V Bieg Wąskotorowy już 14 kwietnia - weź udział w rywalizacji!

2018-03-13 8:46

14 kwietnia odbędzie się V Bieg Wąskotorowy na trasie Karczew, Otwock, Józefów. W tym roku wydarzenie będzie przebiegać pod hasłem: "Na 100 lat Niepodległości, Śpiewający Bieg Niepodległości". Na uczestników czeka nie tylko rywalizacja sportowa, ale także liczne atrakcje: występ Chóru Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, pokazy grup rekonstrukcyjnych, konkurs mody retro i koncert muzyki Ignacego Paderewskiego. Zapraszamy do udziału!

V Bieg Wąskotorowy już 14 kwietnia - weź udział w rywalizacji!
Autor: mat. prasowe

Spis treści

  1. Wybierz swój dystans
  2. Atrakcje V Biegu Wąskotorowego
V Bieg Wąskotorowy - plakat promocyjny
Autor: mat. prasowe

Weź udział w V Biegu Wąskotorowym! Wydarzenie odbywa się corocznie w podwarszawskich miejscowościach: Karczew, Otwock i Józefów. Bieg organizowany jest przez Uczniowski Klub Sportowy "Akwinata Team" przy zaangażowaniu samorządów, organizacji społecznych, integrując społeczność powiatu otwockiego i nie tylko.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Otwockiego, Prezydent Otwocka i Burmistrzowie Karczewa i Józefowa.

Wybierz swój dystans

Uczestnicy biegu będą rywalizować na trasach o długości 3 km i 10 km (bieg główny). Trasę wyznacza szlak nieistniejącej dziś Karczewsko-Jabłonowskiej Kolei Wąskotorowej.

Przewidziane są także biegi dla dzieci na dystansie 50, 150 i 400 m. Każdy też będzie mógł wziąć udział w przemarszu z kijami nordic walking. W poprzednich latach w zawodach brali udział zawodnicy z całej Polski, a także z zagranicy.

Zapisy na V Bieg Wąskotorowy odbywają się przez stronę: http://daa.pl/JWL.

Atrakcje V Biegu Wąskotorowego

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy Biegu Wąskotorowego przewidzieli szereg dodatkowych atrakcji dla dorosłych i dzieci. Między innymi:

  • pokazy grup rekonstrukcyjnych, w tym rekonstrukcja obozu wojskowego II Korpusu WP gen. Andersa;
  • wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wraz z Chórem Reprezentacyjnym Wojska Polskiego;
  • symboliczny przyjazd na miejsce zawodów króla Zygmunta Starego z okazji nadania miastu Karczew praw miejskich;
  • symboliczny przyjazd Ignacego Paderewskiego;
  • Piknik Wąskotorowy z grochówką wojskową, kiełbaskami i herbatą;
  • po biegu koncert fortepianowy z muzyką Paderewskiego pt. "Przywitajmy niepodległość";
  • w przerwie koncertu pokaz mody 1910-1918 przygotowany przez Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Mody Dawnej.

Więcej informacji znajdziesz na fan page'u Biegu Wąskotorowego: https://www.facebook.com/BiegWaskotorowy/

Warto wiedzieć

Doroczny Bieg Wąskotorowy to wydarzenie mające upamiętniać i popularyzować wiedzę na temat kolejki Jabłonowsko-Karczewskiej uruchomionej w 1914 roku. W czasie II wojny światowej była ona "Drogą życia dla Warszawy", ponieważ to za jej pośrednictwem odbywał się transport żywności do okupowanego miasta. W parowozach i wagonach budowano specjalne skrytki pozwalające na ukrycie przemycanych towarów.

Tak wspominał funkcjonowanie kolei Jabłonowskiej Stefan Wiechecki ps. Wiech:

"Tędy właśnie za Niemca z Karczewia do Warszawy rąbanka karczewska, wieprzowa kiełbasa  i słonina dla naszej przegranej wtenczas stolicy na wyżywienie warszawiaków zasuwała. A raz podobnież w wagonie pierwszej klasy całego obitego wieprza szmuglerze przewieźli. Ubrany w jesionkie i dęciak nasunięty na oczy na ławce między niemy siedział."