47-letnia Polka w światowej czołówce zawodniczek bikini fitness

2018-12-10 15:23

Ten rok zdecydowanie należy do Katarzyny Kowalik. W maju sięgnęła po mistrzostwo Europy, a ostatnio zajęła V miejsce podczas odbywających się w Hiszpanii Mistrzostw Świata w bikini fitness.

47-letnia Polka w światowej czołówce zawodniczek bikini fitness
Autor: materiały prasowe Katarzyna Kowalik sportem zajęła się po ciężkiej chorobie nowotworowej, z którą musiała się zmierzyć 10 lat temu.

Pochodząca z Tarnowskich Gór Katarzyna Kowalik udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Na mistrzostwach świata 47-latka dumnie zaprezentowała ciało, którego może pozazdrościć jej niejedna młoda dziewczyna. W spełnieniu marzeń nie przeszkodziły jej ani wiek ani choroba nowotworowa.

„Bardzo chciałam to zrobić. Udowodnić samej sobie na co mnie stać i pokazać, że wiek to tylko liczba. Teraz wiem, że ta cała droga zmieniła mój charakter i cieszę się, że nie opuściłam” – mówi zawodniczka.

Katarzyna Kowalik sportem zajęła się po ciężkiej chorobie nowotworowej, z którą musiała się zmierzyć 10 lat temu. Z długiej walki o zdrowie wyszła osłabiona fizycznie, ale postanowiła, że nie zmarnuje ani chwili życia. Tak zaczęła się jej przygoda ze sportem, która zaprowadziła ją na mistrzostwa świata. Na to, by osiągnąć obecny wygląd pracowała dwa lata.

„Cały okres przygotowań związany był z ciężkimi treningami i bardzo rygorystyczną dietą, ale nie odpuściłam ani jednego treningu. Nie zrobiłam żadnego błędu dietetycznego, choć początki były trudne. Pamiętam, że śniło mi się nawet, że jem pyszne słodkie przysmaki, albo bywałam tak głodna, że nie umiałam zasnąć” – wspomina Katarzyna Kowalik.

To nie pierwszy sukces zawodniczki. Katarzyna Kowalik jest obecną mistrzynią Europy w bikini fitness weteranek. Ma na swoim koncie także medale w trójboju siłowym i wyciskaniu sztang.

47-letnia Polka w światowej czołówce zawodniczek bikini fitness
Autor: materiały prasowe Na to, by osiągnąć obecny wygląd, Katarzyna Kowalik pracowała dwa lata.

Bikini fitness - to kategoria sportów sylwetkowych dla kobiet. Od zawodniczek wymaga żelaznej dyscypliny zarówno w kwestii rygorystycznej diety, jak i ciężkich, regularnych treningów. Rezultatem przygotowań jest prezentacja wyrzeźbionej sylwetki, która powinna być subtelna i kobieca. Zawodniczki są znacznie mniej umięśnione niż w przypadku kulturystyki.

Sędziowie oceniają szereg elementów, takich jak m.in. proporcje kości szkieletowych, widoczność mięśni, niski poziom tkanki tłuszczowej, a także grację poruszania się.

Katarzyna Kowalik jest absolwentką Szkoły Medycznej i Warszawskiej Akademii Sportu. Od 2014 roku prowadzi treningi personalne. Specjalizuje się w treningach siłowych, bo uważa, że pozytywnie wpływają na zdrowie, a dodatkowo poprawiają wygląd osobom w każdym wieku. Jej najstarsze klientki są po 70-ce! Drugą, oprócz sportu, pasją jest dietetyka. Przeszła specjalistyczne szkolenia w zakresie żywienia i suplementacji w sporcie i rekreacji.