Związku Curlingu
  2. Mistrzostwa? Tak, o ile sam zapłacisz
  3. Karę ponosi młodzież
  4. Już tylko 3 tygodnie...

W dniach 7-9 listopada tego roku w hali curlingowej w Łodzi odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów, które były jednocześnie turniejem kwalifikacyjnym do uzyskania tytułu reprezentacji Polski w tej kategorii wiekowej. Złote medale oraz prawo reprezentowania kraju na najważniejszych dla zawodników w tym wieku zawodach uzyskała drużyna Polskiej Organizacji Sportowej Łódź dowodzona przez Maksyma Grzelkę (skip, czyli kapitan).

Wniosek o rozwiązanie Polskiego Związku Curlingu

Szybko okazało się, że prawo reprezentowania Polski przysługuje zawodnikom pod warunkiem opłacenia przez nich całego wyjazdu. Polski Związek Curlingu bowiem nie dysponuje żadnymi środkami na wyjazd drużyny na zawody, jego konta są zajęte przez komorników, od kilku lat jest odcięty od dotacji MSiT. W październiku 2019 Minister Sportu złożył w KRS wniosek o rozwiązanie tego związku ze względu na brak możliwości rozwikłania tego problemu.

Mistrzostwa? Tak, o ile sam zapłacisz

W związku z brakiem finansowania kadry narodowej przez Polski Związek Curlingu ruszyło poszukiwanie sponsorów. Koszt wyjazdu szacowany jest na około 20 tysięcy złotych. Wynika on głównie z bardzo wysokich cen zakwaterowania i wyżywienia w okolicach ośrodka, w którym będą zakwaterowane wszystkie inne ekipy (Lohja). Niestety, w samym ośrodku w Lohji nie ma już wolnych noclegów – Polski Związek Curlingu nie zadbał o to odpowiednio wcześnie.

Zawodnicy starają się znaleźć kwaterę prywatną w okolicy, ale nawet jeżeli to się uda – młodzi ludzie będą musieli dojeżdżać codziennie do hali. To będzie generowało zmęczenie, dodatkowy stres i utrudnioną logistykę.

Zawodnicy – przypomnijmy - poniżej 21. roku życia, jeżeli chcą spełnić swoje marzenie zagrania na Mistrzostwach Świata, muszą z własnej kieszeni pokryć koszt noclegów, wyżywienia, treningów przed mistrzostwami, sprzętu sportowego, strojów reprezentacyjnych meczowych, i o wiele więcej.

Światowa Federacja Curlingu zwraca koszt zakupu biletów lotniczych, ale trzeba jeszcze w Finlandii przeżyć...

Karę ponosi młodzież

Na samych Mistrzostwach Polski w Łodzi nie pojawił się żaden przedstawiciel Polskiego Związku Curlingu. Dlatego Polska Federacji Klubów Curlingowych oraz Polska Organizacja Sportowa Łódź starają się wesprzeć jak się da udział drużyny juniorów w tym wyjątkowym dla młodych sportowców wydarzeniu. Niestety, ze względu na nieprawidłowe rozliczanie dotacji przez PZC nie możemy ubiegać się o środki budżetowe – za działania PZC karę ponoszą młodzi curlerzy.

Już tylko 3 tygodnie...

Do startu już tylko trzy tygodnie. Na Mistrzostwa Świata Juniorów została wyłoniona reprezentacja Polski w składzie: Maksym Grzelka (skip), Jan Karolewski (vice-skip), Dawid Kowalczyk, Dawid Mucha, Jakub Kowalczyk oraz trener – Jeremi Telak. Jest to młoda, utalentowana i ambitna drużyna, dla której nie jest to pierwszy sukces. Zawodnicy Ci osiągają sukcesy, nie tylko juniorskie, już od kilku sezonów. Byli m.in. medalistami Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, a także zajmowali, wraz ze swoimi seniorskimi drużynami, wysokie miejsca Mistrzostw Polski Mężczyzn – w tegorocznych, kwietniowych drużyna z Maksymem w składzie zajęła czwarte miejsce, a drużyna Janka – miejsce szóste.

W curling grają ponad 8 lat, a regularne treningi oraz zebrane w ciągu ostatnich sezonów doświadczenie turniejowe w końcu wymiernie zaprocentowały i pozwoliły im sięgnąć, po raz pierwszy, po złoto Mistrzostw Polski Juniorów. Na co dzień są studentami politechnik: Łódzkiej – Maksym, Janek i Dawid M., oraz Śląskiej – Dawid K. i Kuba.

Niektórzy z nich poza własnymi treningami prowadzą także zajęcia dla innych grup jeszcze młodszych zawodników, regularnie pomagają w organizacji turniejów ogólnopolskich, bardzo chętnie uczą się różnych dodatkowych specjalizacji związanych z curlingiem (przygotowywanie lodu do gry, obsługa meczy, sędziowanie itd.). Są pełni energii, zapału i szczególnie dobrze nakręceni na sport! Możemy być z nich dumni.

Jeżeli ktoś może – curlerzy proszą o wsparcie zrzutki na Mistrzostwa Świata Juniorów https://zrzutka.pl/cayb7j. To naprawdę dobra inwestycja w zdolnych, fajnych młodych ludzi, którzy z dumą po raz pierwszy będą reprezentowali polskiego orła na piersiach. Pomóżmy im!